Wydarzenia z zagranicy w skrócie, sobota-niedziela 14‑15 kwietnia

...

15.04.2012 | aktual.: 16.04.2012 07:08

15.04. Warszawa (PAP) - Wydarzenia z zagranicy w skrócie

- Rada Bezpieczeństwa ONZ jednomyślnie przyjęła rezolucję, aprobującą wysłanie do Syrii do 30 oenzetowskich nieuzbrojonych obserwatorów, mających monitorować zawieszenie broni między siłami rządowymi i rebeliantami i wycofywanie się wojsk z miast.

- Syryjskie siły rządowe wznowiły w niedzielę ostrzał powstańczych dzielnic miasta Hims, a siły opozycji zaatakowały posterunek policji w Aleppo - podali obrońcy praw człowieka. Incydenty mogą zagrozić obowiązującemu od czwartku zawieszeniu broni.

- Co najmniej milion mieszkańców opuściło swoje domy w Syrii i przemieściło się wewnątrz kraju w ciągu ostatnich 13 miesięcy - ogłosił sekretarz generalny ONZ Ban Ki Mun. Liczba ta nie obejmuje osób, które uciekły z Syrii do krajów sąsiednich.

- Niemiecki armator zatrzymał u wybrzeży Syrii swój frachtowiec, na którym ma znajdować się transport irańskiej broni dla tego kraju - podał tygodnik "Der Spiegel". Władze Niemiec badają czy doszło do próby złamania embarga na sprzedaż broni do Syrii.

- Rząd Afganistanu zdecydował, że Salahuddin Rabbani obejmie po swoim ojcu, zabitym w zamachu prezydencie Burhanuddinie Rabbanim, stanowisko przewodniczącego Wysokiej Rady Pokoju - organu odpowiedzialnego za kontakty afgańskich władz z talibami.

- Afgańscy talibowie poinformowali, że skoordynowane niedzielne ataki w Kabulu i innych regionach kraju to początek wiosennej ofensywy przeciw siłom rządowym i międzynarodowej koalicji. W stolicy rebelianci szturmowali kilka ambasad i parlament. Walki trwają.

- Na Białorusi uwolniono podczas weekendu dwóch więźniów politycznych - byłego kandydata na prezydenta Andreja Sannikaua i współpracującego z nim Źmiciera Bandarenkę. Obaj skierowali do prezydenta Alaksandra Łukaszenki prośby o ułaskawienie.

- Decyzja w sprawie powrotu ambasadorów państw Unii Europejskiej do Mińska zostanie podjęta kolegialnie na początku przyszłego tygodnia - poinformowało PAP źródło w korpusie dyplomatycznym.

- Europejski Trybunał Praw Człowieka w Strasburgu ogłosi w poniedziałek czy Rosja naruszyła Europejską Konwencję Praw Człowieka. Skargę do Trybunału złożyło 15 krewnych ofiar NKWD z 1940 r., którzy oskarżyli władze Rosji o nierzetelne śledztwo ws. zbrodni katyńskiej.

- Przedstawiciele Iranu i światowych mocarstw uzgodnili w Stambule, że kolejne rozmowy na temat irańskiego programu nuklearnego odbędą się w Bagdadzie 23 maja - poinformowała szefowa unijnej dyplomacji Catherine Ashton.

- Premier Izraela Benjamin Netanjahu wyraził w niedzielę "rozdrażnienie" tym, że następna runda negocjacji nuklearnych między Iranem a sześcioma mocarstwami odbędzie się za ponad miesiąc.

- Trzech lokalnych szefów Al-Kaidy zostało zabitych w sobotę w prowincji Al-Bajda, około 210 km na południowy wschód od stolicy Jemenu, Sany - poinformowało jemeńskie ministerstwo obrony na swej stronie internetowej.

- Egipska komisja wyborcza poinformowała o zdyskwalifikowaniu 10 kandydatów w wyborach prezydenckich, w tym byłego wiceprezydenta i prominentnych islamistów.

- Prawie 400 więźniów uciekło w niedzielę z głównego więzienia w Bannu na północnym zachodzie Pakistanu po ataku, do którego przyznali się bojownicy talibów. Według policji uciekło 384 z 944 więźniów.

- Stu sześćdziesięciu malijskich żołnierzy, wziętych do niewoli podczas walk regularnego wojska ze zbrojnymi ugrupowaniami na północy kraju, zostało uwolnionych przez islamski ruch Ansar ud-Din (Obrońców Wiary).

- Premier Gwinei Bissau, faworyt drugiej tury wyborów prezydenckich Carlos Gomes Junior i prezydent tymczasowy Raimundo Pereira, których siedziby zaatakowało w czwartek wojsko, pozostają uwięzieni w koszarach, ale "sprawują się dobrze" - zakomunikowali zamachowcy.

- Tysiące ludzi wzięły w sobotę udział w pogrzebie pięciu zamordowanych koło Skopje rybaków. Po tej najgorszej zbrodni w historii Macedonii, jak nazwały zbiorowe zabójstwo władze, są obawy, że miało ono tło etniczne, co może prowadzić do wzrostu napięcia w kraju.

- Kilka tysięcy osób wyszło w sobotę na ulice Astrachania, aby zamanifestować poparcie dla opozycjonisty Olega Szejna, który od 30 dni prowadzi tam strajk głodowy, domagając się powtórzenia wyborów mera tego miasta na południu Rosji.

- Lekarze z niemieckiej kliniki Charite orzekli, że stan zdrowia byłej premier Ukrainy Julii Tymoszenko, która obecnie przebywa w więzieniu i uskarża się na silne bóle kręgosłupa, nie pozwala jej na udział w kolejnych procesach sądowych.

- Co najmniej pięć osób zginęło na skutek jednego z kilkunastu tornad, jakie od soboty nawiedzają kilka stanów w środkowej i południowej części USA. Meteorolodzy zapowiadają dalsze pogorszenie pogody.

- Niewielkie bomby eksplodowały w piątek wieczorem w pobliżu ambasady USA w Bogocie, a także w Cartagenie, gdzie w sobotę rozpoczyna się szczyt z udziałem prezydenta Baracka Obamy - poinformowała kolumbijska policja.

- W poniedziałek Benedykt XVI kończy 85 lat. Trzy dni później, 19 kwietnia przypada siódma rocznica wyboru papieża, który zmagając się od początku pontyfikatu z mitem swego poprzednika Jana Pawła II wypracował własny styl - umiarkowania i spokojnej pogody ducha.

- Dobiegają końca prace nad poprawkami do ostro skrytykowanego pomnika Jana Pawła II, ustawionego w maju ubiegłego roku przed dworcem Termini w Rzymie - podał dziennik "Il Messaggero". Pomnik zostanie ponownie odsłonięty na początku czerwca.

- Korea Płn. uczciła paradą wojskową przypadającą w niedzielę setną rocznicę urodzin Kim Ir Sena, założyciela komunistycznej Koreańskiej Republiki Ludowo-Demokratycznej. Podczas pokazu zaprezentowano nowy pocisk.

- Setną rocznicę zatonięcia Titanica upamiętniono w niedzielę w Wielkiej Brytanii podczas licznych nabożeństw, koncertów i innych okolicznościowych uroczystości. Wiele takich imprez odbyło się też w dniach poprzedzających rocznicę.(PAP)

pel/

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)