Wydarzenia z zagranicy w skrócie, czwartek 8 marca, 20.00
...
08.03.2012 | aktual.: 08.03.2012 20:23
08.03. Warszawa (PAP) - Wydarzenia z zagranicy w skrócie
- Lider wyścigu Republikanów do nominacji prezydenckiej Mitt Romney wezwał swoich rywali, aby wycofali się z konkurencji, gdyż nie mają szans, a przedłużanie rywalizacji tylko szkodzi Partii Republikańskiej przed wyborami.
- Rynki są przekonane, że wystarczająca liczba inwestorów zgodzi się na spisanie na straty ponad połowy wartości posiadanych przez nich greckich obligacji - pisze w czwartek Associated Press. Konkrety mają być ogłoszone w piątek rano.
- "Rossijskaja Gazieta" w specjalnym wydaniu opublikowała w czwartek uchwałę Centralnej Komisji Wyborczej (CKW) z ostatecznymi wynikami wyborów prezydenckich w Rosji. Oznacza to, że są one prawomocne, a Władimir Putin jest już oficjalnie prezydentem-elektem.
- Sekretarz generalny NATO Anders Fogh Rasmussen zadzwonił do Władimira Putina, by pogratulować mu powrotu na stanowisko prezydenta Rosji i wyrazić oczekiwanie na dalszą współpracę i konstruktywny dialog, m.in. w kwestii tarczy antyrakietowej.
- Izrael zwrócił się do USA o dostarczenie samolotów tankowania powietrznego i ulepszonych bomb do niszczenia betonowych umocnień, co mogłoby zwiększyć jego zdolność zaatakowania obiektów nuklearnych Iranu - poinformował w czwartek przedstawiciel władz Izraela.
- USA, Chiny, Rosja, Francja, Niemcy i Wielka Brytania wezwały w czwartek Iran, by wpuścił inspektorów nuklearnych do ośrodka w Parchin, gdzie według Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej (MAEA) mogą trwać prace nad bronią jądrową.
- Blisko 80 procent Niemców opowiada się za tym, by prezydenta RFN wyłaniać w wyborach bezpośrednich - wynika z opublikowanego w czwartek sondażu ośrodka YouGov dla agencji prasowej dpa.
- Organizacja Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie wezwała Tadżykistan do odstąpienia od lokalnego blokowania Facebooka i kilku rosyjskojęzycznych stron internetowych, publikujących krytyczne materiały na temat autokratycznego tadżyckiego prezydenta Imomalego Rachmonowa.
- Kilka tysięcy górników protestowało w czwartek na południowym zachodzie Rumunii przeciw niskim zarobkom i złym warunkom pracy. Demonstranci zagrozili, że ruszą na odległy o 330 km Bukareszt, ale policja zablokowała most, przez który wiedzie droga do stolicy.
- Prezydenci Turcji i Tunezji oświadczyli w czwartek, że są przeciwni podejmowaniu z zewnątrz interwencji wojskowej w Syrii, wzywając jednocześnie do dyplomatycznego uregulowania krwawego konfliktu wewnętrznego, który od roku trwa w tym kraju.
- Pokojowa Nagroda Nobla przyznawana jest zgodnie z regułami - orzekła w czwartek Fundacja Noblowska w Sztokholmie. Opinia jest skutkiem skargi norweskiego prawnika Fredrika Heffermehla na działalność norweskiego Komitetu Noblowskiego.
- Matka i córka odsiadującej wyrok siedmiu lat pozbawienia wolności byłej premier Ukrainy Julii Tymoszenko spędzą z nią trzy dni w kolonii karnej w Charkowie, gdzie więziona jest opozycjonistka - podała w czwartek ukraińska służba więzienna.
- W Chinach kobiety mają utrudniony dostęp do stanowisk kierowniczych. Stanowią tylko 20 proc. kadry politycznej i administracyjnej, co daleko odbiega od standardów światowych. Rząd obiecuje zwiększenie udziału kobiet w życiu publicznym.
- Czterodniowy weekend rozpoczął się na Ukrainie z okazji przypadającego w czwartek Międzynarodowego Dnia Kobiet. Po ogłoszonej przez rząd przerwie w pracy i nauczaniu Ukraińcy powrócą do swych codziennych obowiązków dopiero w najbliższy poniedziałek.
- Co najmniej 72 osoby zginęły, gdy pod koniec lutego burza tropikalna Irina przeszła nad Madagaskarem, wywołując powodzie i osunięcia ziemi - poinformowały w czwartek władze. Nadal odciętych od świata jest wiele wsi. (PAP)
amp/ ana/