Wydarzenia z zagranicy w skrócie, piątek 23 kwietnia, 17.00
...
23.04.2010 | aktual.: 23.04.2010 17:23
23.04. Warszawa (PAP) - Wydarzenia z zagranicy w skrócie
- Przestrzeń powietrzna nad Europą jest niemal całkowicie wolna od pyłu z islandzkiego wulkanu Eyjafjoell, który w ciągu ostatniego tygodnia doprowadził do utrudnień w ruchu lotniczym - poinformowała w piątek organizacja nadzorująca ruch lotniczy Eurocontrol.
- Samolot z ciałami ostatnich 21 ofiar katastrofy samolotu prezydenta RP pod Smoleńskiem wystartował w piątek o godz. 15.18 czasu polskiego z Moskwy do Warszawy - poinformowano PAP na lotnisku Domodiedowo.
- Niemiecka kanclerz Angela Merkel oświadczyła w piątek, że Niemcy są w zasadzie gotowe udzielić pomocy finansowej borykającej się z kryzysem zadłużenia Grecji, jednak uzależniają wsparcie od surowych warunków.
- Na Zatoce Meksykańskiej zatonęła w czwartek amerykańska platforma wiertnicza, gdzie w środę doszło do eksplozji i pożaru. Władze USA poinformowały o zagrożeniu wyciekiem ropy. Na morzu wciąż trwają poszukiwania 11 zaginionych robotników.
- Ukraińska opozycja nawołuje obywateli do udziału w protestach przeciwko polityce prezydenta Wiktora Janukowycza, który zgodził się na przedłużenie terminu stacjonowania na Krymie rosyjskiej Floty Czarnomorskiej.
- Władze Szwajcarii czekają na oficjalne zawiadomienie o odrzuceniu przez sąd apelacyjny w Kalifornii wniosku o zaoczny proces Romana Polańskiego, zanim zdecydują o jego ewentualnej ekstradycji do USA - poinformowały w piątek oficjalne źródła w Bernie.
- Zdaniem obserwatorów, obecny socjaldemokratyczny prezydent Austrii, 71-letni Heinz Fischer bez trudu wygra niedzielne wybory i będzie pełnił swój urząd przez drugą 6-letnią kadencję, gdyż brak mu rzeczywistego konkurenta.
- Korea Północna przejmie pięć południowokoreańskich budynków w zarządzanym wspólnie przez oba kraje regionie wypoczynkowym w Górach Diamentowych - poinformowała w piątek oficjalna północnokoreańska agencja prasowa.
- Unia Europejska ma wszelkie podstawy, by zliberalizować ruch wizowy z Ukrainą - oświadczył ukraiński premier Mykoła Azarow podczas spotkania w Kijowie z unijnym komisarzem ds. rozszerzenia Sztefanem Fuele.
- Centroprawicowa partia Fidesz ma wielką szansę, aby w nowym parlamencie Węgier zdobyć dwie trzecie mandatów w 386-osobowym Zgromadzeniu Narodowym, co pozwoli na wprowadzenie zmian do konstytucji. W niedzielę odbędzie się na Węgrzech druga tura wyborów.
- Połowa Greków uważa, że skorzystanie z pożyczki Międzynarodowego Funduszu Walutowego (MFW) w walce z kryzysem finansów publicznych może zaszkodzić ich krajowi - wynika z sondażu opublikowanego w piątek.
- Nie będąc już w stanie finansować swojego zadłużenia na rynkach, pogrążona w kryzysie Grecja poprosiła w piątek o obiecane przez strefę euro i MFW wsparcie finansowe. Komisja Europejska zapowiada szybkie rozpatrzenie prośby i uruchomienie pomocy.
- Watykan uznał w piątek za całkowicie bezpodstawny pozew, złożony w jednym z amerykańskich sądów przez adwokatów ofiary księdza-pedofila przeciwko Benedyktowi XVI oraz kardynałom Tarcisio Bertone i Angelo Sodano.
- Rzecznik brytyjskiej Partii Konserwatywnej ds. środowiska, Nick Herbert przyjedzie w lipcu do Warszawy, by wziąć udział w paradzie gejów i przekonywać Prawo i Sprawiedliwość do respektowania ich praw - donoszą gazety "The Pink News" oraz "The Guardian".
- Benedykt XVI przyjął w piątek rezygnację biskupa Brugii w Belgii Josepha Vangheluwe, który przyznał się do seksualnego wykorzystywania chłopca. Wiadomość o zdymisjonowaniu biskupa podał Watykan.
- Niemieckie organizacje ekologiczne wycofały skargę na decyzję o pozwoleniu na budowę Gazociągu Północnego po dnie Bałtyku - poinformował w piątek Związek na rzecz Środowiska i Ochrony Przyrody (BUND).
- Do co najmniej 67 wzrosła liczba ofiar śmiertelnych piątkowych zamachów bombowych w Bagdadzie - poinformowało irackie ministerstwo spraw wewnętrznych, na które powołuje się agencja AFP. Ponad 80 osób zostało rannych.
- Ministrowie spraw wewnętrznych państw UE przyjęli w piątek mandat upoważniający Komisję Europejską do negocjowania z USA nowej umowy o przekazywaniu danych bankowych w ramach walki z terroryzmem, po tym jak poprzednią umowę odrzucili eurodeputowani.
- Bezzałogowy wojskowy rakietoplan wystartował w nocy z czwartku na piątek z Przylądka Canaveral na Florydzie. Statek kosmiczny nazwany X-37B wyniosła na orbitę rakieta nośna Atlas 5.
- Sąd w Los Angeles odrzucił w czwartek wniosek obrony reżysera Romana Polańskiego o przeprowadzenie zaocznego procesu w sprawie o seks z nieletnią.
- Szef tajlandzkiej armii generał Anupong Paochinda powiedział w piątek na spotkaniu z dowódcami, że nie dojdzie do użycia przemocy wobec antyrządowych demonstrantów w stolicy kraju Bangkoku, ponieważ "może to spowodować więcej szkody niż pożytku".
- Ministerstwo obrony Chin zwróciło się w piątek do Japonii, by przestała ingerować w to, co nazwano normalnymi ćwiczeniami obronnymi na akwenach morskich wokół Okinawy, wzywając jednocześnie do lepszego komunikowania się sił zbrojnych obu państw.
- Po spowodowanej erupcją islandzkiego wulkanu trzydniowej przerwie niemiecki koncern motoryzacyjny BMW wznowił w piątek produkcję - poinformował w Monachium jego rzecznik.
- W ramach VII zmiany polskiego kontyngentu wojskowego w Afganistanie wykorzystywany będzie samolot transportowy CASA. W piątek Dowództwo Operacyjne Sił Zbrojnych formalnie objęło dowodzenie nad wydzielonym z Sił Powietrznych zespołem lotniczym.(PAP)
zdz/ jtt/