Trwa ładowanie...
d3m6hih
wydarzenia

Wydarzenia z zagranicy w skrócie, poniedziałek 2 kwietnia, 17.00

...

Share
d3m6hih

02.04. Warszawa (PAP) - Wydarzenia z zagranicy w skrócie

- Prezydent Węgier Pal Schmitt, pozbawiony tytułu doktorskiego za plagiat dysertacji, podał się w poniedziałek do dymisji. Poinformował o tym w parlamencie, przyznając, że właśnie sprawa plagiatu skłoniła go do tej decyzji.

- Pakistański sąd skazał w poniedziałek na 45 dni więzienia trzy wdowy po Osamie bin Ladenie - dwie Saudyjki i Jemenkę - oraz dwie dorosłe córki założyciela Al-Kaidy, oskarżone o nielegalny pobyt w Pakistanie.

d3m6hih

- Autonomiczny rejon kurdyjski na północy Iraku poinformował o wstrzymaniu eksportu ropy naftowej w związku ze sporem finansowym z rządem centralnym w Bagdadzie - pisze w poniedziałek Associated Press.

- 31 osób zginęło, a 12 zostało rannych w poniedziałek w katastrofie samolotu pasażerskiego ATR-72 w pobliżu Tiumenia, na Syberii Zachodniej. Maszyna należała do linii lotniczych UTair Aviation, jednego z największych przewoźników lotniczych w Rosji.

- Wielka Brytania nie zrezygnuje z suwerennych, sprawowanych od 1833 roku, praw do Falklandów - oświadczył w poniedziałek premier David Cameron z okazji 30. rocznicy wybuchu wojny brytyjsko-argentyńskiej o te wyspy położone na południowym Atlantyku.

- Decyzja Szwajcarii o wydaniu nakazów aresztowania wobec trzech niemieckich inspektorów podatkowych nie obciąży stosunków niemiecko-szwajcarskich - zapewnił w poniedziałek rzecznik rządu w Berlinie Steffen Seibert, starając się złagodzić ton w sporze z Bernem.

d3m6hih

- Szef rosyjskiej dyplomacji Siergiej Ławrow oświadczył w poniedziałek, że prezydent Syrii Baszar el-Asad musi uczynić pierwszy krok w kierunku zażegnania konfliktu w swym kraju, wycofując wojska z miast.

- Ukraińska prokuratura poinformowała w poniedziałek, że była premier Julia Tymoszenko będzie mogła opuścić więzienie, by poddać się leczeniu w specjalistycznej klinice w Charkowie, na wschodzie Ukrainy.

- Wicepremier Iraku Husajn asz-Szahristani wezwał w poniedziałek władze Kataru do wydania oskarżanego o kierowanie szwadronami śmierci wiceprezydenta Iraku Tarika al-Haszimiego. Wiceprezydent uznał żądanie ekstradycji za "nielegalne i niekonstytucyjne".

- Przewodniczący Międzynarodowego Komitetu Czerwonego Krzyża (MKCK) Jakob Kellenberger przybył w poniedziałek do Syrii. Podczas dwudniowej wizyty chce przekonać władze ogarniętego konfliktem kraju, by ułatwiły organizacjom pomocowym dostęp do potrzebujących.

d3m6hih

- Hakerzy w Czechach znów ujawnili informacje o członkach głównego ugrupowania czeskiej centroprawicowej koalicji rządzącej - Obywatelskiej Partii Demokratycznej (ODS). Tym razem podali też numery telefonów, m.in. premiera Petra Neczasa.

- Francja i Belgia zaleciły w poniedziałek swoim obywatelom, by opuścili Mali, gdzie pod koniec marca doszło do wojskowego zamachu stanu. Nowe władze Mali nie kontrolują północy kraju, gdzie sytuację po puczu wykorzystują rebelianci z plemienia Tuaregów.

- Benedykt XVI przypomniał w poniedziałek o przypadającej tego dnia siódmej rocznicy śmierci Jana Pawła II. Papież mówił o odejściu swego poprzednika podczas spotkania z pielgrzymami z Madrytu, gdzie odbyły się w zeszłym roku Światowe Dni Młodzieży.

- Na skutek strajku miejskich służb oczyszczania Palermo na Sycylii tonie w śmieciach, a w mieście panuje potworny fetor - poinformowała w niedzielę wieczorem agencja Ansa.

- Komedia "Jack i Jill" z Adamem Sandlerem w roli głównej zgarnęła w nocy z niedzieli na poniedziałek wszystkie Złote Maliny, przyznawane za najgorsze produkcje filmowe ubiegłego roku. Film, nominowany w 10 kategoriach, ustanowił tym samym nowy rekord. (PAP)

pif/ asa/

d3m6hih

Podziel się opinią

Share
d3m6hih
d3m6hih