Wydarzenia z zagranicy w skrócie, piątek 28 stycznia, 20.00

...

28.01.2011 | aktual.: 28.01.2011 20:23

28.01. Warszawa (PAP) - Wydarzenia z zagranicy w skrócie

- Starcia w Egipcie nie ustają mimo wprowadzenia godziny policyjnej. Według najnowszych doniesień z Kairu tysiące protestujących szturmują MSZ i siedzibę państwowej telewizji. Przez cały dzień trwały demonstracje antyprezydenckie. Na ulice wyszło wojsko.

- Łącznie 870 osób zostało rannych w piątek w Kairze podczas starć manifestantów z policją - poinformowały źródła medyczne. Protestujący domagają się ustąpienia prezydenta Hosni Mubaraka.

- Tysiące osób starły się w piątek z siłami bezpieczeństwa w Kairze i kilku innych miastach Egiptu. Policja użyła kul gumowych, gazu łzawiącego i armatek wodnych. W "piątku gniewu" uczestniczył noblista i najbardziej znany egipski opozycjonista Mohamed ElBaradei.

- Administracja USA wezwała rząd Egiptu do powściągliwości w odpowiedzi na protesty społeczne i zaapelowała o liberalizację autokratycznego systemu politycznego w tym kraju, pełniącego kluczową rolę dla utrzymania stabilizacji na Bliskim Wschodzie.

- Specjalna jednostka policji użyła w piątek granatów z gazem łzawiącym, aby usunąć kilka tysięcy ludzi demonstrujących od kilku dni w stolicy Tunezji, w dzielnicy Kasba, pod oknami siedziby premiera Mohammeda Ghannusziego. Co najmniej pięć osób zostało rannych

- Nazajutrz po obniżeniu ratingu Japonii premier Naoto Kan obiecał w piątek egzekwowanie dyscypliny budżetowej, by odzyskać zaufanie rynków. Według ekspertów gorsze notowanie Japonii wywoła globalne reperkusje.

- Pożyczenie Grecji pieniędzy na wykup jej obligacji na otwartym rynku to "jedna z opcji" omawianych w ramach dyskusji rządów państw strefy euro nad zreformowaniem ich opiewającego na 440 mld euro funduszu pomocowego - poinformowała w piątek Komisja Europejska.

- Ukraina ma nadzieję, że węgierska i polska prezydencja w Unii Europejskiej doprowadzi do podpisania jeszcze w bieżącym roku umowy stowarzyszeniowej między Kijowem i UE - oświadczył ukraiński minister spraw zagranicznych Kostiantyn Hryszczenko.

- Wiceszef amerykańskiej dyplomacji James Steinberg spotkał się w piątek w Pekinie z wysokiej rangi doradcą chińskiego rządu ds. zagranicznych Dai Bingguo. Waszyngton chce skłonić Pekin do wywarcia presji na Koreę Płn.

- Północnokoreański przywódca Kim Dzong Il jest niechętny dziedzicznemu przekazywaniu władzy i wyznaczył swojego młodszego syna na następcę jedynie po to, by zapewnić stabilność rządów - oświadczył najstarszy syn Kima w wywiadzie dla japońskiej gazety.

- Bundestag przedłużył w piątek o kolejny rok mandat niemieckich wojsk stacjonujących w Afganistanie. Po raz pierwszy wyznaczono datę rozpoczęcia redukcji kontyngentu.

- Przewodniczący Komitetu Śledczego Federacji Rosyjskiej Aleksandr Bastrykin potwierdził w piątek gotowość tej instytucji do współpracy z Polską w śledztwie w sprawie katastrofy polskiego Tu-154M pod Smoleńskiem.

- Co najmniej osiem osób, w tym cudzoziemcy, zginęło w piątek w zamachu samobójczym na supermarket w centrum Kabulu - podał szef policji w stolicy Afganistanu. Sześć osób zostało rannych.

- Prezydent Rosji Dmitrij Miedwiediew podpisał w piątek ratyfikację nowego układu z USA o ograniczeniu strategicznych zbrojeń nuklearnych START.

- Przewodniczący Komitetu Śledczego Federacji Rosyjskiej Aleksandr Bastrykin potwierdził w piątek gotowość tej instytucji do współpracy z Polską w śledztwie w sprawie katastrofy polskiego Tu-154M pod Smoleńskiem.

- Hospitalizowany od środy były prezydent RPA, 92-letni Nelson Mandela, wrócił w piątek do domu, gdzie będzie kontynuował leczenie zapalenia dróg oddechowych - poinformował naczelny lekarz wojskowy sił zbrojnych.

- Rząd hiszpański zaaprobował podniesienie wieku emerytalnego do 67. roku życia - poinformował w piątek wicepremier i minister spraw wewnętrznych Alfredo Perez Rubacalba.

- Władze stołecznego regionu Lacjum zorganizują dwa pola namiotowe dla młodzieży z całego świata, która przybędzie na beatyfikację Jana Pawła II 1 maja - zapowiedziała w piątek przewodnicząca władz Renata Polverini.

- W czwartym kwartale 2010 roku gospodarka USA zanotowała dalszy wzrost, ale nieco poniżej oczekiwań ekonomistów. Bezrobocie utrzymuje się na wysokim poziomie, a deficyt budżetowy wzrasta. MFW wezwał USA do bolesnych posunięć oszczędnościowych.(PAP)

pif/

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)