Trwa ładowanie...
d4c5el8
d4c5el8

Wydarzenia z zagranicy w skrócie, poniedziałek 17 maja, 20.00

...
Share
d4c5el8

17.05. Warszawa (PAP) - Wydarzenia z zagranicy w skrócie

- Sekretarz generalny NATO Anders Fogh Rasmussen powiedział, że przedstawiony w poniedziałek raport mędrców o przyszłości Sojuszu Północnoatlantyckiego jest zgodny z jego myśleniem o NATO i będzie podstawą projektu nowej koncepcji strategicznej NATO.

- Według byłego szefa MSZ Adama D. Rotfelda, w przedstawionym w poniedziałek raporcie o przyszłości NATO znalazły się cztery kluczowe z polskiego punktu widzenia elementy, w tym potwierdzenie, że kluczowy i najważniejszy jest art. 5 Traktatu NATO o wzajemnej obronie.

d4c5el8

- Niemiecki minister finansów Wolfgang Schaeuble pracuje nad 12-punktową propozycją reformy unii walutowej, zakładającą m.in. wprowadzenie w państwach strefy euro "hamulca zadłużenia" na wzór niemiecki - informują w poniedziałek niemieckie media.

- Porozumienie podpisane w poniedziałek między Iranem, Turcją i Brazylią o wymianie paliwa nuklearnego nie odpowiada na wszystkie niepokoje związane z irańskim programem nuklearnym - oceniły w reakcji Unia Europejska oraz Francja. Sceptycyzm wyraził też Izrael.

- Przewodniczący Rady Federacji, wyższej izby rosyjskiego parlamentu, Siergiej Mironow oświadczył, że Katyń może i powinien stać się symbolem rosyjsko-polskiego pojednania historycznego. "Katyń - to nasz wspólny ból i nasza wspólna tragedia" - podkreślił.

- Prezydent Rosji Dmitrij Miedwiediew powitał w poniedziałek z zadowoleniem umowę w sprawie paliwa nuklearnego podpisaną przez Iran, Turcję i Brazylię, lecz jednocześnie zaznaczył, że niezbędne są nowe konsultacje z Teheranem.

d4c5el8

- Wzrost obrotów handlowych między Rosją a Ukrainą jest wynikiem zmiany władz w Kijowie - oświadczył w poniedziałek rosyjski prezydent Dmitrij Miedwiediew, otwierając rozmowy ze swym ukraińskim odpowiednikiem, prezydentem Wiktorem Janukowyczem.

- Prezydent Rosji Dmitrij Miedwiediew, który w poniedziałek zaczyna wizytę w Kijowie, oznajmił dziennikarzom, że ma ukraińskie korzenie. Jak wyjaśnił, rodzina jego matki pochodzi z dawnej guberni biełgorodzkiej i niektórzy z jego przodków nosili nazwisko Kowal.

- Centroprawicowa partia Fidesz, która stworzy nowy węgierski rząd, złożyła w poniedziałek w parlamencie wniosek o zmianę konstytucji. Chodzi m.in. o zmniejszenie od 2014 roku liczby deputowanych w ramach starań o efektywniejsze i tańsze państwo.

- Perturbacje w ruchu lotniczym wywołane przez chmurę pyłu z islandzkiego wulkanu spowodują odwołanie w poniedziałek około 1000 lotów - ocenia agencja nadzorująca ruch lotniczy, Eurocontrol. Przejściowo zamknięte były lotniska w Wielkiej Brytanii i Holandii.

d4c5el8

- Unia Europejska nie ma moralnego prawa, żeby mówić o prawach człowieka - oświadczył w poniedziałek kubański minister spraw zagranicznych Bruno Rodriguez Parrilla. Podkreślił, że wspólne stanowisko Unii powoduje, iż normalizacja stosunków z Kubą nie jest możliwa.

- Prezydent Niemiec Horst Koehler odrzucił prośbę o ułaskawienie skazanej na dożywocie byłej terrorystki z lewackiej organizacji Frakcja Czerwonej Armii (RAF) Birgit Hogefeld - poinformowała w poniedziałek kancelaria prezydencka.

- Władze Francji zgodziły się w poniedziałek na wyjazd do Iranu obywatela tego kraju, Alego Wakili Rada, odbywającego nad Sekwaną karę dożywotniego więzienia za zabójstwo w 1991 roku Szapura Bachtiara, irańskiego premiera z okresu panowania szacha.

- Stany Zjednoczone i ich zagraniczni partnerzy pozostają zaniepokojeni programem nuklearnym Iranu, choć krokiem pozytywnym będzie uzgodnione przeniesienie w październiku nisko wzbogaconego irańskiego uranu za granicę - oświadczył w poniedziałek Biały Dom.

d4c5el8

- Tajlandzki rząd oświadczył w poniedziałek, że rozważy dialog z protestującymi w Bangkoku w celu zakończenia kryzysu politycznego, jeśli zaprzestaną oni protestów i ataków oraz poważnie odniosą się do pojednania z władzami.

- Linie British Airways (BA) na drodze sądowej zablokowały pięciodniowy strajk personelu kabinowego, który miał się rozpocząć o północy (czasu miejscowego) z poniedziałku na wtorek.

- Na północy Węgier z powodu powodzi w poniedziałek ponad 2 tys. ludzi musiało opuścić domy. Powodzie wywołane przez padające cały weekend ulewne deszcze odcięły od świata niektóre wsie i spowodowały przerwy w dostawach prądu.

- 69-kobieta utonęła w potoku w pobliżu swego domu we wsi Trzinec na Morawach, we wschodnich Czechach. Trudna sytuacja panuje wzdłuż 13 rzek, gdzie poziom wody stale się podnosi, grożąc zalaniem.

d4c5el8

- Zatamowano część wycieku z szybu naftowego w Zatoce Meksykańskiej uszkodzonego po zatonięciu platformy wiertniczej. Inżynierom BP udało się połączyć postawioną nad nim kopułę ze znajdującym się na powierzchni zbiornikiem półtorakilometrową rurą.

- Sąd Najwyższy USA uznał za legalne przetrzymywanie w więzieniu przestępców seksualnych uznanych za "niebezpiecznych" już po odbyciu przez nich orzeczonej kary.

- W 2009 roku w Niemczech urodziło się 651 tysięcy dzieci, o 24 tysiące mniej niż rok wcześniej - podał w poniedziałek Federalny Urząd Statystyczny w Wiesbaden. Oznacza to spadek liczby urodzin o 3,6 proc.

- Samolot afgańskich linii lotniczych Pamir Airways z 43 lub 44 osobami na pokładzie rozbił się w poniedziałek na trasie z Kunduzu, na północy Afganistanu, do stolicy kraju Kabulu. O katastrofie poinformowało afgańskie MSW. Wśród podróżnych było sześciu cudzoziemców.

- 22-letnia kelnerka straciła pracę w pizzerii w Charlotte (Karolina Północna), ponieważ w portalu społecznościowym Facebook poskarżyła się na zbyt niski, jej zdaniem, napiwek, jak dostała od klientów, którzy spędzili przy stoliku trzy godziny.

(PAP)

mln/ asa/

d4c5el8

Podziel się opinią

Share
d4c5el8
d4c5el8