Wydarzenia z zagranicy w skrócie, poniedziałek 9 lipca, 17.00

...

09.07.2012 | aktual.: 09.07.2012 17:23

09.07. Warszawa (PAP) - Wydarzenia z zagranicy w skrócie

- Wysłannik ONZ i Ligi Arabskiej do Syrii Kofi Annan spotkał się w poniedziałek w Damaszku z prezydentem Baszarem el-Asadem. Annan powiedział, że rozmowy dotyczyły sposobów zakończenia konfliktu i były konstruktywne. Ustalenia zostaną przedstawione rebeliantom.

- Prezydent Rosji Władimir Putin opowiedział się w poniedziałek za przymuszeniem stron konfliktu w Syrii do politycznego uregulowania sporów na drodze dialogu. Putin podkreślił, że powtórzenie w tym kraju libijskiego scenariusza jest niedopuszczalne.

- Rosja nie dostarczy Syrii myśliwców, ani innej nowej broni, ponieważ sytuacja w tym kraju pozostaje nierozwiązana - poinformowały Federalne Służby Współpracy Wojskowo-Przemysłowej, na które powołuje się agencja RIA Nowosti.

- W pierwszą rocznicę uzyskania niepodległości nastroje w Sudanie Południowym nie są tak entuzjastyczne jak przed rokiem. Konflikt z Północą, gigantyczna korupcja, dramatyczna sytuacja ekonomiczna i antagonizmy plemienne budzą poważne obawy o przyszłość młodego państwa.

- Prezydent Rosji Władimir Putin ogłosił poniedziałek dniem żałoby narodowej, by uczcić pamięć co najmniej 171 osób, które zginęły na skutek nagłej powodzi na Kubaniu, na południu kraju.

- Saudyjska księżniczka Sara wystąpiła do władz Wielkiej Brytanii o azyl polityczny dla siebie i czworga swoich dzieci. Obawia się, że w ojczystym kraju grożą jej represje ze strony rodziny i władz - informuje BBC na stronie internetowej.

- Prezydent Daniel Ortega rozbudził odwieczne marzenie Nikaragui o budowie kanału łączącego dwa oceany. Projekt cieszy się dużym poparciem, jedyny problem to koszt - 30 mld dolarów. Ortega szuka wspólników w przedsięwzięciu. Na sąsiadów liczyć nie może.

- Wybory do Konstytuanty w Libii przebiegły zgodnie z międzynarodowymi standardami, a Państwowa Komisja Wyborcza dołożyła starań, by głosowanie przebiegło sprawnie i by wzięło w nim udział jak najwięcej obywateli - powiedział PAP szef misji obserwacyjnej UE.

- Siedem osób zostało poszkodowanych w poniedziałek w czasie porannej, trzeciej już w tym roku gonitwy z bykami po ulicach Pampeluny na północy Hiszpanii, organizowanej z okazji dorocznego festiwalu św. Fermina. Trzech mężczyzn byk zranił rogami.

- Jeden z czołowych przywódców syryjskiej opozycji Michel Kilo rozmawiał w poniedziałek w Moskwie z ministrem spraw zagranicznych Siergiejem Ławrowem. Zaapelował do Rosji, by przyczyniła się do ustabilizowania sytuacji w Syrii.

- Sąd Konstytucyjny w Petersburgu poparł w poniedziałek przystąpienie Rosji do Światowej Organizacji Handlu (WTO), podkreślając, że związana z tym obniżka ceł i otwarcie gospodarki na zagraniczne inwestycje pozostają w zgodzie z rosyjską ustawą zasadniczą.

- Nowy grecki rząd, którego głównym zadaniem jest przywrócenie zaufania zagranicznych inwestorów i złagodzenie dramatycznego kryzysu finansów publicznych, uzyskał w niedzielę wieczorem w parlamencie wotum zaufania.

- Mimo zastrzeżeń komisarz ds. sprawiedliwości Viviane Reding, KE przyjęła propozycję co do dalszych ułatwień wizowych dla Ukraińców, w tym rozszerzenia kategorii osób zwolnionych z opłat. Aby propozycja weszła w życie wymagana jest zgoda Rady UE, czyli rządów.

- Esso Exploration Angola, spółka zależna ExxonMobil, rozpoczęła wydobycie ropy naftowej ze złóż położonych u wybrzeży Angoli - poinformował w poniedziałek Exxon. W pierwszej fazie projektu produkcja ma wynieść 100 tys. baryłek surowca dziennie.

- Przewodniczący izby niższej egipskiego parlamentu Mohamed Saad al-Katatni na wtorek zwołał sesję Zgromadzenia Ludowego - podała agencja Mena. W niedzielę nowy prezydent Mohamed Mursi wydał dekret o przywróceniu zdominowanego przez islamistów parlamentu.

- Egipski trybunał konstytucyjny poinformował w poniedziałek, że jego decyzja o rozwiązaniu izby niższej parlamentu jest ostateczna i wiążąca. To reakcja na niedzielny dekret nowego prezydenta Mohameda Mursiego o przywróceniu zdominowanej przez islamistów izby.

- Po raz pierwszy od 26 lat z powodu trwającego już trzeci tydzień strajku pracowników sektora naftowego w Norwegii może dojść do całkowitego wstrzymania wydobycia ropy. Przyczyną protestu jest spór o wcześniejsze emerytury. Rząd grozi masowymi zwolnieniami.

- Aż 12 milionów Włochów, czyli jedna piąta populacji kraju, cierpi ostatnio na bezsenność z powodu 40-stopniowych upałów - poinformowano w kolejnym dniu fali gorąca, którą przyniósł nad Półwysep Apeniński trzeci już tego lata tzw. antycyklon. (PAP)

zdz/ jtt/

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)