Wydarzenia z zagranicy w skrócie, poniedziałek 10 maja, 20.00
...
10.05. Warszawa (PAP) - Wydarzenia z zagranicy w skrócie
- Brytyjski premier Gordon Brown ogłosił w poniedziałek, że do jesieni ustąpi z funkcji lidera Partii Pracy oraz że laburzyści przystąpią do pilnych, formalnych negocjacji z Liberalnymi Demokratami w sprawie możliwości powołania koalicji rządowej.
- Rząd Grecji przyjął w poniedziałek reformę systemu emerytalnego, wchodzącą w skład programu oszczędnościowego, który ma być wdrożony w zamian za pomoc finansową UE i MFW - poinformował w poniedziałek minister pracy i ubezpieczeń społecznych Andreas Lowerdos.
- Biały Dom poparł i pochwalił w poniedziałek uzgodnienie przez kraje i instytucje UE pakietu ratunkowego wartości biliona dolarów dla zadłużonych i zagrożonych kryzysem finansowym państw strefy euro.
- Ministrowie finansów UE porozumieli się w nocy z niedzieli na poniedziałek w sprawie utworzenia stałego mechanizmu pomocy dla krajów strefy euro, które znajdą się w potrzebie. Jego wartość sięgnie nawet 750 mld euro, uwzględniając udział MFW.
- Szef Międzynarodowego Funduszu Walutowego (MFW) Dominique Strauss-Kahn z zadowoleniem przyjął stały mechanizm pomocowy dla państw strefy euro, które znajdą się w potrzebie. Jego wartość sięgnie nawet 750 mld euro, uwzględniając udział MFW.
- Strefa euro odzyskuje zaufanie inwestorów - tak przewodniczący Komisji Europejskiej Jose Barroso ocenił w poniedziałek skutki powołania antykryzysowego mechanizmu dla ratowania krajów strefy euro w potrzebie, który łącznie z wkładem MFW sięgnie 750 mld euro.
- Uzgodniony w nocy europejski mechanizm pomocy dla krajów strefy euro służy wzmocnieniu i ochronie wspólnej waluty, a tym samym pieniędzy obywateli Niemiec - powiedziała w poniedziałek rano w Berlinie niemiecka kanclerz Angela Merkel.
- Minister spraw zagranicznych Włoch Franco Frattini oświadczył w poniedziałek, że jest bardzo usatysfakcjonowany tym, jak przywódcy Unii Europejskiej zareagowali na kryzys euro, przyjmując strategię unijnego pakietu ratunkowego w wysokości do 750 mld euro.
- Chaos spowodowany przez kryzys grecki jest wielkim ostrzeżeniem dla zjednoczonej Europy, która, aby przetrwać, musi zdecydować się na prawdziwą wspólną politykę gospodarczą - pisze w poniedziałek francuska prasa, komentując przyjęty w nocy w Brukseli unijny pakiet ratunkowy.
- Jak wynika z trzech sondaży opublikowanych w niedzielę w greckiej prasie, tamtejsze społeczeństwo zdaje sobie sprawę, że cięcia wydatków budżetowych i podwyżki podatków są konieczne, jednocześnie jednak popiera protesty przeciwko tym środkom oszczędnościowym.
- W oświadczeniu wydanym z okazji 65. rocznicy zakończenia II wojny światowej w Europie prezydent USA Barack Obama wyraził uznanie prezydentowi Rosji Dmitrijowi Miedwiediewowi za potępienie stalinowskiej przeszłości ZSRR.
- Chmura pyłu wulkanicznego znad Islandii spowoduje w poniedziałek odwołanie ok. 500 z przewidzianych 28,5 tys. lotów - przewiduje Europejska Organizacja ds. Bezpieczeństwa Żeglugi Powietrznej Eurocontrol.
- Islandzki wulkan Eyjafjoell wyrzucał w poniedziałek rano prawie 50 ton pyłu wulkanicznego na sekundę, w porównaniu z 400 tonami w czwartek, kiedy aktywność wulkanu nagle wzrosła.
