Wydarzenia z zagranicy w skrócie, sobota-niedziela, 1‑2 października
...
02.10.2011 | aktual.: 03.10.2011 07:08
02.10. Warszawa (PAP) - Wydarzenia z zagranicy w skrócie
- Około 2 tys. osób wzięło w piątek udział w Nowym Jorku w manifestacji przeciwko skutkom kryzysu gospodarczego, chciwości ludzi biznesu i nierównościom społecznym. Marsz rozpoczął się na Wall Street, a zakończył przy komendzie głównej nowojorskiej policji.
- Ponad 700 uczestników protestu w Nowym Jorku przeciw niesprawiedliwościom systemu gospodarczego zostało aresztowanych w sobotę wieczorem na Moście Brooklyńskim przez amerykańską policję.
- Izrael zaakceptował w niedzielę apel tzw. kwartetu bliskowschodniego o wznowienie rozmów pokojowych z Palestyńczykami, którzy z kolei powtórzyli, że warunkiem negocjacji jest zamrożenie izraelskiego osadnictwa na Zachodnim Brzegu i w Jerozolimie Wschodniej.
- Desygnowana na duńskiego premiera Helle Thorning-Schmidt oświadczyła w niedzielę, że porozumiała się z partnerami politycznymi w celu utworzenia centrolewicowego rządu, w którego skład wejdą trzy ugrupowania.
- Sędzia prowadzący proces byłej premier Ukrainy Julii Tymoszenko nie musi uwzględniać opinii w jej sprawie płynących zza granicy - oświadczył rzecznik ukraińskiego MSZ Ołeh Wołoszyn, cytowany przez gazetę internetową "Ukrainska Prawda".
- Ogłoszony w niedzielę wynik najnowszego sondażu przed wyborami powszechnymi, które odbędą się w Hiszpanii 20 listopada, wykazał dalszy wzrost przewagi opozycji nad rządzącymi socjalistami: wynosi ona 15,6 punktu procentowego.
- Około 35 tys. osób pod hasłami "pracy, wzrostu gospodarczego i sprawiedliwości społecznej" uczestniczyło w niedzielę w marszu ulicami Manchesteru, protestując przeciw rządowemu programowi cięć wydatków i świadczeń oraz spadkowi poziomu życia.
- Ok. 50 tys. ludzi demonstrowało w sobotę w Budapeszcie przeciwko polityce oszczędności rządu węgierskiego premiera Wiktora Orbana - podali związkowcy. Akcja odbyła się przed budynkiem parlamentu na apel związków zawodowych i wielu organizacji pozarządowych.
- Około 130 000 osób uczestniczyło w Lizbonie w sobotniej demonstracji przeciwko antykryzysowym cięciom płacowym i budżetowym rządu prawicowej Partii Socjaldemokratycznej. Policja nie podała własnych danych. Od 30 do 50 tysięcy ludzi demonstrowało w Porto.
- Izraelskie lotnictwo dokonało w sobotę ataku na okolice miasta Hanun w północnej części Strefy Gazy. Jak poinformowały palestyńskie źródła medyczne, ranne zostały trzy osoby.
- Izrael zapowiedział dostarczenie Radzie Bezpieczeństwa ONZ raportu, w którym stwierdzono, że Palestyńczycy nie są gotowi, by mieć własne państwo - poinformowało w niedzielę izraelskie radio.
- W Sofii i kilku innych miastach Bułgarii w sobotę wieczorem wciąż trwały protesty antyromskie. Zatrzymano ponad 40 osób. Według telewizji komercyjnej BTV pochody z udziałem przeważnie młodych ludzi odbyły się tego dnia w Sofii, Warnie, Welikim Tyrnowie.
- Trwające od ponad tygodnia antyromskie protesty w Bułgarii zaczęły nabierać charakteru antyrządowego. Na niedzielnym wiecu w Płowdiwie, w którym według agencji informacyjnej Fokus uczestniczyło około 3 tys. osób, żądano dymisji rządu i prokuratora generalnego.
- Kilkuset Tybetańczyków manifestowało w sobotę w sąsiadującej z Tybetem prowincji Syczuan, po tym jak znaleziono podartą fotografię dalajlamy i zerwaną flagę tybetańską - poinformowała w niedzielę rozgłośnia Radio Free Asia.
