Trwa ładowanie...
d3lk5ga

Wydarzenia z zagranicy w skrócie, poniedziałek 5 września, 20.00

...

d3lk5ga
d3lk5ga

05.09. Warszawa (PAP) - Wydarzenia z zagranicy w skrócie

- Po porażce rządzących w Niemczech chadeków i liberałów w niedzielnych wyborach regionalnych w Meklemburgii-Pomorzu Przednim kanclerz Angela Merkel wezwała do zakończenia sporów w koalicji rządzącej oraz do pracy, by odzyskać zaufanie wyborców.

- W położonych niedaleko granicy z Polską miejscowościach niemieckiej Meklemburgii-Pomorza Przedniego skrajnie prawicowa NPD uzyskała w niedzielnych wyborach regionalnych nawet ponad 30-procentowe poparcie - wynika z wyliczeń komisji wyborczej landu.

- Byli szefowie rządów UE, w tym Niemiec - Gerhard Schroeder, Belgii - Guy Verhofstadt i Polski - Marek Belka, przyjęli w poniedziałek apel o głębszą integrację europejską w kierunku federalizmu, unię gospodarczo-fiskalną strefy euro, a także o euroobligacje.

d3lk5ga

- Do prowadzenia trwającego od trzech lat śledztwa ws. domniemanych więzień CIA na terenie Polski "w sposób rzetelny, bezstronny oraz z uwzględnieniem wszelkich dowodów i okoliczności" wezwała w poniedziałek w przekazanym PAP stanowisku Amnesty International.

- Szwecja przeznacza cztery miliony koron (630 tys. USD) na wzmocnienie ochrony mniejszości żydowskiej w tym kraju - informuje w poniedziałek Associated Press. Nie wiadomo na razie, na co konkretnie zostaną przeznaczone te środki.

- W przypadający w poniedziałek w USA Labour Day, czyli Święto Pracy, amerykański świat pracy nie bardzo ma co świętować - to dominujący ton komentarzy w mediach amerykańskich. Wszyscy przypominają, że bezrobocie utrzymuje się na poziomie ponad 9 procent i według ostatnich prognoz prawdopodobnie nie zmniejszy się w najbliższych latach. Od wielu lat średnie płace realne nie wzrastają, związki zawodowe słabną, a prezydent, na którego liczono, że poprawi sytuację pracowników, prowadzi politykę sprzyjającą Wall Street i całemu wielkiemu biznesowi.

- Delegacje 113 krajów uczestniczą w Belgradzie w ministerialnej konferencji w 50. rocznicę pierwszego spotkania na szczycie krajów niezaangażowanych, które odbyło się w stolicy ówczesnej socjalistycznej Jugosławii na zaproszenie prezydenta Josipa Broz Tito.

d3lk5ga

- Pakistańska armia poinformowała w poniedziałek o schwytaniu 3 wysokich rangą członków Al-Kaidy, w tym podejrzanego o międzynarodowe operacje wymierzone w interesy gospodarcze Zachodu Younisa al-Mauritaniego. Miał je przeprowadzać na zlecenie Osamy bin Ladena.

- Dowódca brygad bezpieczeństwa Muammara Kadafiego, Mansur Dhao, przybył do Nigru - poinformowała w poniedziałek telewizja Al-Arabija. Towarzyszy mu około 10 osób. Brak informacji o celu tej wizyty.

- Na polecenie premiera Pedro Passosa Coelho na początku września br. przeszukane zostały biura kilku departamentów portugalskiego wywiadu - poinformował w poniedziałek dziennik "Publico".

d3lk5ga

- Posłowie z prokurdyjskiej Partii Pokoju i Demokracji (BDP) zapowiedzieli na konwencji, że będą kontynuować bojkot tureckiego parlamentu. Domagali się przy tym rozszerzenia autonomii dla kurdyjskiej mniejszości na Turcji.

- Co najmniej 26 osób zginęło, a 54 uznaje się za zaginione w wyniku powodzi i osunięć ziemi, spowodowanych przez tajfun Talas, który przechodzi nad zachodnią Japonią - podała w niedzielę agencja Kyodo.

- SPD zwyciężyła w niedzielnych wyborach w landzie Meklemburgia-Pomorze Przednie w Niemczech, zdecydowanie deklasując pozostałe ugrupowania. Głosowanie jest postrzegane jako sprawdzian dla rządzącej koalicji CDU-FDP przed wyborami parlamentarnymi w 2013 roku.

d3lk5ga

- Chiny zaoferowały w lipcu duże ilości broni reżimowi Muammara Kadafiego i prowadziły poufne rozmowy na temat dostaw uzbrojenia do Libii przez Algierię i Republikę Południowej Afryki - poinformował kanadyjski dziennik "The Globe and Mail".

