Wydarzenia z zagranicy w skrócie, czwartek 6 maja, 20.00

...

06.05. Warszawa (PAP) - Wydarzenia z zagranicy w skrócie

- Koalicja chadeckiej partii CDU i liberalnej FDP może stracić władzę w niemieckim landzie Nadrenia Północna-Westfalia - wynika z opublikowanego w czwartek sondażu przed niedzielnymi wyborami w tym najludniejszym kraju związkowym Niemiec.

- W Wielkiej Brytanii rozpoczęły się wybory do Izby Gmin i samorządowe. W czwartek o godzinie 8 rano czasu polskiego otwarto 50 tysięcy lokali wyborczych w całym kraju.

- Do końca 2013 r. wpływy z podatków do kas niemieckiego państwa będą o 38,9 miliarda euro mniejsze, niż przewidywały dotychczasowe plany - poinformowało w czwartek niemieckie ministerstwo finansów.

- Posłowie opozycyjnej Socjaldemokratycznej Partii Niemiec (SPD) wstrzymają się od głosu podczas piątkowego głosowania Bundestagu nad ustawą w sprawie pomocy finansowej dla zadłużonej Grecji - zapowiedział w czwartek szef frakcji SPD Frank-Walter Steinmeier.

- Międzypaństwowy Komitet Lotniczy, zajmujący się wypadkami lotniczymi na terenie WNP, przygotowuje do przekazania stronie polskiej materiały z prac komisji wyjaśniającej przyczyny katastrofy polskiego samolotu prezydenckiego, który rozbił się pod Smoleńskiem.

- Prokurator generalny Andrzej Seremet oświadczył w czwartek po spotkaniu w Moskwie ze swym odpowiednikiem, że ani Polska, ani Rosja nie są w stanie określić, kiedy przekazana będzie stronie polskiej całość materiałów ze śledztwa ws. katastrofy lotniczej pod Smoleńskiem.

- Wiceprezydent USA Joe Biden przekonywał w Parlamencie Europejskim w czwartek, że USA nigdy wcześniej tak bardzo nie potrzebowały Europy jak obecnie, m.in. w walce z międzynarodowym terroryzmem. Apelował o szybkie porozumienie ws. przekazywania danych bankowych.

- Trybunał Sprawiedliwości UE orzekł w czwartek, że maksymalne odszkodowanie, należne pasażerowi od linii lotniczych za utracony bagaż może wynieść 1134,71 euro.

- Główna birmańska partia opozycyjna Narodowa Liga na rzecz Demokracji (NLD) noblistki Aung San Suu Kyi zostanie w czwartek rozwiązana w związku z podjętą decyzją o bojkocie wyborów, które rządząca Birmą junta zapowiada na koniec roku - poinformowała opozycja.

- Premier Tajlandii przyrzekł w czwartek, że rozwiąże parlament we wrześniu, lecz jedynie wówczas, gdy antyrządowi manifestanci przestaną okupować dzielnicę handlową Bangkoku.

- Indyjski sąd skazał w czwartek na karę śmierci Pakistańczyka Mohamada Kasaba, jednego ze sprawców zamachów terrorystycznych w Bombaju w 2008 roku. Kasab jako jedyny z terrorystów przeżył tamte zamachy, w których zginęło 166 osób.

- W Afganistanie powodzie wywołane ulewnymi deszczami spowodowały w ciągu tygodnia śmierć prawie 80 osób, zniszczyły ponad 2 tys. glinianych domów oraz setki hektarów terenów rolnych - poinformował w czwartek przedstawiciel władz afgańskich.

- Co najmniej 25 zginęło a 150 zostało rannych w wyniku przejścia tornada w czwartek nad ranem nad południowo-zachodnią częścią Chin - poinformowały chińskie media państwowe.

- Greccy bankowcy przystąpili w czwartek do 24-godzinnego strajku w proteście przeciwko śmierci trzech kolegów, którzy uwięzieni w jednym z ateńskich banków zginęli po podpaleniu budynku podczas środowych masowych manifestacji w stolicy.

- Prezydent Rumunii Traian Basescu ogłosił w czwartek zamiar wprowadzenia od czerwca drastycznych oszczędności w wydatkach publicznych, w tym zmniejszenia o 25 procent zarobków w budżetówce oraz 15-procentowej obniżki emerytur i zasiłków dla bezrobotnych.

- Około 11,5 tys. żołnierzy z 14 krajów, w tym Polski, uczestniczyło w czwartek rano na Placu Czerwonym w Moskwie w próbie generalnej defilady, która odbędzie się tam 9 maja dla upamiętnienia 65. rocznicy zwycięstwa nad hitlerowskimi Niemcami.

- Na Ukrainę wróciła cenzura. Tematy i wydarzenia, w krytyczny sposób mówiące o obecnych władzach nie mają prawa pojawić się w eterze - napisali w oświadczeniu dziennikarze jednego z najpopularniejszych kanałów telewizyjnych "1plus1".

- Na pięć lat i 2 miesiące pobytu w kolonii karnej o zaostrzonym rygorze skazał w czwartek białoruski Sąd Najwyższy przedsiębiorcę i działacza społecznego z Wołkowyska Mikałaja Autuchowicza - podała telewizja Biełsat.

- Hiszpania dokonała w czwartek ekstradycji byłego lotnika wojskowego Julio Alberto Pocha; pilotował on samoloty, z których za czasów dyktatury wojskowej w Argentynie (1976-83) zrzucano do oceanu jej przeciwników.

- Socjalistyczna opozycja w Albanii zapowiada kontynuację protestów aż do ponownego przeliczenia części głosów z wyborów parlamentarnych z czerwca 2009 r. W czwartek już siódmy dzień 200 osób, w tym 22 socjalistycznych posłów, uczestniczyło w strajku głodowym.

- Milan Kundera, znany czeski pisarz mieszkający od lat we Francji, wziął w obronę Romana Polańskiego w artykule opublikowanym w czwartek w "Le Monde". Czeski twórca twierdzi, że nie może milczeć w obliczu "absurdalnej sytuacji" reżysera.

- UE szkoli i wspiera powstającą policję przyszłego państwa palestyńskiego, choć izraelska okupacja jego terytoriów bardzo utrudnia te działania - powiedział w czwartek na konferencji prasowej w Brukseli rzecznik tej policji palestyński generał Jussef Ozreil.

- Genom neandertalczyka został wstępnie zsekwencjonowany po czterech latach przygotowań i prób. Dzięki temu sukcesowi lepiej poznamy nie tylko naszego wymarłego krewniaka, ale również nas samych. Wyniki badań ogłoszono w najnowszym numerze tygodnika "Science".

- Na nowojorskim lotnisku im. Kennedy'ego pomyłkowo wstrzymano w czwartek start samolotu towarzystwa Emirates ze Zjednoczonych Emiratów Arabskich, ponieważ na pokładzie był pasażer o nazwisku podobnym do figurującego na liście osób z zakazem podróży lotniczych. (PAP)

amp/ jtt/ asa/

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)