Wydarzenia z zagranicy w skrócie, poniedziałek 17 maja, 17.00

...

17.05.2010 | aktual.: 17.05.2010 17:38

17.05. Warszawa (PAP) - Wydarzenia z zagranicy w skrócie

- Sekretarz generalny NATO Anders Fogh Rasmussen powiedział, że przedstawiony w poniedziałek raport mędrców o przyszłości Sojuszu Północnoatlantyckiego jest zgodny z jego myśleniem o NATO i będzie podstawą projektu nowej koncepcji strategicznej NATO.

- Według byłego szefa MSZ Adama D. Rotfelda, w przedstawionym w poniedziałek raporcie o przyszłości NATO znalazły się cztery kluczowe z polskiego punktu widzenia elementy, w tym potwierdzenie, że kluczowy i najważniejszy jest art. 5 Traktatu NATO o wzajemnej obronie.

- Niemiecki minister finansów Wolfgang Schaeuble pracuje nad 12-punktową propozycją reformy unii walutowej, zakładającą m.in. wprowadzenie w państwach strefy euro "hamulca zadłużenia" na wzór niemiecki - informują w poniedziałek niemieckie media.

- Porozumienie podpisane w poniedziałek między Iranem, Turcją i Brazylią o wymianie paliwa nuklearnego nie odpowiada na wszystkie niepokoje związane z irańskim programem nuklearnym - oceniły w reakcji Unia Europejska oraz Francja. Sceptycyzm wyraził też Izrael.

- Przewodniczący Rady Federacji, wyższej izby rosyjskiego parlamentu, Siergiej Mironow oświadczył, że Katyń może i powinien stać się symbolem rosyjsko-polskiego pojednania historycznego. "Katyń - to nasz wspólny ból i nasza wspólna tragedia" - podkreślił.

- Wzrost obrotów handlowych między Rosją a Ukrainą jest wynikiem zmiany władz w Kijowie - oświadczył w poniedziałek rosyjski prezydent Dmitrij Miedwiediew, otwierając rozmowy ze swym ukraińskim odpowiednikiem, prezydentem Wiktorem Janukowyczem.

- Prezydent Rosji Dmitrij Miedwiediew, który w poniedziałek zaczyna wizytę w Kijowie, oznajmił dziennikarzom, że ma ukraińskie korzenie. Jak wyjaśnił, rodzina jego matki pochodzi z dawnej guberni biełgorodzkiej i niektórzy z jego przodków nosili nazwisko Kowal.

- Perturbacje w ruchu lotniczym wywołane przez chmurę pyłu z islandzkiego wulkanu spowodują odwołanie w poniedziałek około 1000 lotów - ocenia agencja nadzorująca ruch lotniczy, Eurocontrol. Przejściowo zamknięte były lotniska w Wielkiej Brytanii i Holandii.

- Unia Europejska nie ma moralnego prawa, żeby mówić o prawach człowieka - oświadczył w poniedziałek kubański minister spraw zagranicznych Bruno Rodriguez Parrilla. Podkreślił, że wspólne stanowisko Unii powoduje, iż normalizacja stosunków z Kubą nie jest możliwa.

- Tajlandzki rząd oświadczył w poniedziałek, że rozważy dialog z protestującymi w Bangkoku w celu zakończenia kryzysu politycznego, jeśli zaprzestaną oni protestów i ataków oraz poważnie odniosą się do pojednania z władzami.

- Na północy Węgier z powodu powodzi w poniedziałek ponad 2 tys. ludzi musiało opuścić domy. Powodzie wywołane przez padające cały weekend ulewne deszcze odcięły od świata niektóre wsie i spowodowały przerwy w dostawach prądu.

- 69-kobieta utonęła w potoku w pobliżu swego domu we wsi Trzinec na Morawach, we wschodnich Czechach. Trudna sytuacja panuje wzdłuż 13 rzek, gdzie poziom wody stale się podnosi, grożąc zalaniem.

- Zatamowano część wycieku z szybu naftowego w Zatoce Meksykańskiej uszkodzonego po zatonięciu platformy wiertniczej. Inżynierom BP udało się połączyć postawioną nad nim kopułę ze znajdującym się na powierzchni zbiornikiem półtorakilometrową rurą.(PAP)

mln/

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)