Trwa ładowanie...
d329wvy

Wydarzenia z zagranicy w skrócie, poniedziałek 19 grudnia, 17.00

...

Share
d329wvy

19.12. Warszawa (PAP) - Wydarzenia z zagranicy w skrócie

- Przywódca Korei Północnej Kim Dzong Il zmarł w sobotę w wieku 69 lat w rezultacie zawału serca, w warunkach "wielkiego napięcia umysłowego i fizycznego" - poinformowała w poniedziałek północnokoreańska telewizja.

- Jako "wielkiego następcę" zmarłego przywódcy Korei Północnej Kim Dzong Ila określiła w poniedziałek jego syna Kim Dzong Una państwowa północnokoreańska agencja KCNA. Światowe agencje komentują te słowa jako wskazówkę, że to on będzie nowym liderem kraju.

- Korea Północna przeprowadziła w poniedziałek próbę z pociskiem rakietowym krótkiego zasięgu na swym wschodnim wybrzeżu - poinformowała południowokoreańska agencja Yonhap. Zbiegło się to z ogłoszeniem śmierci północnokoreańskiego przywódcy Kim Dzong Ila.

d329wvy

- Rząd Japonii prowadzi konsultacje z USA i Koreą Płd. po śmierci Kim Dzong Ila - poinformowano w Tokio. Polecono też siłom zbrojnym wzmożenie czujności.

- Władze Czech wystawiły w poniedziałek w Pradze na widok publiczny trumnę z ciałem zmarłego w niedzielę byłego prezydenta Czech Vaclava Havla.

- Pogrzeb byłego prezydenta Czech Vaclava Havla odbędzie się w piątek w południe - podała w poniedziałek kancelaria prezydencka. Uroczystość będzie miała miejsce w praskiej katedrze św. Wita - wstępnie ustalili obecny prezydent Czech oraz wdowa po Havlu, Dagmar.

- Były prezydent ZSRR Michaił Gorbaczow określił zmarłego w niedzielę byłego prezydenta Czech Vaclava Havla jako "męża stanu i człowieka wiernego wysokim, światłym, humanistycznym wartościom, a także otwartego na fundamentalny, konstruktywny dialog".

d329wvy

- Prezydent Bronisław Komorowski zachęcał w poniedziałek w Szanghaju chińskich biznesmenów do inwestowania w Polsce, reklamując nasz kraj jako jeden z najlepiej rozwijających się w Unii Europejskiej w dobie obecnego kryzysu gospodarczego.

- Nowy rząd Hiszpanii przyjmie 30 grudnia program pilnych reform gospodarczych i budżetowych - powiedział w poniedziałek w parlamencie przyszły premier tego kraju Mariano Rajoy. Ostrzegł, że kraj czekają bardzo trudne czasy.

- Unia Europejska opowiada się za jak najszybszym parafowaniem umowy stowarzyszeniowej z Ukrainą, lecz jest zaniepokojona upolitycznieniem sądownictwa w tym kraju - oświadczył w poniedziałek w Kijowie przewodniczący Rady Europejskiej Herman Van Rompuy.

- Skazana na 7 lat więzienia była premier Ukrainy Julia Tymoszenko zapewniła, że pozostaje zwolenniczką integracji europejskiej kraju. Oceniła jednak, że obecne władze robią wszystko, by nie podążać tym kursem.

d329wvy

- Najwyższa Rada Wojskowa, rządząca Egiptem od obalenia w lutym prezydenta Hosniego Mubaraka, ogłosiła w poniedziałek, że wykryła plan, który miał na celu popalenie Zgromadzenia Ludowego. Budynek parlamentu mieści się na placu Tahrir w Kairze.

- Do 16 wzrosła liczba ofiar niedzielnej katastrofy platformy wiertniczej Kolskaja na Morzu Ochockim na rosyjskim Dalekim Wschodzie - poinformowała w poniedziałek Federalna Agencja Transportu Morskiego i Rzecznego. Los 37 osób jest nieznany.

- Na Sycylii karabinierzy odnaleźli skradziony 35 lat temu skuter. Z wiadomością o swym odkryciu zadzwonili do właściciela jednośladu, który nie może już zbytnio nacieszyć się ukochaną niegdyś vespą - ma bowiem 84 lata. (PAP)

pif/ now/

d329wvy

Podziel się opinią

Share
d329wvy
d329wvy