Trwa ładowanie...
d2gx1df

Wydarzenia z zagranicy w skrócie, poniedziałek 28 lutego, 20.00

...
Share
d2gx1df

28.02. Warszawa (PAP) - Wydarzenia z zagranicy w skrócie

- Unia Europejska uzgodniła w poniedziałek wprowadzenie sankcji wobec reżimu libijskiego. Obejmują one embargo na sprzedaż broni, zamrożenie aktywów oraz restrykcje wizowe wobec przywódcy Libii Muammara Kadafiego i ok. 25 osób z jego otoczenia.

- Dwóch irańskich przywódców opozycyjnych, Mir-Hosejn Musawi i Mehdi Karubi, zostało zatrzymanych wraz ze swoimi żonami i przewiezionych do więzienia w Teheranie - poinformowały w poniedziałek strony internetowe obu opozycjonistów, nie podając innych szczegółów.

d2gx1df

- Samoloty libijskich sił rządowych zbombardowały w poniedziałek skład broni we wschodniej części kraju, kontrolowanej przez przeciwników reżymu Muammara Kadafiego - poinformowały dwa źródła w lokalnych władzach bezpieczeństwa.

- Sekretarz stanu USA Hillary Clinton zarzuciła w poniedziałek przywódcy Libii Muammarowi Kadafiemu, że wykorzystuje "najemników i zbirów" przeciwko cywilom, i wyraziła przekonanie, że powinien natychmiast ustąpić ze stanowiska.

- Libijskie siły bezpieczeństwa zaczęły strzelać w powietrze, by rozproszyć około 400 ludzi zgromadzonych w poniedziałek w jednej z dzielnic Trypolisu i protestujących przeciwko Muammarowi Kadafiemu.

- W ostatnich dniach wykryto loty, co do których istnieje podejrzenie, że mogły mieć związek z handlem bronią między Białorusią i Libią - powiedział w poniedziałek przedstawiciel programu monitoringu handlu bronią Międzynarodowego Instytutu Badań nad Pokojem (SIPRI).

d2gx1df

- Rosyjski koncern gazowy Gazprom zwiększył dwa i pół razy w porównaniu ze zwykłym poziomem dostawy gazu do Włoch, gdy praktycznie ustały dostawy gazu z Libii - pisze w poniedziałek Reuters, powołując się na źródło w Gazpromie.

- Stany Zjednoczone dokonują przegrupowania swych sił morskich i lotniczych w rejonie Libii w sytuacji, gdy nasilają się międzynarodowe żądania ustąpienia libijskiego przywódcy Muammara Kadafiego - poinformował w poniedziałek Pentagon.

- Premier Wielkiej Brytanii David Cameron powiedział w poniedziałek, że Londyn będzie współpracował z sojusznikami nad planami ustanowienia strefy zakazu lotów nad Libią, by chronić jej mieszkańców przed atakami militarnymi rządu Muammara Kadafiego.

- Akcja Wyborcza Polaków na Litwie (AWPL) podczas niedzielnych wyborów samorządowych zdobyła w Wilnie, gdzie występowała w koalicji z Sojuszem Rosjan, drugą pozycję uzyskując 15,24 proc. głosów i zdobywając 11 mandatów w 51-osobowej radzie miasta.

d2gx1df

- W wyborach samorządowych na Litwie wygrała opozycyjna Litewska Partia Socjaldemokratyczna, zdobywając 16,6 proc.głosów i 328 mandatów spośród 1524 w 60 samorządach - poinformował w poniedziałek przewodniczący Głównej Komisji Wyborczej Zenonas Vaigauskas.

- B. kandydat na prezydenta Białorusi Aleś Michalewicz powiedział w poniedziałek PAP, że torturowano go w areszcie śledczym KGB i że podpisał zobowiązanie do współpracy z KGB, by wyjść na wolność. Ogłosił to też publicznie, zastrzegając, że zrywa zobowiązanie.

- Premier Nowej Zelandii poinformował w poniedziałek, że straty, jakie spowodowało trzęsieni ziemi w mieście Chirstchurch wyniosą około 15 mld dol. Wtorkowe trzęsienie ziemi pochłonęło 148 ofiar śmiertelnych.

- Akredytowany w Chinach dziennikarz Bloomberg News został w niedzielę pobity w Pekinie przez siły bezpieczeństwa i został hospitalizowany - poinformowali w poniedziałek przedstawiciele agencji Bloomberga.

d2gx1df

- Historia o jąkającym się królu Wielkiej Brytanii Jerzym VI, czyli film "Jak zostać królem" Toma Hoopera zdobył Oscara dla najlepszego filmu - najważniejszą nagrodę filmową Amerykańskiej Akademii Filmowej.

