Trwa ładowanie...
d3ec66b
wydarzenia

Wydarzenia z zagranicy w skrócie, piątek 29 października, 17.00

...

Share
d3ec66b

29.10. Warszawa (PAP) - Wydarzenia z zagranicy w skrócie

- Prace nad uwzględnieniem kosztów reformy emerytalnej w liczeniu deficytu i długu publicznego będą przyspieszone i przywódcy wrócą do nich w grudniu - głoszą wnioski końcowe zakończonego w piątek szczytu w Brukseli.

- Uzgodnione na unijnym szczycie ramy wzmocnienia dyscypliny finansowej w UE oraz stały antykryzysowy mechanizm dla ratowania krajów strefy euro, który będzie wymagał ograniczonej zmiany traktatu, wzmocnią wspólną walutę - powiedział w piątek Herman Van Rompuy.

d3ec66b

- Do grudnia opracowane zostaną małe zmiany Traktatu z Lizbony - zdecydowali na szczycie w Brukseli przywódcy państw UE. Uznali też, że budżet UE ma odzwierciedlać zaciskanie pasa w czasach kryzysu, co niepokoi Polskę. Problem OFE ma być rozstrzygnięty w grudniu.

- Szefowie państw i rządów UE na szczycie w Brukseli wezwali w piątek kraje świata, by nie manipulowały kursami walutowymi w celu poprawy konkurencyjności swoich gospodarek. To apel przed listopadowym spotkaniem przywódców G20 w Seulu, skierowany głównie do Chin.

- Gdyby UE zgodziła się na zmiany w Traktacie Lizbońskim, oznaczające przeniesienie części kompetencji państw na szczebel unijny, Czesi prawdopodobnie zdecydowaliby o nich w referendum - powiedział premier czeski Petr Neczas, cytowany w piątek przez media.

- Niewykluczone, że w najbliższym czasie Czechy sprzedadzą Irakowi 25 poddźwiękowych samolotów bojowych Aero L-159 ALCA - poinformował w piątek czeski portal kół ekonomicznych euro.cz.

d3ec66b

- Wyznaczone na najbliższą niedzielę wybory władz lokalnych na Ukrainie staną się okazją do dalszej koncentracji władzy w rękach rządzącej, prorosyjskiej Partii Regionów prezydenta Wiktora Janukowycza - uważają ukraińscy komentatorzy.

- Polak Maciej Popowski został mianowany zastępcą sekretarza generalnego Europejskiej Służby Działań Zewnętrznych (ESDZ) - poinformowała w piątek PAP szefowa unijnej dyplomacji Catherine Ashton.

- Prezydent Rosji Dmitrij Miedwiediew zmniejszył dystans dzielący go od premiera Władimira Putina w sondażach popularności - wynika z danych opublikowanych w piątek przez rosyjski dziennik "Wiedomosti".

- Iran zgodził się na negocjacje ze światowymi potęgami w sprawie irańskiego programu nuklearnego po 10 listopada br. - poinformowała w piątek w Brukseli szefowa unijnej dyplomacji Catherine Ashton.(PAP)

osz/

d3ec66b

Podziel się opinią

Share
d3ec66b
d3ec66b