Wydarzenia z zagranicy w skrócie, czwartek 8 lipca, 20.00

...

08.07.2010 | aktual.: 08.07.2010 20:23

08.07. Warszawa (PAP) - Wydarzenia z zagranicy w skrócie

- Ukraiński parlament przyjął w czwartek cięcia wydatków w budżecie, konieczne do porozumienia z Międzynarodowym Funduszem Walutowym w sprawie przyznania kredytu. Zaproponowane przez rząd ograniczenie deficytu budżetowego poprzez zmniejszenie wydatków było warunkiem MFW przyznania Ukrainie kredytu typu stand-by w wysokości 14,9 mld dolarów na 2,5 roku. Porozumienie rozpatrzą pod koniec lipca władze Funduszu. Deficyt budżetowy wyniesie 54 mld hrywien, czyli 4,99 proc. PKB, wobec zaplanowanych wcześniej 5,3 procent produktu krajowego brutto.

- Prezydent Słowacji Ivan Gaszparovicz przyjmie dymisję dotychczasowego rządu Roberta Fico i mianuje nowym premierem Ivetę Radiczovą w czwartek, po konstytuującym posiedzeniu nowego parlamentu - poinformował prezydencki rzecznik Marek Trubacz.

- Parlament Europejski zaakceptował w czwartek porozumienie UE - USA o przekazywaniu danych bankowych w ramach walki z terroryzmem zwane SWIFT, po tym jak w lutym odrzucił poprzednią umowę, wskazując na niewystarczającą ochronę prywatności obywateli państw UE.

- Europarlament poparł w czwartek decyzję szefowej dyplomacji UE Catherine Ashton ws. organizacji i funkcjonowania służby dyplomatycznej. Przy rekrutacji dyplomatów zachowana ma być równowaga płciowa i geograficzna, co w 2013 r. zweryfikuje specjalny raport.

- Polacy są na tzw. krótkich listach kandydatów na ambasadorów UE w Bejrucie i Seulu - powiedziały PAP w czwartek źródła dyplomatyczne w Brukseli. Szefowa dyplomacji UE Catherine Ashton w marcu ogłosiła nabór na szefów ok. 30 ambasad UE. Polacy są na krótkich listach, jeżeli chodzi o placówkę w Bejrucie i Seulu. "Decyzja jeszcze nie zapadła" - powiedziano PAP w serwisie prasowym Ashton.

- Konrad Szymański (PiS) oraz Jan Olbrych (PO) zostali w czwartek wybrani na wiceprzewodniczących nowej komisji Parlamentu Europejskiego, której zadaniem będzie wypracowanie priorytetów politycznych i budżetowych dla nowych wieloletnich ram finansowych UE po 2013 r.

- Czwartek jest dniem kolejnego strajku generalnego w Grecji przeciwko reformie emerytalnej oraz działaniom oszczędnościowym rządu. 24-godzinny protest sparaliżował transport lotniczy, kolejowy i morski. Nie działa także komunikacja miejska w Atenach.

- Światowa gospodarka wraca do formy szybciej, niż się spodziewano, ale kryzys zadłużenia w Europie może powstrzymać ten trend - ostrzega w czwartek Międzynarodowy Fundusz Walutowy, dodając, że rządy powinny wesprzeć zaufanie publiczne. MFW podniósł swą prognozę wzrostu na świecie w 2010 roku z 4,1 proc. w kwietniu do 4,6 proc., zwiększając zwłaszcza przewidywane wyniki USA i Chin.

- Z powodu spadku cen gazu ziemnego działająca w Niemczech spółka-córka rosyjskiego koncernu energetycznego Gazprom spodziewa się w bieżącym roku obniżenia zysku, podobnie jak było to w roku 2009 - oświadczył w czwartek w Berlinie dyrektor wykonawczy Gazprom Germania Hans-Joachim Gornig.

- Szwajcarski wywiad (NDB) twierdzi, że cudzoziemcy w dalszym ciągu nielegalnie zbierają w Szwajcarii "drażliwe dane", dotyczące m.in. sektora bankowości.

- Szwedzka czteropartyjna centroprawicowa koalicja rządowa obiecała w czwartek, że jeśli wygra wrześniowe wybory parlamentarne, wyda w latach 2010-14 dodatkowe 9,2 mld koron (1,22 mld dolarów) na świadczenia społeczne, oświatę i wsparcie zatrudnienia.

- Kirgistan zaapelował w czwartek o 500 mln dolarów pomocy na odbudowę zniszczeń w dwóch miastach na południu kraju, Oszu i Dżalalabadzie, gdzie setki ludzi żyją w ruinach domów zniszczonych podczas zamieszek na tle etnicznym między Kirgizami a Uzbekami.

- Niemiecki Bundestag powołał w czwartek nową radę fundacji "Ucieczka, Wypędzenie, Pojednanie", która ma stworzyć w Berlinie centrum muzealno-dokumentacyjne poświęcone wysiedlonym Niemcom. Nominacje do rozszerzonej, 21-osobowej rady ostro skrytykowały frakcje opozycyjne: SPD, Zieloni i Lewica, które głosowały przeciwko uchwale.

- Rosyjski naukowiec skazany w Rosji za szpiegostwo Igor Sutiagin przybył w czwartek do Wiednia w ramach wymiany szpiegów - podały media powołując się na rosyjską agencję Interfax.

- Trzy osoby powiązane z Al-Kaidą, podejrzane o przygotowywanie zamachu terrorystycznego, aresztowano w czwartek rano w Norwegii - poinformowała norweska policja. Podejrzani mieli powiązania z ludźmi, wobec których toczy się śledztwo w USA i Wielkiej Brytanii.

- Jeden z najpotężniejszych bossów gangu kamorry, kontrolującego międzynarodowy handel narkotykami Cesare Pagano został aresztowany w czwartek w rejonie Neapolu. 42-letni mafioso był na liście 30. najgroźniejszych ukrywających się włoskich przestępców.

- Izraelska policja zatrzymała dwóch ortodoksyjnych chasydzkich Żydów, podejrzanych o próbę przemytu z Brazylii czystej kokainy wartości jednego miliona dolarów.

- Francuscy lekarze przekazali w czwartek informację o przeprowadzeniu całkowitego przeszczepu twarzy. Na świecie było już kilka podobnych zabiegów, jednak żaden z nich nie był tak skomplikowany, jak ten dokonany przez zespół ze szpitala w Creteil pod Paryżem. 27 czerwca 2010 roku w czasie 20-godzinnego zabiegu francuscy lekarze dokonali przeszczepu całej twarzy, wraz z gruczołami łzowymi i ruchomymi powiekami. (PAP)

amp/ asa/

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)