Wydarzenia z zagranicy w skrócie, piątek 12 lutego, 20.00

...

12.02.2010 | aktual.: 12.02.2010 20:23

12.02. Warszawa (PAP) - Wydarzenia z zagranicy w skrócie

- Chiny wezwały Stany Zjednoczone aby "niezwłocznie wycofały się" z planów spotkania prezydenta Baracka Obamy z dalajlamą, przebywającym na wygnaniu przywódcą duchowym Tybetu - poinformowała w piątek chińska agencja prasowa Xinhua.

- Przywódca birmańskiej junty generał Than Shwe w przemówieniu z okazji Święta Unii zapowiedział w piątek przeprowadzenie wkrótce "wolnych i sprawiedliwych wyborów".

- Władze chińskie straciły 61 więźniów w ciągu ostatnich dwóch tygodni poprzedzających chiński Nowy Rok, który przypada 14 lutego - poinformowała w piątek fundacja Dui Hua, zajmująca się losem chińskich więźniów skazanych na śmierć.

- Anders Hoegstroem, zatrzymany w Sztokholmie w związku ze sprawą kradzieży napisu "Arbeit macht frei" z bramy byłego niemieckiego obozu zagłady Auschwitz, nie przyznaje się do winy.

- Finlandia dała ostateczną zgodę na budowę Gazociągu Północnego, którym gaz z Rosji ma bezpośrednio popłynąć do Niemiec - poinformowała w piątek agencja Associated Press.

- Co najmniej 40 osób zmarło w ostatnich miesiącach na cholerę po pojawieniu się pierwszego od 50 lat ogniska tej choroby w Papui- Nowej Gwinei - poinformowała w piątek agencja AP, powołując się na Światową Organizację Zdrowia (WHO).

- Intensywne opady śniegu trwają od wczesnego rana w piątek w Rzymie, co jest zjawiskiem niezwykle rzadkim. Takiej śnieżycy nie było w Wiecznym Mieście od 1986 roku.

- W Iraku ruszyła oficjalnie w piątek kampania przed wyborami do parlamentu wyznaczonymi na 7 marca. W kraju wciąż trwa spór z powodu zakazu kandydowania szeregu polityków podejrzanych o powiązania ze zdelegalizowaną partią Saddama Husajna - Baas.

- Ambasador USA w Sofii James Warlick potwierdził w piątek, że z Bułgarią prowadzone są rozmowy w sprawie rozmieszczenia na jej terytorium elementów tarczy antyrakietowej. Dyplomata zastrzegł, że na obecnym etapie chodzi o nieformalne konsultacje.

- Były prezydent USA Bill Clinton został w czwartek przewieziony do szpitala z bólami klatki piersiowej - poinformowały amerykańskie media. Clinton został poddany zabiegowi wszczepienia dwóch endoprotez jednego z naczyń wieńcowych.

- Laureatka Pokojowej Nagrody Nobla z 2003 r., irańska adwokatka Szirin Ebadi, zaapelowała w piątek w Genewie do ONZ o pomoc "w przywracaniu pokoju w Iranie i gaszeniu tam pożaru".

- Hiszpańskie związki zawodowe zaapelowały w piątek do pracowników o masowy udział w manifestacjach 23 lutego przeciwko planowanemu przez rząd podniesieniu wieku emerytalnego.

- Wiktor Janukowycz, zwycięzca drugiej wyborów prezydenckich na Ukrainie, swą pierwszą po objęciu urzędu wizytę zagraniczną może złożyć w Brukseli - oświadczyła w piątek Hanna Herman, wiceprzewodnicząca Partii Regionów, którą Janukowycz kieruje.

- Blok Julii Tymoszenko, która przegrała wybory prezydenckie na Ukrainie, domaga się ponownego przeliczenia głosów w 1200 lokalach wyborczych - oświadczył w piątek wicepremier Ołeksandr Turczynow, szef sztabu wyborczego premier Tymoszenko.

- Budowa magistrali Nord Stream (Gazociągu Północnego) zakończy się w maju 2011 roku, a we wrześniu tego samego roku popłynie nią gaz - poinformował premier Rosji Władimir Putin.

- Zamontowany w samolocie amerykański wysokoenergetyczny laser antyrakietowy przeszedł pomyślnie pierwszą próbę bojową, niszcząc nadlatujący pocisk balistyczny - poinformowała w piątek podległa Pentagonowi Agencja Obrony Przeciwrakietowej (MDA).

- Białoruska milicja zatrzymała w piątek Mieczysława Jaśkiewicza, wiceprzewodniczącego Związku Polaków na Białorusi (ZPB) Andżeliki Borys pod zarzutem posiadania fałszywego prawa jazdy - poinformował PAP prezes Rady Naczelnej ZPB Andrzej Poczobut.

- Anders Hoegstroem, zatrzymany w Sztokholmie w związku ze sprawą kradzieży napisu "Arbeit macht frei" z bramy byłego niemieckiego obozu zagłady Auschwitz, nie przyznaje się do winy.

- Hiszpański rząd poinformował w piątek, że dał zielone światło dla zwiększenia kontyngentu w Afganistanie o 511 żołnierzy. Po zatwierdzeniu przez parlament, hiszpańskich żołnierzy będzie tam prawie 1600.

- Szwajcaria nie wyda Romana Polańskiego Stanom Zjednoczonym, dopóki sąd w Los Angeles nie zdecyduje ostatecznie, że musi on osobiście stawić się na rozprawie oskarżony o gwałt na 13-latce - poinformowała w piątek agencja Associated Press.

- Główną nagrodę konkursu World Press Photo 2009 otrzymał w piątek Włoch Pietro Masturzo za zdjęcie z protestu w Iranie. (PAP)

zdz/ asa/

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)