Wydarzenia z zagranicy w skrócie, poniedziałek 14 maja, 17.00

...

14.05. Warszawa (PAP) - Wydarzenia z zagranicy w skrócie

- Niemożliwe jest utworzenie rządu jedności narodowej - oświadczył w poniedziałek przewodniczący niewielkiej partii Demokratycznej Lewicy (Dimar), której stanowisko jest oceniane jako kluczowe, jeśli w Grecji chce się uniknąć nowych wyborów parlamentarnych.

- Największy amerykański bank komercyjny JPMorgan Chase poinformował w poniedziałek, że szefowa jego działu inwestycyjnego Ina Drew zrezygnowała ze stanowiska.

- Kanclerz Niemiec Angela Merkel przyznała w poniedziałek, że jej partia CDU poniosła bolesną porażkę w niedzielnych wyborach w Nadrenii Północnej-Westfalii. Odrzuciła jednak sugestie, by wynik wyborów osłabiał jej pozycję w debacie o walce z kryzysem euro.

- Syryjskie siły rządowe ostrzelały w poniedziałek miasto Rastan w prowincji Hims na zachodzie kraju, zabijając dziewięć osób i raniąc 40 - poinformowały syryjskie źródła opozycyjne. Ofensywa armii ma na celu przejęcie obszaru kontrolowanego przez partyzantów.

- Syryjscy rebelianci zabili w poniedziałek co najmniej 23 żołnierzy sił rządowych w trakcie ataku na wojskowy konwój przy wjeździe do miasta Rastan na zachodzie Syrii - poinformowało Syryjskie Obserwatorium Praw Człowieka.

- Ministrowie spraw zagranicznych Unii Europejskiej zaostrzyli w poniedziałek unijne sankcje wobec władz Syrii. Zamrożeniem aktywów objęto trzy osoby i dwie firmy, które według UE wspierają finansowo prezydenta Baszara el-Asada.

- Premier Donald Tusk i rzecznik rządu Paweł Graś skrytykowali w niedzielę demonstracje i incydenty, do których doszło w ub. piątek po uchwaleniu przez Sejm ustawy o podniesieniu wieku emerytalnego i potępili kłótnie w Sejmie w czasie debaty na ten temat.

- Piętnaście osób zginęło, a sześć odniosło ciężkie obrażenia w katastrofie samolotu, który rozbił się w poniedziałek przy próbie lądowania na lotnisku w Dźomsom na północy Nepalu - poinformowała nepalska policja. Poprzedni bilans mówił o co najmniej 11 zabitych.

- Ukraina przysłuchuje się do międzynarodowych opinii w sprawie traktowania odbywającej karę siedmiu lat więzienia byłej premier Julii Tymoszenko, ale nie chce być poniżana - oświadczył w poniedziałek prezydent Wiktor Janukowycz.

- Bez względu na apele o bojkot ukraińskiej części Euro 2012 rozgrywki piłkarskich mistrzostw Europy zostaną przeprowadzone - oświadczył w poniedziałek w Doniecku prezydent Ukrainy Wiktor Janukowycz.

- Polska uruchamia outsourcing wizowy w Federacji Rosyjskiej. W ciągu pół roku w 38 miastach FR powstaną polskie centra wizowe. Pierwszy taki Punkt Przyjmowania Wniosków Wizowych (PPWW) zostanie otwarty we wtorek w Moskwie.

- Chiny oskarżyły w poniedziałek duchowego przywódcę Tybetańczyków Dalajlamę XIV o rozsiewanie kłamstw, jakoby tybetańskie agentki miały być szkolone, by go otruć. Miały one wcierać we włosy truciznę, by przeszła na skórę jego rąk podczas błogosławieństwa.

- Organizacje pozarządowe działające na palestyńskich terytoriach opublikowały raport o niszczeniu przez Izrael obiektów powstałych na Zachodnim Brzegu za pieniądze krajów UE. Na liście obiektów zagrożonych są cysterny na wodę wyremontowane z polskich funduszy.

- Ostatni biały prezydent RPA kraju Frederik W. de Klerk wystąpił w zeszłym tygodniu w telewizji CNN w obronie apartheidu. Jego rodacy, zarówno czarni, jak i biali, zapałali oburzeniem i domagają się, by zwrócił przyznaną mu w 1993 r. Pokojową Nagrodę Nobla.

- Rosja uważa, że za ostatnimi zamachami bombowymi w Syrii stoi Al-Kaida i związane z nią ugrupowania - powiedział w poniedziałek rosyjski wiceminister spraw zagranicznych Giennadij Gatiłow.

- Matka i siostra Uładzimira Kawaloua, straconego niedawno za współudział w zamachu w mińskim metrze w r. 2011, zaskarżyły w Komitecie Praw Człowieka ONZ zakaz wydania ciała i informacji o miejscu pochówku - piszą w poniedziałek białoruskie niezależne media.(PAP)

zdz/ osz/

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)