Wydarzenia z zagranicy w skrócie, poniedziałek 26 marca, 20.00

...

26.03.2012 | aktual.: 26.03.2012 20:23

26.03. Warszawa (PAP) - Wydarzenia z zagranicy w skrócie

- Bez zaproszonych przedstawicieli Rumunii i Litwy, a także polskiego prokuratora generalnego we wtorek odbędzie się w komisji Parlamentu Europejskiego ds. swobód obywatelskich wysłuchanie nt. rzekomych więzień CIA - poinformowano PAP w sekretariacie komisji.

- Benedykt XVI zakończył w poniedziałek pielgrzymkę do Meksyku i udał się na Kubę, gdzie przebywać będzie do środy. Papieża pożegnał na lotnisku prezydent Meksyku Felipe Calderon.

- Sąd Najwyższy USA rozpoczął w poniedziałek rozpatrywanie kwestii legalności ustawy o reformie systemu ochrony zdrowia uchwalonej dwa lata temu przez Kongres z inicjatywy prezydenta Baracka Obamy. Władze 26 stanów zakwestionowały jej zgodność z konstytucją.

- Międzynarodowe Siły Wsparcia Bezpieczeństwa (ISAF) w Afganistanie poinformowały w poniedziałek, że trzeci tego dnia żołnierz natowski został zabity przez członka afgańskich sił bezpieczeństwa.

- Islamiści z Bractwa Muzułmańskiego rosną w siłę w Egipcie i sygnalizują rosnącą gotowość do konfrontacji z wojskowymi rządzącymi tam po obaleniu przez rewolucję prezydenta Hosni Mubaraka - ocenia poniedziałkowy "Washington Post".

- - Syria formalnie odpowiedziała na mający poparcie światowych mocarstw plan pokojowy wysłannika ONZ i Ligi Arabskiej do Syrii Kofiego Annana - poinformował w poniedziałek rzecznik Annana. Wysłannik po rozmowach o Syrii w Moskwie udał się na podobne do Pekinu.
- Ukraińska służba więzienna oznajmiła w poniedziałek, że Julia Tymoszenko cierpi na te same dolegliwości, co 150 innych osadzonych, leczonych w więzieniu. Opublikowane orzeczenie niemieckich lekarzy zaleca kurację byłej premier poza zakładem karnym.

- W następstwie skandalu lobbingowego brytyjski premier David Cameron zapowiedział w poniedziałek, że opublikuje listę osób, które wpłaciły na fundusz Partii Konserwatywnej i były podejmowane przez niego na Downing Street lub w wiejskiej rezydencji Chequers.

- Sukces niemieckiej Partii Piratów, która weszła do parlamentu regionalnego Kraju Saary, niepokoi pozostałe ugrupowania i intryguje komentatorów. Ich zdaniem w nadchodzących miesiącach Piraci mogą postawić na głowie cały system partyjny w Niemczech.

- Niemiecka firma motoryzacyjna BMW poinformowała w poniedziałek, że przeprowadzi kontrolę 1,3 miliona swych pojazdów serii 5 i 6 z lat 2003-2010. Powodem jest ryzyko wadliwego zamocowania osłony kabla akumulatora.

- Niemiecka kanclerz Angela Merkel zasygnalizowała w poniedziałek, że jej rząd zgodzi się na wzmocnienie europejskich funduszy ratunkowych poprzez równoległe obowiązywanie przez kilka lat stałego funduszu EMS i tymczasowego mechanizmu EFSF.

- Prezydenci USA i Rosji, Barack Obama i Dmitrij Miedwiediew, potwierdzili w poniedziałek swoje poparcie dla planu pokojowego dla Syrii, opracowanego przez specjalnego wysłannika ONZ i Ligi Arabskiej Kofiego Annana.

- Minęły czasy, gdy USA i NATO mogły dyktować warunki reszcie świata, a ich działania są głównym powodem problemów na świecie - oświadczył w poniedziałek w Duszanbe prezydent Iranu Mahmud Ahmadineżad podczas regionalnej konferencji na temat bezpieczeństwa.

- Blisko dwie trzecie Izraelczyków uważa, że prewencyjny atak na instalacje nuklearne Iranu byłby mniej ryzykowny niż zgoda na to, by rozwój irańskiego programu atomowego stanowił stałe zagrożenie dla Izraela - wynika z sondażu dla dziennika "Haarec".

- Izrael poinformował w poniedziałek o zerwaniu wszelkich kontaktów z Radą Praw Człowieka ONZ w reakcji na wszczęcie przez to gremium w zeszłym tygodniu międzynarodowego śledztwa w sprawie osadnictwa żydowskiego na okupowanym Zachodnim Brzegu Jordanu.

- Polski ambasador przy UE Jan Tombiński jest w czołówce kandydatów na nowego ambasadora UE w Kijowie - dowiedziała się PAP w poniedziałek ze źródeł w Brukseli. Rozstrzygnięcie konkursu w ciągu najbliższych tygodni.

- W Senegalu zakończyła się w niedzielę o godz. 18. czasu lokalnego druga tura wyborów prezydenckich. Wzięli w niej udział urzędujący prezydent Abdoulaye Wade i były premier Macky Sall. Wkrótce po zamknięciu lokali wyborczych Wade uznał publicznie swą porażkę.

- Słynny reżyser James Cameron, który w poniedziałek zszedł w specjalnie zaprojektowanym okręcie podwodnym do najgłębiej położonego miejsca na Ziemi, dotarł na dno Rowu Mariańskiego i wrócił bezpiecznie na powierzchnię.

- Popiersie króla Stefana Batorego odsłonięto w poniedziałek w miejscowości Nyirbator w północno-wschodnich Węgrzech w ramach obchodów dni przyjaźni polsko-węgierskiej.

- Bezrobotny Austriak obciął sobie w poniedziałek stopę, żeby tylko nie uznano go za zdolnego do pracy. 56-letni mężczyzna w stanie krytycznym trafił do szpitala w Grazu. (PAP)

pif/ mkd/ asa/

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)