- Kraje należące do Organizacji Współpracy Gospodarczej i Rozwoju (OECD) zgodziły się w poniedziałek, by do organizacji przystąpiły Słowenia, Estonia i Izrael. Oficjalne ceremonia przyjęcia przez Radę OECD odbędzie się 27 maja w Paryżu.
- Chadecka CDU zdobyła najwięcej głosów w niedzielnych wyborach do parlamentu Nadrenii Północnej-Westfalii, ale jej koalicja z Wolną Partią Demokratyczną (FDP) nie utrzyma się - wynika z wstępnych pełnych rezultatów wyborów regionalnych.
- W ambasadzie Polski przy UE odbyło się w poniedziałek śniadanie tzw. grupy przyjaciół Ukrainy, czyli przedstawicieli 14 państw UE, z nowym szefem ukraińskiej dyplomacji. Polska jako pierwsza z UE wyciąga rękę do Ukrainy - ocenił szef MSZ Radosław Sikorski.
- Ukraińska opozycja powołała Narodowy Komitet Obrony Ukrainy, którego misją będzie ochrona jedności terytorialnej i niepodległości, walka o prawa obywateli, a także działania na rzecz zachowania euroatlantyckiego kursu Kijowa.
- Podczas szczytu UE-Rosja 31 maja w Rostowie ze strony UE może paść obietnica mapy drogowej zniesienia wiz dla Rosjan. Polska naciska, by tak samo traktowane były kraje Partnerstwa Wschodniego, w tym Ukraina - mówił w poniedziałek Radosław Sikorski.
- Minister finansów Jacek Rostowski powiedział w Brukseli w kontekście zbliżających się wyborów prezydenckich, że podzielona władza stanowi zagrożenie dla Polski. Apelował o władzę "spokojną, spójną i silną".
- Troje przywódców powiązanej z Al-Kaidą grupy terrorystycznej, która rekrutowała ochotników do walki z żołnierzami międzynarodowej koalicji w Afganistanie, zostało w poniedziałek skazanych przez belgijski sąd na karę od trzech do ośmiu lat więzienia.
- Izrael jest przygotowany do wojny z Iranem - oświadczył w poniedziałek izraelski wicepremier Mosze Ja'alon. Reuters odnotowuje, że rzadko się zdarza, by przedstawiciele władz Izraela odchodzili od zwyczajowej powściągliwości w takich kwestiach.
- Irański program rozwoju rakiet dalekiego zasięgu jest wciąż w powijakach i nie będzie zagrożeniem dla wschodniego wybrzeża USA co najmniej do końca obecnej dekady - ocenia Międzynarodowy Instytut Studiów Strategicznych (IISS).
- Benedykt XVI zakończył pracę nad drugim tomem swej książki "Jezus z Nazaretu", a jej tekst został przekazany wydawnictwom, którym powierzono publikację - poinformowało w poniedziałek watykańskie biuro prasowe. Nie wiadomo jeszcze, kiedy tom się ukaże.
- Filipińczycy wybierają w poniedziałek prezydenta, a także parlamentarzystów i przedstawicieli władz lokalnych. Zdecydowano, że lokale wyborcze będą otwarte godzinę dłużej, ponieważ nie obeszło się bez kłopotów ze skomputeryzowanymi maszynami do liczenia głosów.
- Przetrzymywana w areszcie domowym przywódczyni birmańskiej opozycji i szefowa Narodowej Ligi na rzecz Demokracji (NLD) spotkała się w poniedziałek w Rangunie z zastępcą sekretarza stanu USA ds. Azji Wschodniej i Pacyfiku, Kurtem Campbellem.
- Manifestanci antyrządowi w Tajladnii oświadczyli w poniedziałek, że zaakceptowali zaproponowany przez władze termin rozwiązania parlamentu i przeprowadzenia wyborów 14 listopada. Nie wiadomo jednak, czy zakończą protest.
- Do co najmniej 32 wzrosła liczba ofiar śmiertelnych sobotnich wybuchów metanu w kopalni Raspadskaja w obwodzie kemerowskim na Syberii. W katastrofie rannych zostało 71 osób. Los 59 górników i ratowników jest nieznany.(PAP)
mln/ jtt/