Trwa ładowanie...
d3nst50
d3nst50

Wydarzenia z zagranicy w skrócie, poniedziałek 15 lutego, 20.00

...
Share
d3nst50

15.02. Warszawa (PAP) - Wydarzenia z zagranicy w skrócie

- Szefowa unijnej dyplomacji, wiceprzewodnicząca Komisji Europejskiej Catherine Ashton uważa, że represje władz w Mińsku wobec Związku Polaków na Białorusi stanowią regres w stosunkach Unii Europejskiej z Białorusią - powiedział PAP jej rzecznik Lutz Guellner.

- Represje, których ofiarami padają przedstawiciele Związku Polaków na Białorusi, zmuszają do rewizji polityki otwarcia UE na Białoruś - ocenił w poniedziałek w rozmowie z PAP szef klubu PO-PSL w Parlamencie Europejskim Jacek Saryusz-Wolski.

d3nst50

- Szefowa nieuznawanego przez Mińsk Związku Polaków na Białorusi Andżelika Borys została w poniedziałek skazana na karę grzywny - ponad miliona białoruskich rubli. Trzem innym czołowym działaczom ZBP wymierzono po 5 dni aresztu. Zatrzymano w sumie około 40 osób.

- Wstępna rozprawa w sprawie Domu Polskiego w Iwieńcu odbyła się w poniedziałek w Wołożynie. Przed sądem manifestowali zwolennicy Andżeliki Borys, a milicja aresztowała polonijną dziennikarkę - powiedział PAP członek Rady Naczelnej ZPB Andrzej Pisalnik.

- Przewodniczący kolegium szefów sztabów USA admirał Michael Mullen zgłosił podczas wizyty w Izraelu zastrzeżenia wobec ewentualnej operacji wojskowej przeciwko Iranowi - pisze w poniedziałek agencja dpa, powołując się na informacje armii izraelskiej.

- Iran studiuje propozycje Stanów Zjednoczonych, Rosji i Francji w sprawie paliwa nuklearnego - oświadczył w poniedziałek szef irańskiej Organizacji Energii Atomowej Ali Akbar Salehi.

d3nst50

- Premier Izraela Benjamin Netanjahu, który spotkał się w poniedziałek na Kremlu z rosyjskim prezydentem Dmitrijem Miedwiediewem, powiedział, że prosił go o poparcie ostrych sankcji wobec Iranu.

- W południowo-wschodniej Bułgarii wiele rzek i zbiorników wodnych wystąpiło z brzegów. Z kolei w zachodniej części kraju obfite śniegi powodują poważne utrudnienia w komunikacji.

- Premier Rosji Władimir Putin oświadczył w poniedziałek, że ukraiński prezydent Wiktor Juszczenko, przyznając tytuł Bohatera Ukrainy przywódcy OUN Stepanowi Banderze, "napluł w twarz swoim politycznym sponsorom".

- Francuski fiskus ustalił listę 18 rajów podatkowych, które odmawiają współpracy z Paryżem - poinformował w poniedziałek dziennik "Le Figaro". Francuskie firmy, które będą tam nadal działać, muszą się liczyć z gigantycznymi karami finansowymi.

d3nst50

- Poniedziałkowy "Washington Post" ostro krytykuje Francję za sprzedaż Rosji nowoczesnego lotniskowca, nie bacząc na fakt, że Rosja nie dotrzymała porozumienia o wycofaniu się z Gruzji po inwazji w 2008 r.

- Naddniestrze, separatystyczny region Mołdawii, a de facto suwerenny organizm polityczny, wyraziło w poniedziałek gotowość przyjęcia na swym terytorium rosyjskiego systemu obrony przeciwrakietowej.

- Z inicjatywy PiS 14 polskich europosłów zaapelowało do przewodniczącego PE Jerzego Buzka, by "zdecydowanie zareagował" na krytykę litewskiej Głównej Komisji Etyki Służbowej (GKES) pod adresem europosła mniejszości polskiej na Litwie Waldemara Tomaszewskiego.

- Niemcy odrzuciły koncepcję utworzenia specjalnego funduszu, mającego ratować kraje strefy euro, takie jak Grecja, które popadną w tarapaty budżetowe.

d3nst50

- Libia zawiesiła wydawanie wiz wjazdowych dla obywateli wszystkich państw Unii Europejskiej z wyjątkiem Wielkiej Brytanii - powiedział w poniedziałek pragnący zachować anonimowość libijski urzędnik.

- Paryż i Moskwa zaprzeczyły, jakoby składały Iranowi jakieś nowe propozycje ws. paliwa nuklearnego. O tym, że Teheran studiuje takie propozycje, mówił w poniedziałek szef irańskiej Organizacji Energii Atomowej Ali Akbar Salehi.

- Kryzys w Grecji pokazuje, że nie należało jeszcze wprowadzać w UE wspólnej waluty - uważa publicysta "New York Timesa" i laureat nagrody Nobla w dziedzinie ekonomii Paul Krugman.

- Prezydent Nicolas Sarkozy oświadczył w poniedziałek, że Francji nie stać na "dalsze odkładanie reformy emerytalnej" i że rząd złoży we wrześniu propozycję zmian w tej dziedzinie. Zapowiedział, że rządową reformę poprzedzi dialog społeczny.

- Córka burmistrza Kijowa została w poniedziałek okradziona na drodze z lotniska Roissy do Paryża. Zginęła torebka z biżuterią wartości 4,5 mln euro - podały źródła policyjne. (PAP)

zdz/ asa/

d3nst50

Podziel się opinią

Share
d3nst50
d3nst50