- Natalie Portman - za kreację baletnicy w filmie Darrena Aronofsky'ego "Czarny łabędź" przygotowującej się do roli w słynnym "Jeziorze łabędzim" - otrzymała tegorocznego Oscara dla najlepszej aktorki.

- Colin Firth otrzymał tegorocznego Oscara w kategorii najlepszy aktor w roli głównej. Amerykańska Akademia Filmowa uhonorowała go za kreację w filmie "Jak zostać królem" Toma Hoopera.

- Sekretarz generalny ONZ Ban Ki Mun oświadczył w niedzielę, że Białoruś naruszyła międzynarodowe embargo na eksport broni, nałożone na Wybrzeże Kości Słoniowej, wysyłając do tego kraju trzy śmigłowce szturmowe przeznaczone dla wojsk wiernych Laurentowi Gbagbo.

d2gx1df

- Co najmniej 17 uczestników przedkarnawałowej zabawy w brazylijskim miasteczku Bandeiro do Sul zginęło w niedzielę wieczorem porażonych prądem, a kilkudziesięciu zostało rannych, gdy spadła na nich linia wysokiego napięcia - podała miejscowa policja.

- Liczba mieszkańców Chin wzrosła w 2010 r. o 6,3 mln, do 1,34 mld - podało w poniedziałek krajowe biuro statystyczne. Zdaniem ekspertów oznacza to umiarkowany wzrost i wskazuje, że Chiny mogą złagodzić obowiązującą od 30 lat politykę jednego dziecka.

- Pogorszenia stosunków polsko-rosyjskich nie będzie, Polska zamierza kontynuować współpracę z Rosją, a katastrofa pod Smoleńskiem zostanie zbadana zgodnie z prawem - powiedział ambasador RP w Rosji Wojciech Zajączkowski dziennikowi "Moskowskij Komsomolec".

- W Stanach Zjednoczonych w wieku 110 lat zmarł Frank Buckles uważany za ostatniego żyjącego amerykańskiego weterana pierwszej wojny światowej - podały w poniedziałek miejscowe media.

d2gx1df

- Komisja Europejska apeluje do rządów, nie tylko europejskich, o zebranie 750 milionów euro na nowy sarkofag osłaniający reaktor elektrowni atomowej w Czarnobylu. W. Brytania ma przekazać 50 mln euro (43 mln funtów) - pisze w poniedziałek "Guardian".

- Do tej pory nie znaleziono żadnych dowodów na winę trzech pracowników koncernu Renault, którym zarzuca się szpiegostwo przemysłowe na rzecz obcego mocarstwa - twierdzi "Le Figaro". Według innych mediów, u podłoża afery leżą fałszywe oskarżenia personelu firmy.

- Egipska prokuratura objęła zakazem wyjazdu z kraju obalonego prezydenta Hosniego Mubaraka i jego najbliższą rodzinę. Zakaz wprowadzono na czas toczącego się przeciwko nim śledztwa - poinformowano w poniedziałek.

- Ajman al-Zawahiri, najbliższy współpracownik Osamy bin Ladena, wezwał Tunezyjczyków i Egipcjan, by kontynuowali powstania i sprzeciwiali się władzom tymczasowym powstałym po obaleniu przywódców tych krajów: Zina el-Abdina Ben Alego i Hosniego Mubaraka.

- Benedykt XVI przyjął w poniedziałek na audiencji w Watykanie przewodniczącego Parlamentu Europejskiego Jerzego Buzka, z którym rozmawiał m.in. o sytuacji na Białorusi i wydarzeniach w Afryce Północnej. Buzek ponowił zaproszenie dla papieża, by odwiedził PE.

- Niemiecki minister spraw zagranicznych Guido Westerwelle zaproponował w poniedziałek 60-dniowe zamrożenie przepływu wszystkich środków finansowych do Libii, by odciąć od pieniędzy przywódcę tego kraju Muammara Kadafiego.

- Prokurator Międzynarodowego Trybunału Karnego (MTK) w Hadze wyraził w poniedziałek nadzieję, że w ciągu kilku dni zakończone zostanie wstępne dochodzenie w sprawie krwawego stłumienia antyrządowych demonstracji w Libii, po czym otwarte będzie pełne śledztwo.

- Kraje UE upoważniły w poniedziałek KE do negocjowania z Białorusią umowy o ułatwieniach wizowych i readmisji zastrzegając, że z ułatwień nie skorzystają posiadacze paszportów dyplomatycznych i służbowych, a także objęci zakazem wjazdu do UE członkowie reżimu.(PAP)

pif/ osz/

d2gx1df

Podziel się opinią

Share
d2gx1df
d2gx1df