Trwa ładowanie...
d27ktg5

Wydarzenia z zagranicy w skrócie, poniedziałek 28 marca, 20.00

...

d27ktg5
d27ktg5

28.03. Warszawa (PAP) - Wydarzenia z zagranicy w skrócie

- W różnych miejscach na terenie uszkodzonej japońskiej elektrowni atomowej Fukushima I znaleziono na ziemi pluton - poinformowała w poniedziałek eksploatująca elektrownię spółka Tepco.

- Co najmniej 17 bojowników zginęło w poniedziałek w ataku sił specjalnych Federalnej Służby Bezpieczeństwa, Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Ministerstwa Obrony na bazę rebeliantów na terytorium Inguszetii, na Północnym Kaukazie.

- Chiny znalazły się na drugim miejscu na świecie pod względem liczby publikacji naukowych ukazujących się rocznie w międzynarodowych przeglądach naukowych; na pierwszym miejscu pozostają USA - poinformowało w poniedziałek brytyjskie Royal Society.

d27ktg5

- Opozycyjna Partia Wolności Narodowej "O Rosję bez przemocy i korupcji" (ros. PNS) zarzuciła w poniedziałek Władimirowi Putinowi, że pod jego rządami korupcja w Rosji "przestała być problemem, a stała się systemem".

- Piraci, uzbrojeni w granatniki i broń palną, uprowadzili w poniedziałek w Zatoce Adeńskiej pływający pod banderą Kuwejtu tankowiec, który zmierzał z Sudanu do Singapuru - poinformowały unijne siły antypirackie (EU Navfor).

- Komisja Europejska przyzna 10 mln euro pomocy finansowej Japonii, dodatkowe 5 mln euro zaoferowały dotąd kraje UE - poinformowała w poniedziałek komisarz UE ds. pomocy humanitarnej Kristalina Georgiewa. Pieniądze trafią do japońskiego Czerwonego Krzyża.

- Dziennikarz "Gazety Wyborczej", działacz Związku Polaków na Białorusi Andrzej Poczobut jest podejrzany o znieważenie prezydenta Białorusi. Poczobut poinformował w poniedziałek PAP, że tego dnia został o tym powiadomiony przez prokuraturę w Grodnie.

d27ktg5

- Sąd Konstytucyjny w Prisztinie orzekł w poniedziałek, że wybór prezydenta Kosowa był niekonstytucyjny. Skargę po lutowych wyborach złożyła największa partia opozycyjna Demokratyczna Liga Kosowa (LDK) i Sojusz na rzecz Przyszłości Kosowa (AAK).

- Ukraiński okręt desantowy Kostiantyn Olszański dopłynął w poniedziałek do wybrzeży nieopodal Libii, skąd zamierza ewakuować część przebywających tam obywateli Ukrainy - poinformował rzecznik Ministerstwa Spraw Zagranicznych w Kijowie, Ołeksandr Dikusarow.

- Egipska Najwyższa Rada Wojskowa skróciła do trzech godzin godzinę policyjną. Od wtorku będzie ona obowiązywała w godzinach 2-5 - podały w poniedziałek źródła wojskowe.

d27ktg5

- W związku ze śledztwem przeciwko byłemu prezydentowi Ukrainy Leonidowi Kuczmie, któremu przedstawiono zarzuty w sprawie zabójstwa dziennikarza Georgija Gongadzego, ukraińska prokuratura wezwała na przesłuchanie trzech współpracowników byłego szefa państwa.

- Dyrektor generalny ONZ-owskiej Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej Yukiya Amano oświadczył w poniedziałek, że w następstwie japońskiego kryzysu chce zwołać szczyt w sprawie zwiększenia bezpieczeństwa nuklearnego i ulepszenia systemu reagowania na katastrofy.

- Szesnaście eksponatów z 24, jakie zostały skradzione z Muzeum Egipskiego w trakcie antyprezydenckich demonstracji, zostało już znalezionych i oddanych do muzeum - poinformował gubernator Południowego Synaju Mohamed Abdel Fadil Szusza.

d27ktg5

- Prezydent Francji Nicolas Sarkozy i premier Wielkiej Brytanii David Cameron oświadczyli w poniedziałek we wspólnej deklaracji, że nie chcą wojskowej okupacji w Libii i apelują do zwolenników Muammara Kadafiego, aby opuścili go "zanim będzie za późno".

