Wydarzenia z zagranicy w skrócie, poniedziałek 1 sierpnia, 17.00

...

01.08.2011 | aktual.: 02.08.2011 15:24

01.08. Warszawa (PAP) - Wydarzenia z zagranicy w skrócie

- Prezydent USA Barack Obama poinformował, że przywódcy Demokratów i Republikanów w Kongresie oraz Biały Dom osiągnęli porozumienie: limit ustawowego zadłużenia państwa zostanie podniesiony.

- Władze Korei Płn. poinformowały w poniedziałek, że skłonne są podjąć ponownie 6-stronne rozmowy w sprawie denuklearyzacji Półwyspu Koreańskiego, beż żadnych warunków wstępnych i w szybkim terminie - poinformowało ministerstwo spraw zagranicznych w Phenianie.

- Minister spraw zagranicznych Radosław Sikorski rozpoczął w poniedziałek wizytę w Pakistanie, gdzie część rozmów z przedstawicielami władz przeprowadzi w imieniu szefowej unijnej dyplomacji Catherine Ashton, reprezentując Unię Europejską.

- "Wyszkoleni za granicą terroryści" stoją za atakami w chińskiej prowincji Xinjiang (Sinkiang), w których podczas weekendu zginęło w sumie 19 osób - podała w poniedziałek agencja Xinhua. Zdaniem źródeł rządowych w Pekinie napastników wyszkolono w Pakistanie.

- Ponad 1000 taksówkarzy z turystycznego miasta Hangzhou, w położonej na wschodzie Chin prowincji Zhejiang, zastrajkowało w poniedziałek w proteście przeciwko rosnącym cenom benzyny - poinformowały chińskie media.

- Wielka Brytania jest za silniejszym naciskiem wspólnoty międzynarodowej, w tym państw arabskich, na Syrię w związku z krwawym dławieniem protestów opozycji, ale wyklucza interwencję militarną - oświadczył w poniedziałek szef brytyjskiego MSZ William Hague.

- Do położenia kresu prowokacjom i represjom w Syrii, a także do maksymalnej powściągliwości namawiało w poniedziałek władze syryjskie i opozycję tego kraju rosyjskie MSZ.

- Ciała 25 osób znaleziono na pokładzie wielkiej łodzi z imigrantami, która przypłynęła w nocy z niedzieli na poniedziałek na włoską wyspę Lampedusa - podała agencja ANSA. Na pokładzie było 268 uciekinierów z Afryki.

- Kilkudziesięciu rannych policjantów i duże zniszczenia - to bilans poniedziałkowych, gwałtownych zamieszek w Bari na południu Włoch, wywołanych przez imigrantów z Trzeciego Świata z tamtejszego ośrodka. Domagają się oni wydania dokumentów, legalizujących ich pobyt we Włoszech.

- Nie ma warunków do przeprowadzenia interwencji militarnej w Syrii - ocenił sekretarz generalny NATO Anders Fogh Rasmussen w wywiadzie opublikowanym w poniedziałek na łamach francuskiego dziennika regionalnego "Midi Libre".

- W konsekwencji narastających represji w Syrii, Unia Europejska zdecydowała w poniedziałek o nałożeniu nowych sankcji zakazu podróży do UE i zamrożenia aktywów wobec pięciu przedstawicieli reżimu w Damaszku, odpowiedzialnych za brutalne traktowanie cywilów.

- Międzypaństwowy Komitet Lotniczy (MAK) zapowiedział na wtorek na godz. 14 czasu polskiego konferencję prasową w związku z publikacją polskiego raportu na temat katastrofy smoleńskiej - poinformowała w poniedziałek agencja ITAR-TASS.

- W celu ułatwienia absorpcji unijnych funduszy Komisja Europejska chce, by Grecja i pięć innych najbardziej dotkniętych kryzysem krajów dokładało mniej niż dotychczas (nawet tylko 5 proc.) własnego wkładu do inwestycji realizowanych z budżetu UE.

- Egipskie wojsko i specjalne oddziały policji wkroczyły w poniedziałek na plac Tahrir w centrum Kairu, by usunąć ostatnie namioty należące do uczestników ruchu na rzecz demokratyzacji rządów. Od kilku tygodni okupowali oni plac.

- Były szef służb informacyjnych Portugalii Jorge Silva de Carvalho przekazywał nielegalnie poufne informacje medialnemu gigantowi Ongoing, w którym jest obecnie zatrudniony - wynika z ustaleń portugalskich mediów.(PAP)

pif/ jtt/

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)