Trwa ładowanie...
d2x187x

Wydarzenia z zagranicy w skrócie, piątek 22 października, 20.00

...

Share
d2x187x

22.10. Warszawa (PAP) - Wydarzenia z zagranicy w skrócie

- Rosyjski monopolista gazowy Gazprom może wziąć udział w budowie gazociągu mającym biegnąć z Turkmenistanu przez Afganistan do Pakistanu i Indii (TAPI) - poinformował w piątek rosyjski wicepremier Igor Sieczin.

- Brytyjska policja i służby bezpieczeństwa na mocy przygotowywanej ustawy uzyskają szerszy dostęp do danych operatorów telefonicznych i internetowych, dotyczących prywatnych użytkowników - potwierdziło w piątek brytyjskie MSW. Projektowana ustawa nałoży obowiązek gromadzenia i magazynowania przez 12 miesięcy danych innych sieci, z którymi ich klienci wejdą w kontakt. Dostawca internetu będzie tym samym zobowiązany do rejestrowania korzystania swoich klientów ze Skype'a, portali społecznościowych, poczty elektronicznej, telefonicznych rozmów międzysieciowych i SMS-ów.

- Parlament Azerbejdżanu - kraju, który pozostaje w konflikcie z sąsiednią Armenią o separatystyczną enklawę Górskiego Karabachu - przyjął w piątek projekt przyszłorocznego budżetu przewidujący niemal dwukrotne zwiększenie wydatków wojskowych.

d2x187x

- W Czechach rozpoczęła się w piątek druga tura wyborów, mających wyłonić zmienianą co dwa lata 1/3 składu Senatu. Wyniki najprawdopodobniej będą znane już w sobotni wieczór.

- Stany Zjednoczone przekażą Pakistanowi dodatkową pomoc wojskową w wysokości 2 miliardów dolarów - zapowiedziała w piątek amerykańska sekretarz stanu Hillary Clinton.

- Około tysiąca rumuńskich pracowników stoczni wzięło w piątek udział w marszu protestacyjnym w mieście Mangalia nad Morzem Czarnym, domagając się wyższych płac. Stoczniowcy protestują od 10 dni, żądając podwyżki o równowartość 100 dolarów.

- Hiszpańska policja aresztowała o świcie w piątek 13 członków baskijskiego radykalnego ruchu młodzieżowego Segi, który według władz jest skrzydłem organizacji separatystycznej ETA.

d2x187x

- Turecka policja aresztowała w Izmirze, na południowym zachodzie kraju, pięciu mężczyzn podejrzanych o związki z Al-Kaidą w Afganistanie - poinformował w piątek przedstawiciel sił bezpieczeństwa.

- Pięć osób aresztowano w Sofii w ramach międzynarodowej akcji przeciwko pedofilii w internecie - poinformował w piątek szef MSW Cwetan Cwetanow. Operacja została zorganizowana przez służby do walki z przestępczością zorganizowaną w Niemczech i Bułgarii.

- Węgrzy ocalali z Holokaustu oraz ich krewni w USA złożyli w czwartek pozew przeciwko Republice Węgierskiej i węgierskim kolejom państwowym, zarzucając im współpracę z nazistami w eksterminacji Żydów podczas II wojny światowej - informuje w piątek węgierska prasa.

- Niemiecki statek towarowy zderzył się w piątek rano z promem pasażerskim na kanale w pobliżu Amsterdamu, przewracając mniejszą jednostkę do góry dnem. Kapitan promu został uznany za zaginionego - poinformowała holenderska policja. (PAP)

amp/

d2x187x

Podziel się opinią

Share
d2x187x
d2x187x