Wydarzenia z zagranicy w skrócie, poniedziałek 30 maja, 20.00
...
30.05.2011 | aktual.: 30.05.2011 20:23
30.05. Warszawa (PAP) - Wydarzenia z zagranicy w skrócie
- Do 14 wzrosła w poniedziałek liczba osób, które zmarły w Niemczech w związku z zakażeniem groźnym szczepem pałeczki okrężnicy. Władze Hamburga poinformowały, że w czasie weekendu zgłoszono mniej nowych przypadków choroby, niż w poprzednich dniach.
- Wyniki analiz hiszpańskich ogórków, co do których istnieją podejrzenia, iż zawierają bardzo niebezpieczną bakterię, nie będą znane przed środą - poinformował rzecznik hiszpańskiego ministerstwa rolnictwa. Wstępnie wyniki miały być znane w poniedziałek.
- Adwokat b. dowódcy sił Serbów bośniackich gen. Ratko Mladicia, Milosz Szaljić, złożył w poniedziałek odwołanie od piątkowej decyzji specjalnego sądu ds. zbrodni wojennych w Belgradzie w sprawie przekazania jego klienta haskiemu trybunałowi.
- Stu dwudziestu oficerów armii libijskiej zdezerterowało i uciekło do Rzymu - poinformowała w poniedziałek telewizja Al-Arabija, nie podając żadnych szczegółów.
- Niemiecka kanclerz Angela Merkel zapewniła w poniedziałek, że plan rezygnacji Niemiec z energii jądrowej do końca 2022 r. nie pozostawia furtki, która umożliwiałaby odwrót od tej decyzji. Zdaniem Merkel nowa koncepcja energetyczna jest wyzwaniem, ale i szansą.
- Kandydaci centrolewicowej opozycji wygrali wybory na burmistrzów Mediolanu i Neapolu - wynika ze wstępnych danych, ogłoszonych po zamknięciu lokali wyborczych w poniedziałek po południu.
- Rosja wprowadziła w poniedziałek zakaz importu warzyw niemieckich i hiszpańskich i może rozciągnąć na całą UE ten zakaz wprowadzony w związku ze stwierdzeniem w ogórkach z Hiszpanii bakterii EHEC, która spowodowała w Niemczech śmierć co najmniej 10 osób.
- Bakterię EHEC, powodującą groźne dla życia infekcje układu trawiennego, wykryto w Norwegii na ogórkach pochodzących z Hiszpanii - poinformowały w poniedziałek norweskie władze.
- Ponad połowa uczniów w niektórych krajach UE korzysta z prywatnych korepetycji, na które rodzice wydają co roku kilka miliardów euro. Najwięcej w krajach południa, w tym w Grecji 950 mln euro - podaje raport KE. Zdaniem ekspertów korepetycje mogą mieć zły wpływ.
- Około 20 wysokich rangą przedstawicieli różnych religii spotkało się w poniedziałek z liderami instytucji UE. Tematem rozmów były procesy demokratyczne w Afryce Północnej, które UE chce wspierać. Żydzi i muzułmanie apelowali o odcięcie się od skrajnej prawicy.
- Zdziesiątkowane i zniszczone przez tornado miasto Joplin w stanie Missouri odwiedził w niedzielę prezydent USA Barack Obama zaraz po powrocie ze swojej podróży do Europy. Obiecał ofiarom kataklizmu pomoc i wsparcie rządu federalnego.
- Do 2022 roku Niemcy zrezygnują z korzystania z energii atomowej - ustaliły w poniedziałek nad ranem, po 13-godzinnym spotkaniu, partie niemieckiej koalicji rządzącej.
- Belgia wprowadziła częściowy zakaz importu ogórków z Hiszpanii z powodu stwierdzenia w nich bakterii EHEC i śmiertelnego zatrucia się nimi co najmniej 10 mieszkańców północnych Niemiec.
- Erupcję islandzkiego wulkanu Grimsvotn uważa się za zakończoną, po kilku dniach braku aktywności - podała w poniedziałek agencja AFP, powołując się na geolog z islandzkiego instytutu meteorologicznego.
