Trwa ładowanie...
d1hntnf
d1hntnf

Wydarzenia z zagranicy w skrócie, piątek 18 grudnia, 20.00

...
Share
d1hntnf

18.12. Warszawa (PAP) - Wydarzenia z zagranicy w skrócie

- Rosja i USA są bardzo blisko rozwiązania ostatnich kwestii w sprawie nowego traktatu o redukcji broni strategicznej START-1 - poinformowało w piątek rosyjskie MSZ. Rzecznik tego resortu nie chciał jednak komentować doniesień agencji Interfax, jakoby uzgodniono już zarys porozumienia.

- Prezydent USA Barack Obama zaapelował w piątek do światowych przywódców zebranych na szczycie klimatycznym w Kopenhadze o zawarcie porozumienia mającego na celu walkę z globalnym ociepleniem, nawet jeśli nie będzie ono doskonałe. Wezwał ich też do "wspólnego działania".

d1hntnf

- Rosja, która wydała w piątek zgodę na budowę swego morskiego odcinka Gazociągu Północnego, dotrzymuje wszystkich postanowień międzynarodowej konwencji o ocenie wpływu na środowisko naturalne - wskazywano w piątek w konsorcjum Nord Stream, które ma realizować tę inwestycję.

- Niemiecki land Meklemburgia-Pomorze Przednie wyda w poniedziałek pozwolenie na budowę odcinka Gazociągu Północnego na niemieckich wodach terytorialnych i przybrzeżnych - poinformowała kancelaria premiera kraju związkowego.

- Działania rządu Litwy premiera Andriusa Kubiliusa popiera zaledwie 3,9 proc. respondentów, a prawie 80 proc. ocenia je negatywnie - wynika z opublikowanego w piątek badania opinii publicznej.

- Iracki wiceminister spraw wewnętrznych Ahmed al-Chafadżi zaprzeczył w piątek doniesieniom, że irańscy żołnierze przekroczyli granicę z jego krajem i przez kilka godzin zajmowali pole naftowe.

d1hntnf

- Iran podjął produkcję nowej generacji wirówek do wzbogacania uranu i zamierza wprowadzić je do eksploatacji w marcu 2011 roku - oświadczył w piątek cytowany przez półoficjalną agencję prasową Fars szef państwowej Organizacji Energii Atomowej Ali Akbar Salehi.

- Izraelski wicepremier i minister ds. rozwoju regionalnego Silwan Szalom określił w piątek kradzież napisu "Arbeit macht frei" z bramy wejściowej byłego nazistowskiego obozu koncentracyjnego Auschwitz-Birkenau jako "wstrętny czyn, który ma charakter profanacji".

- Serbia wystąpi w przyszłym tygodniu o członkostwo w Unii Europejskiej - poinformował w piątek przedstawiciel serbskich władz. Wicepremier Serbii Bożidar Djelić wyraził nadzieję, że jego kraj wstąpi do UE w 2014 roku.

- Były szef reżimu Czerwonych Khmerów w Kambodży (1975 -1979), Khieu Samphan, został skazany za ludobójstwo przez trybunał w Phnom Penh, działający pod patronatem ONZ - dowiedziała się w piątek ze źródeł oficjalnych agencja AFP.

- Szwedzka firma motoryzacyjna Saab, należąca do koncernu General Motors (GM), wchodzi w fazę likwidacji. Od stycznia jej załoga - 3,4 tys. osób - będzie otrzymywać wymówienia - poinformował w piątek GM. (PAP)

mln/ jtt/

d1hntnf

Podziel się opinią

Share
d1hntnf
d1hntnf