Wydarzenia z zagranicy w skrócie, poniedziałek 2 stycznia, 20.00

...

02.01. Warszawa (PAP) - Wydarzenia z zagranicy w skrócie

- Komitet Śledczy Federacji Rosyjskiej potwierdził w poniedziałek agencji ITAR-TASS, że w Polsce zatrzymano poszukiwanego przez Interpol byłego pierwszego zastępcę prokuratora obwodu moskiewskiego Aleksandra Ignatienkę. Przedstawiciel Komitetu Władimir Markin przypomniał, że Ignatienko był na mocy decyzji moskiewskiego sądu poszukiwany przez międzynarodowe organa ścigania w sprawie oskarżeń o osłanianie nielegalnego hazardu w obwodzie moskiewskim. Sąd wydał nakaz jego aresztowania i zaocznie wniesiono oskarżenie.

- Przedstawiciele opozycyjnych partii i organizacji obywatelskich zbierają się w poniedziałek wieczorem na wiecu pod budynkiem opery w Budapeszcie, w której odbędą się uroczystości związane z nową konstytucją, która weszła w życie 1 stycznia.

- Siły ISAF w Afganistanie są zainteresowane wznowieniem zaopatrzenia swych oddziałów przez terytorium Pakistanu, które rząd w Islamabadzie wstrzymał przed ponad miesiącem po ataku lotnictwa NATO na pakistańskie posterunki wojskowe i śmierci 24 żołnierzy.

- Prezydent Niemiec Christian Wulff osobiście telefonował w grudniu do redaktora naczelnego dziennika "Bild" i groził krokami prawnymi, jeśli gazeta opublikuje materiał o niskooprocentowanej pożyczce, jaką otrzymał od żony zaprzyjaźnionego biznesmena.

- Izraelska straż graniczna bez wiedzy resortu edukacji szkoli nastolatków w regionie Modiin w patrolowaniu granic - napisał w poniedziałek izraelski dziennik "Haarec". Młodzi Izraelczycy zatrzymują Palestyńczyków bez pozwoleń na pracę i patrolują okolice.

- Prezydent Francji Nicolas Sarkozy spotka się 9 stycznia w Berlinie z kanclerz Niemiec Angelą Merkel, aby omówić przygotowania do kolejnego szczytu Unii Europejskiej 30 stycznia w Brukseli - poinformował w poniedziałek Pałac Elizejski.

- Deficyt budżetowy Hiszpanii za 2011 rok prawdopodobnie przekroczy 8 proc. PKB - podał w poniedziałek minister finansów Luis de Guindos. W piątek rząd zapowiedział podniesienie podatków i cięcia, aby zapobiec wzrostowi oprocentowania hiszpańskich obligacji.

- W Grecji pierwszy w nowym roku strajk zorganizowali w poniedziałek farmaceuci i lekarze. Protestują przeciwko rządowym reformom systemu opieki zdrowotnej, w tym obniżkom cen leków.

- Przyjęcie euro przez Litwę w 2014 roku jest nierealne - oświadczyła w poniedziałek prezydent Dalia Grybauskaite w wywiadzie dla tygodnika "Veidas".

- Korea Południowa jest otwarta na ewentualne rozmowy z Koreą Północną o jej programie atomowym, ale na wszelkie prowokacje ze strony sąsiada odpowie w sposób stanowczy - oświadczył w poniedziałek południowokoreański prezydent Li Miung Bak.

- Parlament Arabski, doradczy organ Ligi Arabskiej, zaapelował w niedzielę o natychmiastowe wycofanie z ogarniętej zamieszkami Syrii obserwatorów tej organizacji. Jak oceniono, obecność obserwatorów nie zapobiegła rozlewowi krwi i represjom reżimu w Damaszku.

- Dowództwo wojskowe w Syrii wycofało na przedmieścia żołnierzy z dzielnic mieszkalnych miast, ale strzały nie ustają i snajperzy nadal są zagrożeniem - poinformował sekretarz generalny Ligi Arabskiej Nabil El-Arabi. Wezwał do pełnego zawieszenia ognia.

- Władze sanitarne chińskiego miasta Shenzhen zaapelowały w poniedziałek do mieszkańców o zachowanie spokoju, gdy jedna osoba zmarła na skutek ptasiej grypy. Był to pierwszy od 18 miesięcy przypadek tej choroby odnotowany u ludzi.

- Papież Benedykt XVI złoży wizytę na Kubie w dniach 26-28 marca 2012 roku, prawie 14 lat po wizycie swego poprzednika Jana Pawła II - ogłosiła w niedzielę Konferencja Episkopatu Kuby. Wcześniej Benedykt XVI odwiedzi Meksyk.

(PAP)

pif/ ana/ asa/

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)