- Niektórzy przedstawiciele TEPCO, operatora uszkodzonej elektrowni atomowej Fukushima I w Japonii, uważają, że prace naprawcze w siłowni przedłużą się znacznie poza planowany termin końcowy, przypadający na koniec tego roku.
- Pakistan zdecydował się rozpocząć powietrzną i lądową ofensywę w Północnym Waziristanie, graniczącym z Afganistanem plemiennym regionie na północy kraju, gdzie kryjówki mają rebelianci powiązani z talibami i Al-Kaidą - podała w poniedziałek miejscowa prasa.
- Dowódcy NATO przeprosili w poniedziałek za przeprowadzenie ataku z powietrza, w którym zginęła grupa afgańskich kobiet i dzieci, tłumacząc, że koalicja była przekonana, iż w atakowanych budynkach znajdują się wyłącznie bojownicy.
- Serbska policja zatrzymała w Belgradzie 180 uczestników niedzielnej demonstracji solidarności z aresztowanym byłym dowódcą sił bośniackich Serbów Ratko Mladiciem, którzy wdali się w starcia z policją - poinformowało w poniedziałek MSW Serbii.
- Milosz Szaljić, adwokat byłego dowódcy sił Serbów bośniackich Ratko Mladicia, powiedział w poniedziałek, że jego klient jest tak chory, iż nie dożyje początku swojego procesu.
- Około 300 pracowników greckiej firmy telekomunikacyjnej OTE zablokowało w poniedziałek ulicę przed siedzibą przedsiębiorstwa w centrum Aten, by zaprotestować przeciwko rządowym planom prywatyzacyjnym.
- Operacja w Libii osiągnęła swoje cele, gdyż "nie pozwoliliśmy Kadafiemu zabijać własnego narodu" - powiedział w poniedziałek sekretarz generalny NATO Anders Fogh Rasmussen na sesji Zgromadzenia Parlamentarnego NATO i dodał, że koniec dyktatora jest bliski.
- Susza w środkowych i południowych Chinach, obejmująca basen rzeki Jangcy, bezpośrednio dotknęła już ponad 35 mln ludzi, a ponad 4 mln mają problemy ze zdobyciem wody pitnej - podały w poniedziałek pekińskie media, powołując się na biuro meteorologiczne.
- Były szef koncernu naftowego Jukos Michaił Chodorkowski ogłosił, że zamierza ubiegać się o przedterminowe warunkowe zwolnienie z więzienia. Słowa skonfliktowanego z Kremlem przedsiębiorcy potwierdzili jego adwokaci, Wadim Kljuwgant i Jurij Szmidt.
- Jemeńskie siły powietrzne zbombardowały pozycje Al-Kaidy i islamskich bojowników, którzy przejęli kontrolę nad miastem Zindżibar, na południu kraju - poinformowali w poniedziałek mieszkańcy. Według nich armia prowadzi też ostrzał artyleryjski miasta.
- W stosunkach polsko-litewskich są potrzebne konkretne działania, gdyż strategiczne partnerstwo Polski i Litwy jest ważne nie tylko dla obu krajów, ale też dla całego regionu - uważa b. premier Litwy, poseł opozycji Gediminas Kirkilas.
- Belgijscy biskupi katoliccy zobowiązali się w poniedziałek do wypłacenia odszkodowań ofiarom księży-pedofilów, deklarując, że "są świadomi odpowiedzialności moralnej" w związku z nadużyciami seksualnymi w Kościele.
- Na razie nie ma jednomyślności rządu ws. zaskarżenia decyzji KE dotyczącej obliczania darmowych pozwoleń na emisję CO2 w przemyśle - przyznał w Brukseli wiceminister gospodarki Marcin Korolec. Wypracujemy stanowisko rządu, a nie pojedynczego ministra - dodał.
- Emisje CO2 osiągnęły w 2010 roku najwyższy w historii poziom, przekraczając o 5 proc. rekord z 2008 roku. Stanowi to "poważne niepowodzenie" w walce z ociepleniem klimatycznym - podała w poniedziałek Międzynarodowa Agencja Energetyczna.
- Siedem wietnamskich statków rybackich z łącznie 122 rybakami zostało zatrzymanych na wodach terytorialnych Filipin - poinformowały w poniedziałek filipińskie władze. (PAP)
pif/ asa/