Trwa ładowanie...
d3a4s3n

Wydarzenia z zagranicy w skrócie, czwartek 8 kwietnia, 20.00

...

d3a4s3n
d3a4s3n

08.04. Warszawa (PAP) - Wydarzenia z zagranicy w skrócie

- Spotkanie prezydenta USA Baracka Obamy z prezydentami i szefami rządów państw Europy Środkowej i Wschodniej, w którym uczestniczy premier Donald Tusk, rozpoczęło się w czwartek wieczorem w Pradze. Głównymi tematami mają być bezpieczeństwo i przyszłość NATO.

- Prezydenci USA i Rosji - Barack Obama i Dmitrij Miedwiediew - podpisali w czwartek w Pradze nowy układ o ograniczeniu zbrojeń strategicznych (START). Obama nazwał układ kamieniem milowym, a Miedwiediew mówił o historycznym sukcesie.

- Premier Donald Tusk poinformował, że szef rosyjskiego rządu Władimir Putin przyjął jego zaproszenie do złożenia wizyty w Polsce. Według Tuska, do wizyty mogłoby dojść jeszcze w tym roku. Polska i Rosja są na dobrej drodze - ocenił Tusk na wspólnej konferencji prasowej z Putinem w Smoleńsku.

d3a4s3n

- Premier Donald Tusk jest już w Pradze, gdzie wieczorem spotka się z prezydentem USA Barackiem Obamą. Głównymi tematami spotkania, w którym wezmą udział także prezydenci i premierzy innych krajów naszego regionu, mają być bezpieczeństwo i przyszłość NATO.

- Komentując obchody rocznicy zbrodni w Katyniu, francusko-niemiecki eurodeputowany Daniel Cohn-Bendit powiedział PAP w czwartek, że premier Rosji Władimir Putin abstrakcyjnie potępił mord na polskich oficerach, gdyż nie był w stanie nazwać rzeczy po imieniu.

- Liczba ofiar śmiertelnych ulewnych deszczy w Rio de Janeiro wzrosła do 200 - poinformowały w czwartek brazylijskie władze. W okolicach miasta znów osunęła się ziemia; mogła przysypać nawet 60 ludzi.

- Co najmniej 65 osób zginęło, a 400 zostało rannych w czasie antyrządowych protestów w stolicy Kirgistanu, Biszkeku - podało w czwartek rano kirgiskie ministerstwo zdrowia.

d3a4s3n

- Na Sri Lance odbywają się w czwartek wybory parlamentarne, pierwsze po trwającej ćwierć wieku wojnie przeciw tamilskim rebeliantom. Według agencji Associated Press w wyborach urzędujący prezydent Mahinda Rajapaksa będzie próbował skonsolidować swą władzę.

- Przywódczyni kirgiskiej opozycji i szefowa proklamowanego przez opozycję rządu tymczasowego Roza Otunbajewa powiedziała w czwartek, że rozwiązuje parlament. Wybory prezydenckie w Kirgistanie odbędą się w ciągu najbliższych sześciu miesięcy

- Przywódczyni kirgiskiej opozycji Roza Otunbajewa oświadczyła w czwartek, że przejmuje obowiązki prezydenckie i rządowe i że zwróci państwu aktywa, które zostały "nielegalnie sprywatyzowane".

d3a4s3n

- Amerykańska baza lotnicza Manas w Kirgistanie, kluczowa dla operacji NATO w Afganistanie, pozostanie otwarta - zapowiedziała w czwartek szefowa proklamowanego przez opozycję kirgiską rządu tymczasowego Roza Otunbajewa.

- Rząd tymczasowy może skrócić okres wynajmu Amerykanom bazy Manas pod Biszkekiem - zapowiedział w czwartek Omurbek Tekebajew, były lider opozycji, odpowiedzialny obecnie za sprawy konstytucyjne w nowym gabinecie, który przejął władzę w Kirgistanie.

- Węgierska centroprawicowa opozycyjna partia Fidesz w sondażach przed zaplanowanymi na niedzielę wyborami parlamentarnymi zwiększa przewagę na rządzącą obecnie Węgierską Partią Socjalistyczną.

d3a4s3n

- Majątek najgroźniejszego gangu kamorry o wartości 700 milionów euro skonfiskowała w czwartek włoska prokuratura do walki z mafią podczas gigantycznej operacji, przeprowadzonej we współpracy z karabinierami.

- Premier Rosji Władimir Putin rozmawiał w czwartek telefonicznie z szefową proklamowanego przez opozycję tymczasowego rządu Kirgistanu Rozą Otunbajewą - poinformował jego rzecznik. Otunbajewa zapewniała, że sprawuje pełną kontrolę nad krajem.

