Wydarzenia z zagranicy w skrócie, piątek 14 października, 17.00
...
14.10.2011 | aktual.: 14.10.2011 17:23
14.10. Warszawa (PAP) - Wydarzenia z zagranicy w skrócie
- Kryzys zadłużeniowy, wymagający natychmiastowych rozwiązań, i europejska polityka spójności znalazły się w centrum uwagi dwudniowego posiedzenia Europejskiej Partii Ludowej (EPL), największej grupy politycznej w PE, które zakończyło się w piątek w Sofii.
- Litwa dąży do zachowania spokoju i ładu politycznego w trakcie przygotowań do swojego przewodnictwa w Radzie Unii Europejskiej w 2013 roku. W związku z tym liderzy 10 partii z różnych stron sceny politycznej w piątek podpisali odpowiednie porozumienie.
- Koncern Transnieft wznowił w piątek dostawy ropy do Chin, wstrzymane wcześniej tego dnia z powodu trzęsienia ziemi na rosyjskim Dalekim Wschodzie - poinformował rzecznik koncernu Igor Diomin.
- Premier Donald Tusk zapewnił w piątek w Pradze, że Polska jest zdeterminowana, aby wejść do strefy euro.
- Nie można sobie wyobrazić łatwej ratyfikacji umowy stowarzyszeniowej między UE a Ukrainą w sytuacji, gdy w tym kraju "nie działa system prawny", a b. premier Julia Tymoszenko jest więziona - powiedział w piątek w Pradze premier Czech Petr Neczas po spotkaniu Grupy Wyszehradzkiej.
- Państwa Grupy Wyszehradzkiej będą działały wspólnie, aby zapobiec kryzysowi - oświadczył w piątek premier Donald Tusk. Dodał, że Grupie udało się osiągnąć w kwestii bezpieczeństwa energetycznego "pełne porozumienie co do strategicznych priorytetów".
- Unia Europejska zaproponuje Serbii otwarcie negocjacji akcesyjnych, jeśli nastąpi "istotny postęp" w stosunkach tego kraju z Kosowem - oświadczył w piątek w Belgradzie unijny komisarz ds. rozszerzenia Sztefan Fuele.
- Prezydent Słowacji Ivan Gaszparovicz zapowiedział w piątek powołanie tymczasowego rządu, który zastąpi gabinet Ivety Radiczovej i będzie pełnił obowiązki do wyznaczonych na 10 marca przedterminowych wyborów parlamentarnych.
- Włoska Izba Deputowanych udzieliła w piątek wotum zaufania rządowi Silvio Berlusconiego. Było to już 53. wotum zaufania otrzymane przez centroprawicowy gabinet w parlamencie w ciągu ponad trzech lat jego pracy.
- Białoruski Bank Narodowy planuje ujednolicenie kursu wymiany rubla wobec obcych walut do końca października - powiadomił w piątek wiceszef banku Taras Nadolny.
- Tegoroczne protesty w Afryce Północnej i na Bilskim Wschodzie nazywane arabską wiosną kosztowały ten region 55 mld dolarów - wynika z nowego raportu grupy konsultingowej Geopolicity.
- Ponad 10 tysięcy osób wzięło udział w piątek w centrum Tunisu w największej dotychczas manifestacji islamistów; część demonstrantów próbowała wedrzeć się do siedziby premiera - podała agencja Reuters. Do rozproszenia demonstracji użyto pałek i gazu łzawiącego.
- Oddziały Narodowej Rady Libijskiej (NRL) zdołały w piątek odzyskać pozycje utracone poprzedniego dnia w śródmieściu Syrty wskutek ataku zwolenników Muammara Kadafiego i zacieśniły oblężenie ostatniego bastionu przeciwnika w Bani Walid.
- Trzęsienie ziemi o sile 6,7 w skali Richtera nawiedziło w piątek wschodnie wybrzeża Papui-Nowej Gwinei - poinformowały amerykańskie służby geologiczne (USGS). Nie ma doniesień o ofiarach w ludziach ani zniszczeniach materialnych.
- Co najmniej 28 osób zginęło w katastrofie samolotu pasażerskiego, który rozbił się w czwartek w dżungli na północy Papui-Nowej Gwinei - poinformowały w piątek władze. Wypadek przeżyły cztery osoby.
- Pierwszy w Rosji pomnik błogosławionego Jana Pawła II został w piątek odsłonięty w Moskwie. Wykonany z brązu monument polskiego papieża stanął w atrium Wszechrosyjskiej Państwowej Biblioteki Literatury Obcej, w centrum stolicy Rosji.(PAP)
pif/ osz/