Wydarzenia z zagranicy w skrócie, poniedziałek 21 maja, 20.00
...
21.05.2012 | aktual.: 21.05.2012 20:23
21.05. Warszawa (PAP) - Wydarzenia z zagranicy w skrócie
- Przywódca wysuwającej się na pierwsze miejsce wśród greckich ugrupowań politycznych Koalicji Radykalnej Lewicy (SYRIZA) Aleksis Cipras potwierdził, że jest za utrzymaniem Grecji w strefie euro, ale przy zreformowaniu warunków udzielanej jej pomocy kredytowej.
- Wspólne obligacje państw strefy euro będą tematem dyskusji podczas nieformalnej kolacji przywódców państw UE w środę, poświęconej walce z kryzysem euro - poinformował w poniedziałek w Berlinie francuski minister finansów Pierre Moscovici.
- Prezydent Francji Francois Hollande, który chce na szczycie UE w środę rozmawiać o euroobligacjach jako rozwiązaniu na kryzys euro, może liczyć na wsparcie KE. Zdaniem KE po wzmocnieniu dyscypliny fiskalnej emisja wspólnych obligacji ma ekonomiczny sens.
- Rumuński Senat ratyfikował w poniedziałek pakt fiskalny, którego celem jest wzmocnienie dyscypliny budżetowej w Unii Europejskiej. Na początku maja pakt ten ratyfikowała już Izba Deputowanych rumuńskiego parlamentu.
- Komisarz UE ds. konkurencji Joaquin Almunia wezwał w poniedziałek koncern Google do przedstawienia w najbliższych tygodniach środków naprawczych, które wyeliminują wskazane przez KE monopolistyczne praktyki. To szansa dla firmy, by uniknąć kary.
- Polak mieszkający w Chicago został zatrzymany pod zarzutem planowania ataku z użyciem materiałów wybuchowych w czasie manifestacji w związku z rozpoczętym w niedzielę w Chicago szczytem NATO.
- W dniu otwarcia szczytu NATO w Chicago republikański kandydat do Białego Domu Mitt Romney zaatakował prezydenta Baracka Obamę, zarzucając mu, że "osłabia" Sojusz Północnoatlantycki, bo redukuje budżet Pentagonu i odwołał tarczę Busha.
- Na szczycie NATO w Chicago sekretarz generalny sojuszu Anders Fogh Rasmussen ogłosił inaugurację pierwszej fazy NATO-wskiego systemu obrony przeciwrakietowej ("tarczy') w Europie, którego elementy w dalszych etapach znajdą się w Polsce.
- Szef Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej (MAEA) Yukiya Amano przyjechał w poniedziałek rano do Teheranu i wyraził optymizm co do możliwości wyjaśnienia pewnych kwestii związanych z programem nuklearnym Iranu.
- Palestyńskie ugrupowania, radykalny Hamas i umiarkowany Fatah prezydenta Mahmuda Abbasa, porozumiały się w sprawie nowych konsultacji na temat utworzenia rządu jedności narodowej. Delegacje obu ugrupowań mają spotkać się 27 maja.
- Ponad 100 wstrząsów wtórnych zanotowano na północy Włoch w ciągu doby, jaka minęła od trzęsienia ziemi w regionie Emilia-Romania - poinformowali sejsmolodzy. W niedzielę zginęło tam 7 osób, a prawie 4 tysiące pozostało bez dachu nad głową.
- Hiszpania nie potrzebuje żadnej pomocy zewnętrznej dla sanacji swego systemu bankowego, obciążonego złymi aktywami na skutek załamania rynku z 2008 r., kiedy to pękła bańka spekulacyjna w sektorze nieruchomości - zapewnił minister gospodarki Luis de Guindos.
- Zwycięzcą niedzielnych wyborów prezydenckich na Dominikanie został kandydat partii liberalnej Danilo Medina. Obejmie stanowisko po swym koledze partyjnym Leonelu Fernandezie, który trzykrotnie był prezydentem (1996-2000, 2004-2008 i 2008-2012).
- Sąd rejonowy w Charkowie odroczył w poniedziałek do 25 czerwca drugi proces byłej premier Ukrainy Julii Tymoszenko, skazanej już w ubiegłym roku w innym postępowaniu karnym na siedem lat więzienia.
- W samobójczym zamachu w stolicy Jemenu, Sanie, zginęło w poniedziałek 96 żołnierzy, a prawie 300 zostało rannych - poinformowały źródła medyczne. Ataku dokonano w czasie przygotowań do wojskowej defilady.
- Stolica Libanu Bejrut stał się po raz pierwszy widownią konfliktu między zwolennikami prezydenta Syrii Baszara el-Asada a jego przeciwnikami. Podczas walk w nocy z niedzieli na poniedziałek dwie osoby zginęły a cztery zostały ranne - podała agencja dpa.
- Prezydent Rosji Władimir Putin w poniedziałek zatwierdził strukturę i skład nowego rządu, na którego czele stoi Dmitrij Miedwiediew. Wielu spośród jego członków zasiadało w poprzednim gabinecie, którym kierował Putin.
- Izrael zdementował w poniedziałek informacje tureckich mediów o tym, że zamierza rozmieścić tysiące żołnierzy w Republice Cypryjskiej, aby bronić swych interesów energetycznych w związku ze sporem z cypryjsko-tureckim.
- Niemiecki rząd podtrzymał w poniedziałek swój sprzeciw wobec propozycji emitowania wspólnych obligacji strefy euro. Za wprowadzeniem euroobligacji opowiedział się nowy prezydent Francji Francois Hollande i chce nakłonić Berlin do zmiany stanowiska.
- Były szef Międzynarodowego Funduszu Walutowego, Dominique Strauss-Kahn, podejrzewany jest o udział w zbiorowym gwałcie - podała w poniedziałek agencja dpa. Śledczy rozszerzyli o ten zarzut postępowanie prowadzone w sprawie siatki stręczycieli z Lille.
- Przywódca serbskich nacjonalistów Tomislav Nikolić wygrał w niedzielę wybory prezydenckie, zdobywszy 49,55 proc. głosów. Pokonał Borisa Tadicia, który uzyskał 47,30 proc. Frekwencja wyniosła 46,37 proc. - podała w poniedziałek komisja wyborcza.
- Szefowie Komisji i Rady Europejskiej Jose Barroso i Herman Van Rompuy pogratulowali Tomislavowi Nikoliciowi wygranej w wyborach prezydenckich w Serbii. Ocenili, że w tych wyborach Serbowie dali bardzo wyraźny sygnał poparcia dla europejskiej polityki kraju.
- W Egipcie, sześćdziesiąt lat po dojściu wojskowych do władzy, w tym tygodniu odbędą się pierwsze wolne wybory prezydenckie. Nowy szef państwa zastąpi obalonego w ub. roku w wyniku rewolucji Hosniego Mubaraka.
- Szczyt NATO potwierdzi wolę pomocy Afganistanowi po roku 2014, ale nie będzie mowy o szczegółach, które należy omawiać na innych forach - powiedział w poniedziałek minister obrony Tomasz Siemoniak, który uczestniczy w szczycie NATO w Chicago.
- Lekarze w Rzymie przeprowadzili pomyślną operację wszczepienia 16-miesięcznemu dziecku najmniejszego na świecie - ważącego 11 gramów - sztucznego serca. O operacji, do której doszło w kwietniu w watykańskim szpitalu pediatrycznym, poinformowano w poniedziałek.(PAP)
zdz/ ana/