Trwa ładowanie...
d24pex8
d24pex8

Wydarzenia z zagranicy w skrócie, poniedziałek 4 kwietnia, 17.00

...
Share
d24pex8

04.04. Warszawa (PAP) - Wydarzenia z zagranicy w skrócie

- Jednym z kluczowych celów polityki zagranicznej Białorusi jest wznowienie współpracy z Polską opartej na równoprawnych zasadach i szacunku - oznajmił Alaksandr Łukaszenka przyjmując w poniedziałek listy uwierzytelniające od nowego ambasadora RP Leszka Szerepki.

- Trzęsienie ziemi o sile 6,7 w skali Richtera nastąpiło w niedzielę wieczorem czasu polskiego w odległości 300 km od największej indonezyjskiej wyspy, Jawy. Odwołano ostrzeżenie przed tsunami. Nie ma doniesień o ofiarach ani zniszczeniach.

d24pex8

- Walki w największym mieście Wybrzeża Kości Słoniowej, Abidżanie, między siłami prezydentów Alassane Ouattary i Laurenta Gbagbo nie ustają od czterech dni. MSZ Francji ogłosiło, że rozważa ewakuację ok. 12 tys. obywateli francuskich przebywających w tym kraju.

- Wyczarterowany przez Turcję prom ewakuował w niedzielę ok. 250 rannych powstańców z Misraty i Bengazi, następnie wyruszył do tureckiego portu Izmir. Atakowanej przez siły Muammara Kadafiego Misracie grozi katastrofa humanitarna, brakuje wody, prądu, leków.

- Ekipy techniczne w uszkodzonej elektrowni atomowej Fukushima I w Japonii dodali barwniki do skażonej wody wydobywającej się z reaktorów, aby sprawdzić, czy udało im się zatrzymać radioaktywne wycieki.

- Japoński rząd wezwał w poniedziałek operatora elektrowni atomowej Fukushima, by dołożył wszelkich starań w celu zatrzymania radioaktywnego wycieku. Wcześniej współpracownik premiera ostrzegł, że powstrzymanie wycieku może zająć kilka miesięcy.

d24pex8

- Generał Than Shwe, który stojąc na czele junty rządził Birmą żelazną ręką od 1992 roku, przeszedł w stan spoczynku - poinformowała w poniedziałek agencja AFP, powołując się na oficjalne źródła birmańskie.

- Wybory prezydenckie w Kazachstanie, które z wynikiem ponad 95 proc. wygrał prezydent Nursułtan Nazarbajew, nie spełniły standardów demokratycznych. Uchybienia były podobne do tych z poprzednich latach - ocenili w poniedziałek obserwatorzy OBWE.

- Prezydent Rosji Dmitrij Miedwiediew pogratulował w poniedziałek Nursułtanowi Nazarbajewowi zwycięstwa w niedzielnych wyborach prezydenckich w Kazachstanie - poinformowała służba prasowa Kremla.

- Po awarii w siłowni atomowej w Japonii na Litwie czterokrotnie zmniejszyła się liczba osób popierających budowę w kraju nowej elektrowni atomowej - wskazuje przeprowadzony w dużych miastach sondaż, który zamieszcza w poniedziałek tygodnik "Veidas".

d24pex8

- Z uszkodzonej japońskiej elektrowni atomowej Fukushima I rozpoczęto w poniedziałek wypompowywanie znajdujących się w jej wnętrzu 11,5 tys. ton radioaktywnej wody - poinformowały japońskie media.

- Reprezentująca powstańców Narodowa Rada Libijska odrzuciła w poniedziałek opisywany przez "NYT" scenariusz, według którego Muammar Kadafi miałby ustąpić, a przejście do demokratycznego systemu rządów odbyłoby się pod kierunkiem jego syna.

- Były prezydent Ukrainy Leonid Kuczma oświadczył, że prokuratura nie ma dowodów potwierdzających, że jest on winien doprowadzenia do zabójstwa niezależnego dziennikarza Georgija Gongadzego w 2000 r.

- Kilkadziesiąt skrzynek z ponad 35 tys. nabojów oraz znaczną liczbę pocisków do ręcznych granatników przeciwpancernych i rakiety wykryli polscy żołnierze w Afganistanie - poinformowały w poniedziałek służby prasowe polskiego kontyngentu.

d24pex8

- Prezydent USA Barack Obama zainaugurował w poniedziałek kampanię na rzecz swej reelekcji w wyborach w 2012 roku, używając w tym celu własnej strony internetowej.

- W Afganistanie doszło w poniedziałek do kolejnego protestu przeciwko spaleniu w ubiegłym miesiącu Koranu przez amerykańskiego pastora. Kilkaset osób demonstrowało w mieście Mehtarlam, stolicy prowincji Laghman, na wschodzie Afganistanu.

- Brytyjskie lotnictwo planuje operację w Libii na co najmniej sześć miesięcy. Utrzymanie zaangażowania RAF na obecnym poziomie wymagać będzie nowych inwestycji - ostrzegł w poniedziałek szef sztabu lotnictwa generał Stephen Dalton.

- Włochy uznały Narodową Radę Libijską, która reprezentuje siły powstańcze walczące z reżimem Muammara Kadafiego - ogłosił w poniedziałek szef włoskiej dyplomacji Franco Frattini po spotkaniu w Rzymie z wysłannikiem Rady ds. zagranicznych Alim al-Isawim.

d24pex8

- Żołnierze holenderskiej piechoty morskiej zabili w niedzielę dwóch piratów i pojmali 16 podczas operacji uwalniania porwanego irańskiego statku rybackiego u wybrzeży Somalii - poinformowało w poniedziałek holenderskie ministerstwo obrony.

- Siły lojalne wobec libijskiego przywódcy Muammara Kadafiego wznowiły w poniedziałek rano ostrzał artyleryjski Misraty - poinformował rzecznik kontrolujących to miasto powstańców.

- Komisja Europejska zatwierdziła pomoc finansową dla Japonii w wysokości 10 mln euro, co daje w sumie ponad 15 mln euro pomocy finansowej UE dla tego kraju - poinformowała w poniedziałek rzeczniczka KE Pia Ahrenkilde Hansen. (PAP)

pif/

d24pex8

Podziel się opinią

Share
d24pex8
d24pex8