Trwa ładowanie...
d40h0z8

Wydarzenia z zagranicy w skrócie, piątek 27 maja, 17.00

...
Share
d40h0z8

27.05. Warszawa (PAP) - Wydarzenia z zagranicy w skrócie

- Premier Rosji Władimir Putin uznał "za całkowicie do zaakceptowania" i "bardzo poważną" kandydaturę francuskiej minister gospodarki Christine Lagarde na stanowisko dyrektora zarządzającego MFW.

- Zarejestrowane przez kamerę telewizyjną podczas szczytu G8 w Deauville słowa premiera Silvio Berlusconiego do prezydenta Baracka Obamy o "dyktaturze sędziów z lewicy" we Włoszech wywołały polityczna burzę w tym kraju.

d40h0z8

- Przywódca Korei Północnej Kim Dzong Il powrócił w piątek do swego kraju po tygodniowej podróży po Chinach, podczas której spotkał się m.in. z prezydentem Hu Jintao i premierem Wen Jiabao - poinformowała oficjalna północnokoreańska agencja prasowa, KCNA.

- Rosja liczy na uczciwy proces byłego dowódcy sił Serbów bośniackich generała Ratko Mladicia przed haskim trybunałem ds. zbrodni w dawnej Jugosławii - oświadczyło w piątek rosyjskie MSZ.

- Władze Korei Płn. poinformowały w piątek, że uwolnią Amerykanina przetrzymywanego od sześciu miesięcy w areszcie z niesprecyzowanymi zarzutami - podała agencja KCNA.

- Proces beatyfikacyjny kardynała Stefana Wyszyńskiego, którego 30. rocznica śmierci przypada w sobotę, jest trudny i może trwać latami - takie informacje uzyskała PAP w źródłach w Watykanie. Zwraca się uwagę na trudności w dostępie do archiwów.

d40h0z8

- Przywódcy G8 zgodnie uznali w piątek, że uzdrowienie gospodarcze staje się bardziej "samopodtrzymujące się" (ang. self-sustained), chociaż wyższe ceny towarów są przeszkodą dla dalszego wzrostu gospodarczego.

- Prezydent USA Barack Obama powiedział w piątek, że USA i Francja są w pełni zgodne co do konieczności prowadzenia kierowanej przez NATO interwencji w Libii do czasu zakończenia kryzysu. Obama spotkał się na marginesie szczytu G8 z prezydentem Francji.

- Francuskie i brytyjskie śmigłowce zostaną wprowadzone do akcji w Libii pod dowództwem NATO, gdy tylko będą gotowe - powiedział w piątek dowódca libijskiej operacji, kanadyjski generał Charles Bouchard.

- Kraje europejskie uważają nominację Christine Lagarde na szefa MFW za przesądzoną po oświadczeniu sekretarz stanu USA Hillary Clinton, która wyraziła zadowolenie z jej kandydatury - podało w piątek źródło europejskie na marginesie szczytu G8 w Deauville.

d40h0z8

- Milicja w Grodnie zatrzymała na dwie godziny w piątek żonę aresztowanego korespondenta "Gazety Wyborczej" Andrzeja Poczobuta - Aksanę oraz ekipę telewizji Biełsat. Zwolniono ich po napisaniu wyjaśnień - powiedziała PAP Aksana Poczobut.

- Prezydent Białorusi Alaksandr Łukaszenka zażądał w piątek zamknięcia mediów, które według niego podsycają zwiększony popyt na rynku walutowym i konsumpcyjnym. Powiedział o tym na posiedzieniu dotyczącym sytuacji na rynku.

- Prezydent USA Barack Obama potępił w piątek ogłoszone dzień wcześniej przez białoruski sąd kary więzienia dla opozycjonistów w tym kraju i zapowiedział nowe sankcje wobec reżimu w Mińsku.

- W związku z wybuchem w Niemczech zakażeń zjadliwym szczepem pałeczek okrężnicy (E. coli) w ogórkach, badane są dwie firmy w Andaluzji - podało w piątek hiszpańskie ministerstwo zdrowia. Ogórki z Hiszpanii mogą być skażone - ostrzegła Komisja Europejska.

d40h0z8

- Prezydent Litwy Dalia Grybauskaite, odnosząc się w piątek w Warszawie do sprawy pisowni polskich nazwisk na Litwie, powiedziała, że jest otwarta, jednak - jak dodała - w litewskim parlamencie nie ma politycznej zgody, by podjąć decyzję w tej sprawie.

- Wielkie NATO-wskie ćwiczenia w zakresie ratownictwa morskiego "Bold Monarch 2011" z udziałem państw NATO i spoza NATO, w tym Rosji, odbędą się w dniach 30 maja - 10 czerwca br. na wodach u wybrzeży Hiszpanii - poinformował w piątek Sojusz.

- Specjalny sąd ds. zbrodni wojennych w Belgradzie zdecydował, że stan byłego dowódcy armii Serbów bośniackich Ratko Mladicia umożliwia przewiezienie go do oenzetowskiego trybunału w Hadze - poinformował w piątek sąd.

- Minister obrony Niemiec Thomas de Maiziere zasygnalizował w piątek, że w przyszłości niemieccy żołnierze częściej będą brać udział w międzynarodowych misjach w niestabilnych regionach świata. To konsekwencja międzynarodowej pozycji Niemiec - ocenił. (PAP)

zdz/ jtt/

d40h0z8

Podziel się opinią

Share
d40h0z8
d40h0z8