Wydarzenia z zagranicy w skrócie, poniedziałek 8 marca, 20.00
...
08.03. Warszawa (PAP) - Wydarzenia z zagranicy w skrócie
- Kanclerz Niemiec Angela Merkel opowiedziała się w poniedziałek za dyskusją na temat idei powołania Europejskiego Funduszu Walutowego na wzór MFW dla krajów przeżywających kłopoty gospodarcze.
- Szef Międzynarodowego Funduszu Walutowego (MFW) Dominique Strauss-Kahn ocenił w poniedziałek, że jest mało realne, by kryzys związany z zadłużeniem Grecji rozprzestrzenił się na inne kraje strefy euro mające wysoki dług publiczny.
- By ustrzec się powtórki greckiego kryzysu, Komisja Europejska zapowiedziała w poniedziałek propozycję ustanowienia w UE funduszu dla krajów strefy euro przeżywających kłopoty gospodarcze, wstępnie nazwanego Europejskim Funduszem Walutowym.
- Greccy pracownicy urzędów skarbowych rozpoczęli w poniedziałek 48-godzinny strajk przeciwko planom oszczędnościowym zaakceptowanym w ubiegłym tygodniu przez rząd w ramach walki z kryzysem finansów publicznych.
- Siły NATO w Kosowie (KFOR) poinformowały w niedzielę o wstrzymaniu poparcie dla Kosowskich Służb Bezpieczeństwa (FSK), gdyż funkcjonariusze tej formacji - wbrew regulaminowi - pojawili się uzbrojeni w centrum Prisztiny.
- Amerykański sekretarz obrony Robert Gates przybył w poniedziałek do Afganistanu z niezapowiedzianą wizytą, ostrzegając, że siły międzynarodowe w tym kraju muszą się jeszcze liczyć z zaciętymi walkami z talibami.
- Świat wyraził w niedzielę zadowolenie z przebiegu irackich wyborów parlamentarnych i potępił zamachy, do których doszło w dniu głosowania. ONZ uznał wybory za "raczej przejrzyste".
- Frekwencja w niedzielnych wyborach parlamentarnych w Iraku wyniosła 62,4 proc. i była wysoka mimo podejmowanych przez sunnickich islamistów prób zakłócenia głosowania atakami, w których zginęło 38 ludzi.
- Negocjacje z Izraelem, w których pośredniczyć będą Stany Zjednoczone, to ostatnia szansa, aby podtrzymać bliskowschodni proces pokojowy - oświadczył w poniedziałek główny palestyński negocjator Saeb Erekat.
- Kraje nordyckie, stawiane często jako przykład w sferze równości kobiet i mężczyzn, nie walczą wystarczająco z gwałtami i przemocą seksualną - oznajmiła organizacja obrony praw człowieka Amnesty International, krytykując przede wszystkim Finlandię.
- Indyjskie partie socjalistyczna i ludowa wycofały w poniedziałek poparcie dla partii rządzącej, by zaprotestować przeciwko ustawie rezerwującej jedną trzecią miejsc w parlamencie dla kobiet. Debatę i głosowanie odłożono przynajmniej do wtorku.
- Władze Birmy przyjęły długo oczekiwane ustawy, które utorują drogę do wyborów parlamentarnych - podały w poniedziałek państwowe media. Ustawy mają być publikowane w prasie od wtorku. Rządząca Birmą junta zapowiadała wcześniej, że wybory odbędą się w tym roku.
- Lefebryści przeciwni są beatyfikacji Jana Pawła II. Stanowisko schizmatycznego bractwa przedstawione na jego francuskiej stronie internetowej opisuje w poniedziałek dziennik "Il Giornale". Wzorem świętości dla tradycjonalistów jest papież Pius XII.
- Co najmniej 57 osób zginęło, a około stu odniosło obrażenia w poniedziałek rano w trzęsieniu ziemi w prowincji Elazig we wschodniej Turcji, które zniszczyło domy w co najmniej sześciu wioskach - poinformował wicepremier Turcji Cemil Cicek.
- Do 2020 roku 20 procent studiujących Europejczyków będzie się uczyło za granicą - zakłada Komisja Europejska (KE) w ogłoszonym w poniedziałek planie zwiększenia mobilności studentów.
- W Rosji rusza od poniedziałku program złomowania starych samochodów w zamian za możliwość zakupu ze zniżką nowego wozu wyprodukowanego w kraju, gdzie przemysł samochodowy poważnie ucierpiał w następstwie kryzysu.
- Amerykański dramat wojenny "The Hurt Locker. W pułapce wojny" w reżyserii Kathryn Bigelow uhonorowano Oscarem w kategorii najlepszy scenariusz oryginalny. Statuetkę zdobył scenarzysta Mark Boal.(PAP)
mln/ jtt/