- Prezydent Kirgistanu Kurmanbek Bakijew, którego dymisji domaga się opozycja, oświadczył w czwartek, że nie ustąpi. Obciążył opozycję odpowiedzialnością za akty przemocy, które w ostatnich dniach wstrząsnęły krajem.

d3a4s3n

- Sejm Litwy odrzucił w czwartek rządowy projekt ustawy o pisowni nazwisk, zezwalający m.in. na zapis w paszporcie litewskim nazwiska polskiego w formie oryginalnej i w pierwszym czytaniu przyjął alternatywny projekt ustawy wykluczający taką możliwość.

- Władze lokalne w zachodniej Francji chcą wyburzyć co najmniej 1400 domów na terenach, gdzie ponad miesiąc temu przeszła nawałnica Xynthia - poinformowały w czwartek media. Jak tłumaczy rząd, jest to konieczne z uwagi na zagrożenie życia mieszkańców.

- Po obaleniu przez opozycję rządu w Kirgistanie Rosja rozmieściła w swej bazie wojskowej w tym kraju około 150 dodatkowych spadochroniarzy - poinformował w czwartek w Pradze szef rosyjskiego Sztabu Generalnego generał Nikołaj Makarow.

d3a4s3n

- Amerykańska baza lotnicza Manas w Kirgistanie, która dostarcza wsparcie siłom USA w Afganistanie, prowadzi ograniczone działania, pomimo przewrotu, w wyniku którego kirgiski prezydent uciekł ze stolicy, Biszkeku - poinformował w czwartek Pentagon.

- Drugą dobę trwa we Francji strajk kolejarzy, który poważnie zakłóca ruch pociągów w całym kraju. Protestujący domagają się wzrostu zatrudnienia na kolei i poprawy warunków pracy.

- Prezydent Lech Kaczyński przybył w czwartek z kilkugodzinną wizytą roboczą do Wilna na zaproszenie prezydent Litwy Dalii Grybauskaite.

- Prezydent Lech Kaczyński po czwartkowym spotkaniu w Wilnie z prezydent Litwy Dalią Grybauskaite nie krył zdziwienia, że litewski Sejm odrzucił w czwartek projekt ustawy, który umożliwiłby litewskim Polakom zapis swego nazwiska w języku polskim.

- W europarlamencie powstanie specjalna komisja śledcza ds. reakcji UE na grypę A/H1N1. Europosłowie podejrzewają, że pod wpływem sektora farmaceutycznego i nieuzasadnionej paniki, kraje członkowskie dopuściły się marnotrawstwa publicznych pieniędzy na szczepienia.

- Szefowa unijnej dyplomacji Catherine Ashton z zadowoleniem przyjęła w czwartek "wczesne oznaki stabilizacji w Kirgistanie i koniec konfrontacji". Zaapelowała o dalszą powściągliwość, przywrócenie porządku publicznego i dialog.

- Niemiecki rząd federalny rozważa przyjęcie kilku więźniów z amerykańskiego więzienia Guantanamo na Kubie, które ma ulec likwidacji - potwierdził w czwartek minister spraw wewnętrznych Thomas de Maiziere.

- Komisja Europejska podała w czwartek, że analizuje dwie skargi na dyskryminację językową w Belgii w dostępie do nieruchomości. Chodzi o to, że władze części gmin pod Brukselą wymuszają na deweloperach sprzedaż domów wyłącznie osobom mówiącym po niderlandzku.

- Szwed Anders Hoegstroem, podejrzany o podżeganie do kradzieży tablicy z historycznym napisem z Auschwitz, ma zostać w piątek przewieziony do Polski - poinformowała PAP Komenda Główna Policji.

- Białoruś otrzyma pierwszą partię ropy naftowej z Wenezueli pod koniec kwietnia lub na początku maja. Ropa jest transportowana drogą morską do Odessy, a stamtąd koleją do rafinerii w Mozyrzu - informuje w czwartek agencja Reutera.

- Linie lotnicze British Airways (BA) i Iberia podpisały w czwartek porozumienie ws. fuzji, której wynikiem będzie utworzenie jednej z największych grup cywilnego transportu lotniczego w świecie - stwierdza wspólny komunikat.

- Zgromadzenie Narodowe, izba niższa pakistańskiego parlamentu, jednogłośnie uchwaliło w czwartek reformy konstytucyjne ograniczające władzę prezydenta. Uprawnienia odebrane Asifowi Alemu Zardariemu zostały przekazane premierowi i parlamentowi.

- Dyrekcja duńskich browarów Carlsberga wprowadziła 1 kwietnia zakaz picia piwa w pracy. W odpowiedzi na to kilkuset pracowników, w tym kierowcy Carlsberga, strajkowało w środę i czwartek.

(PAP)

zdz/ asa/

d3a4s3n
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3a4s3n