- Libijskie ministerstwo spraw zagranicznych ogłosiło w poniedziałek zawieszenie broni w Misracie - podała libijska agencja prasowa JANA. Wcześniej pojawiły się informacje, że nad częścią tego miasta przejęły kontrolę siły Muammara Kadafiego.

- Brytyjskie samoloty myśliwsko-bombowe Tornado zaatakowały i zniszczyły w poniedziałek libijskie rządowe bunkry z amunicją w rejonie saharyjskiego miasta Sabha - poinformowało brytyjskie ministerstwo obrony.

d27ktg5

- Prawie 1,1 mld dolarów strat w turystyce odnotował Egipt z powodu rewolucji, jaka odbyła się na przełomie stycznia i lutego br. - poinformował PAP gubernator Południowego Synaju Mohamed Abdel Fadil Shousha.

- Do 2050 r. emitujące CO2 samochody na tradycyjne paliwo powinny zniknąć z europejskich dróg, a alternatywą dla nich mają być koleje dużych prędkości. KE przedstawiła w poniedziałek listę ambitnych celów obniżania emisji CO2 w transporcie o 60 proc. do 2050 r.

- Prezydent Bronisław Komorowski zapewnił w poniedziałek w Tallinie, że Polsce i Estonii zależy na tym, aby strefa euro przekształcała się w strefę przyspieszonego rozwoju, ale nie kosztem europejskiej polityki spójności.

d27ktg5

- Prezydent Bronisław Komorowski powiedział w poniedziałek w Tallinie, że przejęcie przez NATO dowodzenia operacją libijską nie musi oznaczać polskiego udziału w akcji militarnej. Jak podkreślił, naszym priorytetem będzie szykowanie pomocy humanitarnej.

- Minister spraw zagranicznych Rosji Siergiej Ławrow powiedział w poniedziałek, że ataki na siły lojalne wobec Muammara Kadafiego przekształciły się w ingerencję koalicji w wojnę domową w Libii, czego rezolucja Rady Bezpieczeństwa ONZ nie sankcjonuje.

- Brytyjski minister obrony Liam Fox zaprzeczył doniesieniom "Sunday Timesa", według których siły koalicyjne opracowują plany dozbrojenia libijskich partyzantów, by mogli skutecznej bronić się przed wojskami Kadafiego i przejść do ataku.

- Rząd Kataru uznał w poniedziałek Narodową Radę Libijską, czyli władze powstańcze z siedzibą w Bengazi, za jedynego prawowitego przedstawiciela narodu libijskiego - poinformowała katarska agencja informacyjna QNA.

- Powstańcy zdobyli w poniedziałek rano Syrtę, rodzinne miasto i bastion libijskiego przywódcy Muammara Kadafiego - poinformował rzecznik powstańców. Wciąż nia ma potwierdzenia tej informacji przez niezależne źródła.

- Turcja zaoferowała mediacje w konflikcie libijskim. Prezydent tego kraju Recep Erdogan powiedział brytyjskiemu dziennikowi "The Guardian", że Ankara gotowa jest pośredniczyć w negocjacjach, które mogą doprowadzić do zawieszenia broni w Libii.

- Turcja przejmie kontrolę nad lotniskiem w Bengazi - bastionie libijskich powstańców - by koordynować stamtąd pomoc humanitarną dla Libii - zapowiedział w poniedziałek szef tureckiego rządu Recep Tayip Erdogan.

- Trzęsienie ziemi o sile 6,5 stopnia w skali Richtera nawiedziło w poniedziałek rano północno-wschodnią Japonię - poinformowała japońska agencja meteorologiczna. Władze ostrzegły przed tsunami, ale później odwołały alarm.

- Poziom radioaktywnego jodu 131 w wodzie morskiej w pobliżu elektrowni Fukushima aż o 1.150 razy przekracza normę - poinformowała w poniedziałek rano japońska agencja bezpieczeństwa nuklearnego.

