Wydarzenia z zagranicy w skrócie, piątek 10 lutego, 17.00
...
10.02. Warszawa (PAP) - Wydarzenia z zagranicy w skrócie
- Przed kolejnym spotkaniem eurogrupy parlament Grecji ma zatwierdzić reformy drugiego pakietu pomocy, do ich realizacji na piśmie mają zobowiązać się greccy politycy; rząd ma też wskazać konkretnie, jak chce zaoszczędzić w budżecie 325 mln euro - domaga się KE.
- W Atenach doszło w piątek do starć policji z uczestnikami protestów przeciw nowemu planowi oszczędności, a związek zawodowy policji zagroził, że zatrzyma przedstawicieli tzw. trojki, których oskarża o próby obalenia demokracji przez wymuszanie kolejnych cięć. Grecy rozpoczęli w piątek dwudniowy strajk przeciwko programowi dalszych cięć i reform, zatwierdzonemu poprzedniego dnia przez przywódców trzech partii rządzącej koalicji.
- Poprawki do ustawy o służbie państwowej, przewidujące zakaz przyjmowania przez białoruskich urzędników Karty Polaka, wchodzą w życie w sobotę - poinformował w piątek wiceszef parlamentarnej komisji ds. rozwoju państwowości Michaił Orda.
- Po wielotygodniowych protestach internautów Niemicy odłożyły podpisanie kontrowersyjnego porozumienia o ochronie własności intelektualnej ACTA - poinformowała w piątek agencja dpa, powołując się na źródła rządowe.
- Wyrok dożywocia usłyszał w piątek we Frankfurcie kosowski Albańczyk, który przed rokiem zaatakował autobus sił powietrznych USA, powodując śmierć dwóch żołnierzy. Jego czyn uznaje się za pierwszy zamach islamistów w Niemczech, któremu nie udało się zapobiec.
- Jewhenija Tymoszenko, córka odbywającej karę siedmiu lat więzienia byłej premier Ukrainy Julii Tymoszenko, zawiadomiła w piątek Prokuraturę Generalną o torturach stosowanych wobec jej matki w kolonii karnej w Charkowie.
- Ok. 1500 nastolatków i 200 dzieci w Rosji co roku odbiera sobie życie - wynika z ogłoszonego w piątek raportu UNICEF (Fundusz Narodów Zjednoczonych Pomocy Dzieciom).
- Inżynier z kosmodromu w Plesiecku (na północnym zachodzie) został skazany na 13 lat więzienia za przekazywanie Centralnej Agencji Wywiadowczej (CIA) tajnych informacji - podała w piątek Federalna Służba Bezpieczeństwa (FSB)
. Podpułkownik Władimir Niestieriec przyznał się do przekazywania za pieniądze przedstawicielom amerykańskiej CIA danych, stanowiących tajemnicę państwową dotyczących prób najnowszych strategicznych kompleksów rakietowych - głosi oświadczenie.
- Były wiceminister spraw wewnętrznych Chorwacji Tomislav Merczep nie przyznał się do popełnienia w 1991 roku zarzucanych mu zbrodni wojennych na serbskich cywilach. W piątek rozpoczął się w Zagrzebiu jego proces. Według aktu oskarżenia 59-letni obecnie Merczep, aresztowany w grudniu 2010 roku, jest odpowiedzialny m.in. za zamordowanie 43 cywilów i poddanie torturom sześciu innych Serbów w czasie wojny w Chorwacji w latach 1991-95. Wśród zamordowanych była rodzina z 12-letnią córką.
- Gdyby wybory prezydenckie w Czechach odbyły się dziś, wygraliby je bezpartyjni politycy, a największe szanse na zwycięstwo miałby były premier Jan Fischer - wskazuje sondaż, którego rezultaty opublikował w piątek dziennik "Mlada fronta Dnes".
- Centralny parlament Bośni i Hercegowiny (BiH) zatwierdził w piątek nowy rząd centralny premiera Vjekoslava Bevandy, Chorwata bośniackiego, po 16 miesiącach kryzysu politycznego, do którego doszło po wyborach parlamentarnych w październiku 2010 roku.
- Żołnierze służb specjalnych zatrzymali w Afganistanie dwóch kolejnych podejrzanych o udział w zamachu, w którym w grudniu 2011 r. zginęło pięciu polskich żołnierzy - poinformował w piątek rzecznik MON Jacek Sońta.
- Liczba ofiar syberyjskiej fali mrozów w Rumunii wzrosła w piątek do 57 - podało ministerstwo zdrowia. W ciągu ostatnich 48 godzin w Rumunii zamarzło 16 osób, z tego 13 w nocy z czwartku na piątek. W niektórych rejonach śnieg sięga dachów domów.
- 25 osób zginęło, a 175 odniosło obrażenia w wyniku dwóch eksplozji, do których doszło w piątek w Aleppo (Halab), na północnym zachodzie Syrii - podało ministerstwo zdrowia. Trwa gwałtowna strzelanina - powiedział PAP mieszkaniec tego miasta.
- Były prezydent Lech Wałęsa odebrał w Chicago nagrodę przyznaną mu przez Fundację Biblioteki Prezydenckiej Abrahama Lincolna. Przyznawana jest ona osobom, które swoim życiem i działaniami dają wyraz przywódczemu dziedzictwu 16. prezydenta Stanów Zjednoczonych.
- We Włoszech po śmierci Wisławy Szymborskiej wzrosło zainteresowanie jej twórczością. Wydawnictwo Adelphi poinformowało PAP, że w ciągu kilku dni wznowiło tomy poezji noblistki.
- Wyższy sąd krajowy we Frankfurcie nad Menem skazał w piątek na dożywotnie więzienie 22-letniego Albańczyka z Kosowa, Arida Ukę, który w ubiegłym roku zastrzelił w porcie lotniczym we Frankfurcie nad Menem dwóch amerykańskich żołnierzy.
- Fotograf "New York Timesa" Samuel Aranda zwyciężył w tegorocznej edycji konkursu World Press Photo. World Press Photo of the Year 2011 przedstawia kobietę obejmującą rannego krewnego po antyrządowej demonstracji w Jemenie. Wśród laureatów jest dwóch Polaków. (PAP)
amp/ asa/