- Co najmniej 30 żołnierzy jemeńskich zostało zabitych, gdyż samolot sił rządowych przez pomyłkę zbombardował budynek zajmowany przez wojsko - poinformowały w niedzielę jemeńskie źródła medyczne i wojskowe.
- Dziewięciu żołnierzy afgańskich poniosło w sobotę śmierć w wybuchu bomby, podłożonej przez talibów przy drodze, którą jechali na południowym wschodzie Afganistanu - poinformowały w niedzielę władze afgańskie.
- Prezydent Afganistanu Hamid Karzaj wyraził w sobotę wątpliwości co do sensu prowadzenia dialogu z talibami w celu osiągnięcia pokoju i zapowiedział, że skoncentruje teraz wysiłki na negocjacjach z Pakistanem, gdzie zapewne ukrywa się kierownictwo talibów.
- Zamachowiec, który 20 września zabił byłego prezydent Afganistanu i obecnego szefa Wysokiej Rady Pokoju, organu odpowiedzialnego za kontakty z talibami, Burhanuddina Rabbaniego, był Pakistańczykiem - podał w niedzielę urząd afgańskiego prezydenta.
- Władze Egiptu zamierzają znieść wprowadzony ponad 30 lat temu stan wyjątkowy i wyłączyć cywilów spod jurysdykcji sądów wojskowych - poinformowała w sobotę egipska telewizja państwowa.
- Na przedmieściach stolicy Libii odkryto kolejne masowe groby: w trzech mogiłach spoczywają zwłoki 350 osób - poinformowały w sobotę źródła Rady Wojskowej Trypolisu.
- Nowe władze Libii zawarły porozumienia pokojowe z Tauregami, grupą plemion berberyjskich zamieszkujących pustynne obszary Sahary - poinformowały w sobotę źródła związane z władzami w Trypolisie.
- Po zabiciu Anwara al-Awalakiego amerykańskie władze wezwały obywateli USA przebywających za granicą do zachowania czujności i ostrożności. "Śmierć ta może skłonić grupy lub pojedyncze osoby do akcji odwetowych" - ostrzegł w opublikowanym w sobotę komunikacie Departament Stanu USA.
- Szef MSZ Białorusi Siarhiej Martynau powiedział, że jego kraj nie zamierza rezygnować z udziału w unijnej inicjatywie Partnerstwa Wschodniego, ale Białoruś jest przeciwna "dyktatowi jednej strony" w tym programie - podała w niedzielę państwowa agencja BiełTA.
- Przedstawiciel białoruskiej opozycji Anatol Labiedźka został zatrzymany w Mińsku po powrocie ze szczytu Partnerstwa Wschodniego w Warszawie - poinformowała w sobotę niezależna agencji BiełaPAN.
- Były opozycyjny kandydat w wyborach prezydenckich na Białorusi Uładzimir Niaklajeu został w sobotę wezwany do podlegającej MSW inspekcji wykonywania wyroków. Jego zdaniem, wezwanie może mieć związek z jego wyjazdem do Polski na szczyt Partnerstwa Wschodniego.
- Z kolonii karnej na Białorusi został zwolniony przedsiębiorca Dźmitry Wus, były kandydat w wyborach prezydenckich 19 grudnia zeszłego roku - podało w sobotę Radio Swaboda.
- Natowskie siły ISAF poinformowały w sobotę o aresztowaniu ważnego dowódcy siatki terrorystycznej Hakkaniego w czasie operacji przeprowadzonej na początku tygodnia w prowincji Paktia we wschodnim Afganistanie. Jak podano, to cios dla tej grupy.
- Bliscy ofiar strzelaniny na wyspie Utoya, w pobliżu Oslo, gdzie 22 lipca Norweg Anders Behring Breivik zabił 69 osób, w sobotę ponownie odwiedzili wysepkę, bez obecności mediów - poinformowała norweska agencja NTB.
- Spory z Białorusią i Ukrainą przysłoniły zakończony w piątek szczyt Partnerstwa Wschodniego w Warszawie - ocenia w sobotę niemiecka prasa. "Unia Europejska i jej sąsiedzi na wschodzie to ciągle różne polityczne światy" - komentuje "Sueddeutsche Zeitung".
