Wydarzenia z zagranicy w skrócie, piątek 9 marca, 20.00
...
09.03.2012 | aktual.: 09.03.2012 20:23
09.03. Warszawa (PAP) - Wydarzenia z zagranicy w skrócie
- Wiceszef Parlamentu Europejskiego Jacek Protasiewicz (PO) poinformował, że w przyszłym tygodniu PE ma przyjąć rezolucję, w której znajdą się słowa potępienia pod adresem rządu holenderskiego za brak reakcji w sprawie antyimigracyjnego portalu prawicowej partii PVV.
- Amerykański deficyt handlowy wzrósł w styczniu do najwyższego poziomu od 2008 roku. Spadek eksportu do UE pogłębia w USA niepokój o to, że kryzys w tym regionie odbije się na amerykańskiej gospodarce - podało w piątek ministerstwo handlu USA.
- Kontrolowany przez Demokratów Senat USA odrzucił w czwartek zgłoszoną przez Republikanów poprawkę w sprawie budowy ropociągu Keystone XL między USA a Kanadą. Projekt został wstrzymany w styczniu przez prezydenta Baracka Obamę ze względu na obawy o środowisko.
- Pakistańskie władze postawiły trzem wdowom po przywódcy Al-Kaidy, Osamie bin Ladenie, zarzut nielegalnego przekroczenia granicy i pobytu w kraju - podało w czwartek MSW Pakistanu. Według prawników, kobietom grozi maksymalnie pięć lat więzienia.
- Spośród przywódców pięciu najważniejszych krajów europejskich niemiecka kanclerz Angela Merkel cieszy się największym uznaniem obywateli, a najmniej popularny jest prezydent Francji Nicolas Sarkozy - wynika z sondażu przytoczonego w piątek przez AFP.
- Greckie ministerstwo finansów poinformowało w piątek, że 85,8 procent prywatnych inwestorów posiadających greckie obligacje weźmie udział w ich wymianie na obligacje o niższej wartości.
- Zgodnie z oczekiwaniami agencja ratingowa Fitch obniżyła w piątek notę Grecji z C do kategorii "ograniczonej niewypłacalności, po ogłoszeniu w piątek restrukturyzacji jej długu poprzez wymianę obligacji posiadanych przez prywatnych inwestorów.
- Grecja wynegocjowała restrukturyzację długu publicznego, ale oprocentowanie greckich obligacji po ogłoszeniu porozumienia Aten z prywatnymi inwestorami, którzy mieli greckie papiery dłużne, wskazuje na to, że traderzy nie wierzą, że Grecja wybrnęła z kłopotów.
- Mimo międzynarodowej presji władze Chin odesłały do ojczyzny 31 uchodźców z Korei Północnej, których zatrzymano w ChRL - poinformowali w piątek działacze praw człowieka z Korei Płd. W komunistycznej Korei Płn. na uciekinierów czekają brutalne represje.
- Na Słowacji w sobotę odbywają się przedterminowe wybory parlamentarne, będące konsekwencją upadku centroprawicowego rządu Ivety Radiczovej. Badania ankietowe wskazują, że wygra je lewicowe i proeuropejskie ugrupowanie byłego premiera Roberta Fico, SMER.
- Cztery polskie wielozadaniowe śmigłowce PZL W-3 Sokół zostały dostarczone na Filipiny - poinformowało w piątek dowództwo sił powietrznych tego kraju. Pozostałe cztery maszyny zostaną dostarczone do końca listopada - pisze agencja Associated Press.
- W parlamencie chińskim po raz pierwszy od 33 lat zapowiedziano radykalne reformy ekonomiczne i społeczne. Rząd przewiduje restrukturyzację gospodarki i obniżenie tempa jej wzrostu do 7,5 proc. Prawa człowieka będą respektowane w procedurze karnej.
- Kilkunastu wysokich rangą syryjskich wojskowych, w tym czterech generałów i dwóch pułkowników, zdezerterowało z armii i w piątek przybyło do Turcji - podała oficjalna turecka agencja Anatolia.
- Nie ma przełomu w rozmowach ministrów środowiska o redukcji CO2 w UE do 2050 r. - poinformowała PAP osoba z kręgów zbliżonych do uczestników piątkowych rozmów. Atmosfera nie jest pozytywna - dodała. Rozmowy o nowych celach redukcji emisji CO2 mogą się przeciągnąć do wieczora.
- Wszyscy czescy żołnierze zostali uznani za bohaterów, by można im było wypłacić dodatek do pensji - napisał w piątek czeski dziennik "Mlada Fronta Dnes", wyjaśniając decyzję ministra obrony Alexandra Vondry.
- Memorandum w sprawie przekazania władzom Afganistanu w ciągu sześciu miesięcy ośrodków zatrzymań, prowadzonych dotąd w tym kraju przez Amerykanów, podpisano w piątek w Kabulu. Największym z tych ośrodków jest Parwan na terenie bazy wojskowej Bagram.
- Bułgarski premier Bojko Borysow niespodziewanie oświadczył w piątek, że rząd wnosi projekt umowy ACTA do parlamentu. Zapewnił jednak, że posłowie rządzącej partii GERB nie poprą jej ratyfikacji.
- Była premier Ukrainy Julia Tymoszenko łamie regulamin zakładu karnego, w którym odsiaduje wyrok siedmiu lat pozbawienia wolności, gdyż odmawia noszenia więziennego drelichu i nie chce pracować - poinformowała w piątek ukraińska służba więzienna.(PAP)
zdz/ asa/