Trwa ładowanie...
d1qtwjq

Wydarzenia z zagranicy w skrócie, piątek 27 stycznia, 17.00

...

Share
d1qtwjq

27.01. Warszawa (PAP) - Wydarzenia z zagranicy w skrócie

- Parlament Bułgarii zgodził się w piątek na udział kraju w unijnym pakcie fiskalnym pod warunkiem, że nie będzie on zmuszony dostosowywać własnej polityki podatkowej i podejmować wynikających z niego finansowych zobowiązań.

- Na tym etapie nie ma potrzeby tworzenia nowych przepisów UE, jeśli chodzi o poszukiwania gazu łupkowego - wynika z opublikowanego w piątek raportu KE. Komisja będzie badać sprawę dalej i nie wyklucza zmian, gdy produkcja z łupków ruszy w Europie na dużą skalę.

- Propozycja przywódców Francji i Niemiec, by niewykorzystane środki z unijnych funduszy strukturalnych przeznaczyć na wsparcie wzrostu gospodarczego i zatrudnienia, jest nierealistyczna - ocenił komisarz UE ds. polityki regionalnej Johannes Hahn.

d1qtwjq

- Były gwatemalski dyktator 85-letni Jose Efrain Rios Montt został w piątek formalnie oskarżony o ludobójstwo i zbrodnie przeciw ludzkości popełnione podczas wojny domowej w Gwatemali w latach 1960-1996.

- W związku z obchodzonym w piątek Dniem Pamięci o Ofiarach Holokaustu w Rzymie otwarta została wystawa "Nazistowskie getta". Na zdjęciach, nagraniach filmowych i dokumentach przedstawiono historię gett w okupowanej przez hitlerowców Polsce.

- Centralna Komisja Wyborcza (CKW) Federacji Rosyjskiej w piątek oficjalnie odmówiła zarejestrowania lidera demokratycznej partii Jabłoko Grigorija Jawlińskiego i gubernatora obwodu irkuckiego Dmitrija Mieziencewa jako kandydatów na prezydenta Rosji.

- Odszkodowanie w wysokości 11 tys. euro otrzyma każdy pasażer włoskiego statku Costa Concordia, który przeżył katastrofę wycieczkowca z 13 stycznia u wybrzeży wyspy Giglio na Morzu Tyrreńskim.

d1qtwjq

- Przedstawiciel rządu Serbii zdementował w piątek wcześniejsze doniesienia mediów, że osiągnięto kompromis z Kosowem w sprawie udziału obu krajów w konferencjach międzynarodowych.

- We Włoszech w ostatnich dniach zmarnowało się ponad 100 tysięcy ton żywności z powodu strajku transportowców - taki rezultat protestu przedstawił w piątek związek rolników indywidualnych, Coldiretti. Oszacowano, że straty rolników wynoszą 200 mln euro.

- Przedstawiciele władz Czech i Unii Europejskiej podpisali w piątek umowę o przeniesieniu z Brukseli do Pragi centrum zarządzania europejskim systemem nawigacji satelitarnej Galileo.

- Opozycja w Dumie Państwowej, izbie niższej parlamentu Rosji, wezwała w piątek przewodniczącego Centralnej Komisji Wyborczej (CKW) Federacji Rosyjskiej Władimira Czurowa do złożenia dymisji. (PAP)

zdz/ ana/

d1qtwjq
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1qtwjq
d1qtwjq