30.04. Warszawa (PAP) - Wydarzenia z zagranicy w skrócie
- W najbliższą niedzielę może zapaść decyzja państw strefy euro o uruchomieniu pomocy finansowej dla pogrążonej w długach Grecji. Komisja Europejska zasygnalizowała, że do soboty mogą się zakończyć negocjacje warunków wsparcia z rządem w Atenach.
- Przeżycie narodu jest czerwoną linią rządu Grecji w negocjacjach z Międzynarodowym Funduszem Walutowym i Unią Europejską - oznajmił w piątek jej premier Jeorjos Papandreu.
- Przewodniczący Komisji Europejskiej Jose Manuel Barroso jest przeciwny wprowadzeniu w traktatach unijnych zapisu o możliwości wykluczenia państwa ze strefy euro, ewentualności dyskutowanej m.in. w Niemczech - pisze w piątek dziennik "Hamburger Abendblatt".
- Grecja obetnie wydatki i zwiększy przychody na łączną sumę 24 mld euro w okresie trzech lat - donosi piątkowy "Financial Times", który uzyskał wgląd w negocjowany przez grecki rząd pakiet nadzwyczajnej pomocy z zagranicy.
Rządowy plan ratowania hiszpańskiej gospodarki, której kryzys wyraża się m.in. 20-procentowym bezrobociem, przewiduje zlikwidowanie 29 instytucji i przedsiębiorstw publicznych z ogólnej liczby 106.
- Premier Rosji Władimir Putin zaproponował w piątek po spotkaniu ze swoim ukraińskim odpowiednikiem Mykołą Azarowem połączenie rosyjskiego monopolisty gazowego Gazpromu i ukraińskiego koncernu Naftohaz - poinformowały rosyjskie agencje prasowe.
- Prezydent USA Barack Obama i szefowa zespołu doradców ekonomicznych w Białym Domu Christina Romer skomentowali w piątek najnowsze dane o wzroście amerykańskiego PKB, jako kolejny dowód wychodzenia gospodarki amerykańskiej na prostą po kryzysie i recesji.
- Unia Europejska i Chiny rozmawiały w piątek o sankcjach dla Iranu.
- Widzowie trzeciej i ostatniej debaty telewizyjnej przed wyborami parlamentarnymi w Wielkiej Brytanii uznali, że wygrał ją lider brytyjskich konserwatystów David Cameron. Za nim uplasowali się - według sondażu - szef liberałów Nick Clegg oraz przewodniczący Partii Pracy i premier Gordon Brown.
- Europosłowie Marek Migalski (PiS) i Sławomir Nitras (PO) chcą, by delegacja PE ds. Rosji upamiętniła w oświadczeniu ludobójstwo na polskich oficerach w Katyniu sprzed 70 lat, a także śmierć wybitnych osób w katastrofie samolotu prezydenckiego 10 kwietnia pod Smoleńskiem.
- Litewska Państwowa Inspekcja Językowa nakazała właścicielowi firmy przewozowej Irzimas w rejonie wileńskim, Zygmuntowi Marcinkiewiczowi, usunięcie ze swoich autobusów podwójnych polsko-litewskich nazw tras i pozostawienie tylko litewskich. Marcinkiewicz odmawia.(PAP)
mln/ jtt/