Trwa ładowanie...
d2sii2w

Wydarzenia z zagranicy w skrócie, poniedziałek 13 września, 20.00

...

Share
d2sii2w

13.09. Warszawa (PAP) - Wydarzenia z zagranicy w skrócie

- Samolot wenezuelskich linii państwowych Conviasa z 47 osobami na pokładzie rozbił się w poniedziałek podczas rejsu krajowego na wschodzie kraju; część osób ocalała z wypadku - powiadomił minister transportu Francisco Garces.

- Unia Europejska z zadowoleniem przyjęła wynik referendum w Turcji w sprawie zmian w konstytucji, ale domaga się od tego kraju podjęcia bardziej zdecydowanych reform - poinformował w niedzielę wieczorem unijny komisarz ds. rozszerzenia Stefan Fuele.

- Wysoka komisarz ONZ ds. praw człowieka Navi Pillay określiła w poniedziałek jako "niepokojącą" nową politykę rządu francuskiego wobec Romów, która "może tylko pogłębić ich stygmatyzację i skrajne ubóstwo".

d2sii2w

- Dowództwo wojsk NATO w Afganistanie poinformowało w poniedziałek, że 14 rebeliantów zginęło w nalotach sił międzynarodowej koalicji w środkowej części kraju.

- 43,5 proc. mieszkańców Litwy opowiada się za niezwłocznym wycofaniem litewskich żołnierzy z Afganistanu - wynika z opublikowanego w poniedziałek sondażu instytutu RAIT, przeprowadzonego na zamówienie agencji informacyjnej BNS.

- Prezydium rządzącej w Niemczech partii CDU jest otwarte na plany ministra obrony dotyczące zawieszenia powszechnego obowiązku służby wojskowej - poinformował w poniedziałek sekretarz generalny partii Hermann Groehe.

- Ukraińskie władze deportowały do Izraela dziesięciu chasydów, którzy w trakcie dorocznej pielgrzymki do grobu rabina Nachmana w Humaniu (środkowa Ukraina) pobili dwójkę mieszkańców tego miasta - podały w poniedziałek ukraińskie media.

d2sii2w

- Obwiniany o tragedię na Love Parade burmistrz Duisburga Adolf Sauerland pozostaje na stanowisku. Na poniedziałkowym posiedzeniu rady miasta wniosek o jego odwołanie nie uzyskał wymaganej większości.

- Zagraniczni biznesmeni będą w Chinach traktowani tak samo jak krajowe firmy - podkreślił w poniedziałek chiński premier Wen Jiabao na Światowym Forum Gospodarczym, odbywającym się w Tianjinie na północy ChRL.

- Ministrowie energii państw Wyszehradu, w tym Polski, wystąpili do komisarza ds. energii Guenthera Oettingera o nowy instrument finansujący infrastrukturę energetyczną w budżecie UE po 2013 roku, powiązany z polityką spójności - wynika z uzyskanego przez PAP listu.

- Kościół katolicki w Belgii przyznał się w poniedziałek do "błędów przeszłości", jeśli chodzi o reagowanie na przypadki wykorzystywania seksualnego nieletnich przez osoby duchowne, i zapewnił, że będzie do dyspozycji ofiar.

d2sii2w

- Trzyletnia dziewczynka z Genui, ciężko zraniona przez 27-letniego ojca, Polaka, walczy o życie - poinformowała poniedziałkowa włoska prasa. Według gazet, przyczyną napadu szału u mężczyzny były alkohol, depresja i zazdrość.

- W trosce o swoich producentów samochodów Włochy podtrzymały w poniedziałek zastrzeżenia do umowy o wolnym handlu (FTA) UE-Korea Południowa, co blokuje jej podpisanie i wejście w życie. Impas spróbują przezwyciężyć przywódcy na czwartkowym szczycie w Brukseli.

- 60 proc. Litwinów w ciągu ostatnich dwóch lat przynajmniej raz kupiło papierosy, paliwo czy alkohol z przemytu, a 20 proc. robi to stale - wynika z opublikowanego w poniedziałek sondażu instytutu Spinter Tyrimai, przeprowadzonego na zamówienie portalu DELFI.

- Oenzetowski Międzynarodowy Trybunał Sprawiedliwości (MTS) ma zdecydować, czy zająć się oskarżeniami Gruzji o łamanie na jej terytorium praw człowieka przez Rosję. Przesłuchania w tej sprawie rozpoczęły się w Hadze w poniedziałek.

d2sii2w

- Co najmniej 12 osób zginęło, a 75 zostało rannych w poniedziałek w zamieszkanym w większości przez muzułmanów indyjskim Kaszmirze w najkrwawszych od czerwca demonstracjach antyrządowych oraz protestach przeciw paleniu Koranu w USA - poinformowała policja.

- Meksykańscy komandosi aresztowali w niedzielę kolejnego bossa narkotykowego. Jak poinformowały meksykańskie media, jest nim Sergio Villarreal Barragan, człowiek numer dwa kartelu Beltran Leyva.

- W Hiszpanii rozbito jeden z najgroźniejszych międzynarodowych gangów zajmujących się przemytem heroiny. W Katalonii i na Wyspach Kanaryjskich aresztowano 10 osób i przejęto 30 kilogramów tego narkotyku - poinformowała w poniedziałek hiszpańska policja.

- Obsesja koalicyjnego, konserwatywno-liberalnego rządu Davida Camerona na punkcie cięć wydatków czyni z niego "rząd zniszczenia" (demolition government) zdecydowany na demontaż sektora publicznego - oświadczył szef centrali związkowej TUC Brendan Barber.

d2sii2w

- Władze Japonii zwolniły w poniedziałek 14 członków załogi chińskiego statku rybackiego, który przed tygodniem zderzył się z dwiema japońskimi łodziami patrolowymi w rejonie spornego archipelagu na Morzu Wschodniochińskim.

- Na lotnisku w stolicy Filipin, Manili serwis sprzątający znalazł w niedzielę w samolocie porzuconego noworodka. Wyrodna matka pozostawiła dziecko w toalecie w koszu na śmieci.

- Amerykańska gwiazda muzyki pop Lady Ga Ga została zwyciężczynią tegorocznych MTV Video Music Awards, zdobywając aż osiem nagród, w tym siedem za futurystyczny wideoklip do piosenki "Bad Romance", który okazał się też najlepszym teledyskiem roku.

- Jerzy Skolimowski otrzymał specjalną nagrodę jury na festiwalu filmowym w Wenecji za film "Essential killing". Członkowie jury na stojąco wyrazili uznanie dla polskiego reżysera.(PAP)

asa/ jtt/

d2sii2w

Podziel się opinią

Share
d2sii2w
d2sii2w