- Wysoki poziom radioaktywności wody w reaktorze nr 2 elektrowni atomowej Fukushima jest związany z częściowym topieniem się prętów paliwowych - poinformował w poniedziałek rzecznik japońskiego rządu Yukio Edano.

- Japonia wstrzymała planowane udzielenie Bangladeszowi 400 milionów dolarów pożyczki na budowę mostu na rzece Padma - poinformował przedstawiciel resortu finansów w Dhace. Rząd w Tokio wyjaśnił, że musi się skoncentrować na odbudowie kraju po trzęsieniu ziemi.

- Do 20 wzrosła liczba ofiar śmiertelnych zamachu samobójczego w okręgu Barmal w prowincji Paktika na południowym wschodzie Afganistanu - poinformowało w poniedziałek afgańskie MSW. Około 50 osób zostało rannych. Wcześniej informowano o 13 zabitych.

- Czwartkowo-piątkowy szczyt Unii Europejskiej, w trakcie którego przyjęto pakt na rzecz euro, był - zdaniem prezydenta Czech Vaclava Klausa - debatą na temat "dalszego radykalnego zmniejszenia suwerenności państw członkowskich".

- "Tryumf Zielonych, katastrofa dla koalicji", "Dramatyczny przełom", "Tektoniczne przesunięcie polityczne" - tak niemiecka prasa pisze w poniedziałek o wynikach wyborów w Badenii-Wirtembergii, gdzie po 58 latach CDU traci władzę na rzecz Zielonych i SPD.

- Kanclerz Niemiec Angela Merkel nie planuje rekonstrukcji rządu w związku z porażką chadeków i liberałów w niedzielnych wyborach regionalnych w Badenii-Wirtembergii i Nadrenii-Palatynacie - poinformował w poniedziałek rzecznik rządu Steffen Seibert.

- Bank Leumi, największy bank komercyjny w Izraelu, wypłaci - w przeliczeniu - prawie 131 mln złotych rekompensaty spadkobiercom ofiar holokaustu, które zdeponowały w nim pieniądze przed II wojną światową.

- Wybory parlamentarne odbędą się w Egipcie we wrześniu - poinformowała w poniedziałek Najwyższa Rada Wojskowa, rządząca krajem po ustąpieniu w lutym pod wpływem masowych demonstracji prezydenta Hosniego Mubaraka.

- Po raz pierwszy od ośmiu lat premier Włoch Silvio Berlusconi stawił się w poniedziałek w sądzie w Mediolanie. Ponad godzinę uczestniczył w procesie, w którym wraz z 11 osobami oskarżony jest o oszustwa finansowe i podatkowe w swej telewizji Mediaset.

- Eksperci oczekują, że eksport rosyjskiej broni pozostanie na rekordowym poziomie i będzie przynosił około 10 mld dol. rocznie do 2014 roku, dzięki dużym zamówieniom z krajów Afryki i Azji - prognozuje prestiżowy ośrodek analityczny CAST.

- Były prezydent Ukrainy Leonid Kuczma oświadczył w poniedziałek po przesłuchaniu w prokuraturze generalnej w Kijowie, że jest gotów przysiąc, iż nie zlecał zabójstwa dziennikarza Georgija Gongadzego.

- Dwa tysiące imigrantów z północnej Afryki przybyło od niedzieli do poniedziałku na włoską Lampedusę, gdzie sytuacja z powodu ich wciąż nasilającego się napływu wymyka się spod kontroli. Obawy budzi stan sanitarny wyspy; ministerstwo zdrowia wysłało inspektorów.

- Izrael może odwołać wizytę szefa MSZ Argentyny Hectora Timermana, jeśli prawdą okaże się, że kraj ten w zamian za korzyści gospodarcze zaproponował Iranowi zawieszenie śledztwa ws. zamachów z lat 90. na obiekty żydowskie, o które podejrzewany jest Teheran.

- Były prezydent Egiptu Hosni Mubarak i jego najbliższa rodzina znajdują się pod nadzorem policyjnym i nie mogą puszczać kraju - poinformowała w poniedziałek armia egipska, która przejęła władzę w kraju po ustąpieniu Mubaraka. (PAP)

pif/ asa/

d27ktg5
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d27ktg5