- Osadnicy izraelscy próbowali w poniedziałek rano podpalić meczet w mieście Kusra w północnej części okupowanego Zachodniego Brzegu Jordanu, uszkadzając wnętrze budynku - poinformowali miejscowi mieszkańcy.

- Trzy znane rzymskie zabytki - jedna z fontann na Piazza Navona, Fontanna di Trevi oraz Koloseum - zostały uszkodzone w ostatnich dniach przez wandali - poinformował portal internetowy BBC News.

d3lk5ga

- Litwa nie zamierza zmieniać kontrowersyjnej ustawy o oświacie - akcentują w poniedziałek litewskie media, informując o niedzielnym spotkaniu premierów Litwy i Polski, Andriusa Kubiliusa i Donalda Tuska.

- Minister spraw zagranicznych Federacji Rosyjskiej Siergiej Ławrow wezwał w poniedziałek Ukrainę do uregulowanie dwustronnego sporu w sferze gazowej bez jego - jak to określił - polityzacji i ideologizacji.

- Klęska głodu objęła kolejny obszar Somalii, region Bay na południu - poinformowała w poniedziałek ONZ. Oznacza to, że sytuacja kryzysowa panuje w czterech z ośmiu południowych regionów kraju. Głód wywołany przez suszę cierpi około 4 mln mieszkańców Somalii.

d3lk5ga

- Dwaj niemieccy inżynierowie, zaginieni 19 sierpnia w trakcie wędrówki górskiej w prowincji Parwan we wschodnim Afganistanie, zostali zamordowani - poinformowała w poniedziałek rzeczniczka władz tej prowincji Roszana Chalid.

- Dowódca sił powstańczych w Libii Abdel Hakim Belhadż domaga się przeprosin od rządu brytyjskiego i grozi wytoczeniem mu sprawy sądowej. Według "Timesa" brytyjskie służby były zamieszane w wydanie Belhadża reżimowi Muammara Kadafiego, który więził go siedem lat.

- Komisarz Rady Europy ds. praw człowieka Thomas Hammarberg wezwał w poniedziałek Polskę, Litwę i Rumunię, aby wyjaśniły rolę, jaką odegrały w realizowanym przez CIA programie utrzymywania "tajnych więzień i torturowania tam" osób podejrzanych o terroryzm.

- Szef Rady Europejskiej Herman Van Rompuy nie wykluczył w poniedziałek przedłużenia swojego mandatu, jeśli wymagać tego będzie dokończenie prac nad uzdrawianiem finansów strefy euro. Dwuipółletni mandat Van Rompuya kończy się w czerwcu 2012 r.

- MSZ Ukrainy potwierdziło w poniedziałek informacje o zatrzymaniu w Libii 23 Ukraińców, zaprzeczyło jednak, że byli to najemnicy, walczący u boku zwolenników libijskiego dyktatora Muammara Kadafiego.

- W Paryżu wznowiono w poniedziałek proces byłego francuskiego prezydenta Jacques'a Chiraca w sprawie korupcji w paryskim ratuszu w latach 90. Były szef państwa cierpiący, według swoich bliskich, na zaniki pamięci, nie stawił się w sądzie.

- Polsko-litewski zespół do spraw edukacji, który zostanie powołany na mocy porozumienia szefów rządów obu krajów, pozwoli na wymianę obiektywnej informacji - ocenił w poniedziałek premier Litwy Andrius Kubilius.

- We wtorek koło Wyborga rozpocznie się operacja napełniania gazem Gazociągu Północnego (Nord Stream), który przez Morze Bałtyckie bezpośrednio połączył Rosję z Niemcami - poinformował w poniedziałek premier Rosji Władimir Putin.

- Iran zgadza się, by Międzynarodowa Agencja Energii Atomowej (MAEA) przeprowadziła w okresie 5 lat "całkowitą kontrolę" irańskiego programu jądrowego, jeśli międzynarodowe sankcje nałożone na ten kraj zostaną zniesione - podała w poniedziałek agencja Isna.

- Na trzy lata więzienia w zawieszeniu skazał w poniedziałek Peczerski Sąd Rejonowy w Kijowie byłego wiceprezesa państwowego koncernu paliwowego Ihora Didenkę, sądzonego za bezprawne przejęcie przez jego firmę gazu należącego do spółki RosUkrEnergo (RUE). (PAP)

zdz/ asa/

d3lk5ga
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3lk5ga