Wydarzenia z zagranicy w skrócie, czwartek 5 stycznia, 20.00
...
05.01. Warszawa (PAP) - Wydarzenia z zagranicy w skrócie
- Prezydent USA Barack Obama zapowiedział w czwartek zwiększenie amerykańskiej obecności wojskowej w regionie Azji i Pacyfiku oraz na Bliskim Wschodzie przy planowanej redukcji liczebności sił zbrojnych USA, co ma być widoczne w Europie.
- Prezydent Słowenii Danilo Tuerk desygnował w czwartek na premiera byłego mera Lublany Zorana Jankovicia, szefa centrolewicowej partii Pozytywna Słowenia, która wygrała w grudniu ub.r. przedterminowe wybory parlamentarne.
- Nowy, konserwatywny rząd Hiszpanii, który objął władzę 22 grudnia po wysokim zwycięstwie wyborczym nad socjalistami, zapowiedział zaostrzenie walki z oszustwami podatkowymi. Ma to przynieść skarbowi państwa około 8,2 mld euro.
- Premier Portugalii Pedro Passos Coelho przekazał w czwartek ministerstwu administracji wewnętrznej (odpowiednik MSW) wytyczne do zobowiązania osób zajmujących wysokie stanowiska w administracji do ujawnienia czy należą do lóż masońskich.
- Nowelizacja kodeksu postępowania administracyjnego na Białorusi, umożliwiająca karanie dostawców internetowych za brak filtrowania niedozwolonych treści oraz zakazująca korzystania przez podmioty prawne z serwerów poza krajem, wchodzi w piątek w życie. Obowiązek filtrowania stron dotyczy instytucji rządowych - z wyjątkiem struktur siłowych - oraz placówek oświatowych. Za jego niedopełnienie będzie grozić kara 350-1050 tys. rubli (147-440 zł). Dostęp do stron dla wszystkich innych podmiotów może być ograniczony wyłącznie na ich własne życzenie.
- Białoruś będzie musiała wydać w 2012 r. 1,63 mld dol. na obsługę długu zagranicznego - informuje w czwartek dziennik "Komsomolskaja Prawda w Biełorussii". To ponaddwukrotnie więcej niż w minionym roku.
- 51 proc. Litwinów nie chce mieszkać w sąsiedztwie Polaków - wynika z sondażu GfK Custom Research Baltic, o którym informuje w styczniowym numerze miesięcznik "IQ". 24 proc. respondentów nie życzy sobie sąsiedztwa Polaków w "żadnym wypadku", a 27 proc. - "raczej by nie chciało". Dla porównania: w 2008 roku Polaków za sąsiadów nie chciało 9,5 proc. mieszkańców Litwy.
- Bułgarska elektrownia atomowa w Kozłoduju jest bezpieczna, wskazują wyniki stress testów przeprowadzonych w minionym roku i przedstawionych oficjalnie w czwartek w Sofii. 168-stronicowy raport wysłano 30 grudnia do Komisji Europejskiej. W czwartek został on opublikowany na internetowej stronie rządowej Agencji Bezpieczeństwa Jądrowego, poinformował jej szef Sergiej Coczew.
- W kluczowych miastach i prowincjach Chin władze podnoszą płace minimalne, by zaradzić brakowi pracowników i narastającym niepokojom, mimo ostrzeżeń ze strony właścicieli fabryk, że może to uderzyć w eksporterów już odczuwających spadek zamówień z Europy.
- Brytyjski szef dyplomacji William Hague, przebywający z wizytą w Birmie, zażądał w czwartek od władz tego kraju uwolnienia więźniów politycznych. To pierwsza wizyta na tym szczeblu przedstawiciela UE od marca, kiedy to władzę objął rząd nominalnie cywilny. To także pierwsza wizyta brytyjskiego ministra spraw zagranicznych w Birmie od 55 lat.
- Oskarżenie w procesie byłego prezydenta Egiptu Hosniego Mubaraka zażądało w czwartek kary śmierci dla byłego dyktatora, a także sześciu dowódców służb bezpieczeństwa i szefa MSW, Habiba el-Adlego. Odpowiadali oni za współudział w zabójstwie demonstrantów.
- Były premier Izraela Ehud Olmert wraz z 12 innymi osobami został w czwartek oskarżony o przyjmowanie łapówek w celu promowania realizacji projektów budowlanych, w tym kompleksu mieszkalnego w Jerozolimie. Zarzuty obejmują okres, kiedy Olmert był burmistrzem Jerozolimy, zanim w 2006 roku objął stanowisko szefa rządu.
- Były szef kambodżańskiej agencji narkotykowej został skazany w czwartek na karę dożywotniego więzienia za korupcję związaną z handlem narkotykami - poinformował przedstawiciel sądu. Generał Moek Dara brał łapówki i był mózgiem przemytu narkotykowego. Zanim został aresztowany w styczniu 2011 roku był sekretarzem generalnym krajowej agencji do zwalczania narkotyków.
- 40 osób, w tym wysocy funkcjonariusze ministerstwa gospodarki i kierownictwo firmy państwowej Romgaz, zostali oskarżeni w Rumunii o spisek przeciwko gospodarce krajowej - poinformowała w czwartek prokuratura.
- W minionym roku w sumie 103 dziennikarzy zginęło na świecie w czasie wykonywania obowiązków zawodowych. Więcej niż co trzeci reporter stracił życie w krajach Ameryki Łacińskiej - poinformował w czwartek Międzynarodowy Instytut Prasy z siedzibą w Wiedniu.
- Syryjskie władze zwolniły 552 osoby zatrzymane w związku z trwającą od 10 miesięcy rewoltą przeciwko prezydentowi Baszarowi el-Asadowi - poinformowała w czwartek syryjska telewizja.
- Co najmniej 30 osób zginęło a 72 zostały ranne w czwartek w zamachu bombowym na grupę szyickich pielgrzymów w pobliżu Nasirii na południu Iraku - poinformowano na stronie internetowej prowincji Zi Kar, której stolicą jest Nasirija.
- Co najmniej 27 osób zginęło w czwartek w fali wybuchów w dwóch szyickich dzielnicach Bagdadu; 60 osób jest rannych - podały irackie władze. Obserwatorzy obawiają się nasilenia przemocy po wycofaniu z Iraku wojsk USA w ubiegłym miesiącu. (PAP)
amp/ ana/