- Szczyt Partnerstwa Wschodniego w Warszawie wykazał znaczny spadek zainteresowania Brukseli tym projektem - ocenia w sobotę "Kommiersant". Rosyjski dziennik podkreśla, że uczestnikom programu nie dano gwarancji przystąpienia do Unii Europejskiej.
- Europa patrzy teraz na Wschód, by rozbudzić demokrację - tak sobotni dziennik "Corriere della Sera" podsumowuje zakończony szczyt Partnerstwa Wschodniego w Warszawie. Podkreśla, że to Polska może być motorem demokratycznych zmian na Wschodzie.
- Dwudniowy szczyt Partnerstwa Wschodniego (PW) w Warszawie minął bez niespodzianek i gdyby nie sprawa procesu byłej premier Ukrainy Julii Tymoszenko, spotkanie byłoby pozbawione jakiejkolwiek intrygi - ocenił w sobotę opiniotwórczy tygodnik "Dzerkało Tyżnia".
- Szczyt Partnerstwa Wschodniego w Warszawie stanowił dla wschodnich partnerów UE zachętę do zbliżenia z Unią - ocenia w sobotę prasa węgierska, podkreślając, że spotkanie miało się pierwotnie odbyć w Budapeszcie podczas węgierskiej prezydencji.
- Główny białoruski dziennik "SB.Biełaruś Siegodnia" ocenia w sobotę, że szczyt Partnerstwa Wschodniego w Warszawie skończył się "dużym zażenowaniem", bo na krytykującą Białoruś deklarację końcową nie zgodziły się inne państwa Europy Wschodniej objęte PW.
- Na Białorusi coraz mniej osób uczy się polskiego w szkołach państwowych, podczas gdy dobrze rozwijają się szkoły społeczne, a ludzie chętnie uczą się polskiego z myślą o przyszłej pracy lub studiach - mówiono w sobotę na Forum Oświaty Polskiej na Białorusi.
- Prezydent USA Barack Obama ostro zganił w sobotę swych republikańskich rywali do prezydentury za przemilczenie reakcji tłumu, który wygwizdał żołnierza-geja zadającego im pytanie podczas debaty telewizyjnej.
- Władze USA rozważają możliwość wzniesienia barier na granicy z Kanadą - podały media kanadyjskie, powołując się na ujawniony w ostatnim tygodniu raport amerykańskich służb granicznych.
- Prezydent Wenezueli Hugo Chavez poparł w sobotę obalonego przywódcę Libii Muammara Kadafiego oraz szefa państwa syryjskiego Baszara el-Asada, nazywając obu swoimi braćmi.
- Tajfun Nalgae przeszedł nad północnymi Filipinami w sobotę rano (czasu miejscowego), powodując ulewne deszcze i zmuszając setki tysięcy mieszkańców do ewakuacji. Dzień wcześniej ten sam obszar nawiedził inny tajfun, Nesat.
- Zabiciem dwóch płatnych morderców zakończyła się trwająca trzy godziny akcja sił specjalnych przeprowadzona w opanowanym przez przestępców pensjonacie w Odessie na południu Ukrainy - poinformowała w sobotę ukraińska milicja.
- 83 procent Włochów chce, aby kobieta była premierem ich kraju - wynika z przedstawionego w weekend sondażu. Ponad połowa ankietowanych uważa , że trudna sytuacja finansowa, w jakiej znalazły się Włochy to rezultat braku kobiet na kluczowych stanowiskach.
- Agnieszka Radwańska odniosła szóste zwycięstwo w karierze, wygrywając w sobotę turniej WTA Tour na twardych kortach w Tokio (z pulą nagród 2,05 mln dol.). W finale tenisistka rozstawiona z numerem dziewiątym pokonała Rosjankę Wierę Zwonariewą (4.) 6:3, 6:2.
- Międzynarodowa Federacja Piłkarska (FIFA) wykluczyła Birmę z eliminacji do mistrzostw świata w 2018 roku. Kara została nałożona z powodu zajść, które miały miejsce w trakcie lipcowego meczu eliminacji MŚ 2014 z Omanem. (PAP)
bg/