Trwa ładowanie...
d1ta5eh
wydarzenia

Wydarzenia z zagranicy w skrócie, sobota-niedziela, 17-18 grudnia

...

Share
d1ta5eh

18.12. Warszawa (PAP) - Wydarzenia z zagranicy w skrócie

- W wieku 75 lat zmarł w niedzielę Vaclav Havel - ostatni prezydent Czechosłowacji i pierwszy przywódca Czech po upadku komunizmu, a także pisarz, dramaturg, legenda czechosłowackiej opozycji i do ostatnich dni życia aktywny obrońca praw człowieka w świecie.

- Z ogromnym żalem i smutkiem przyjęto na świecie wiadomość o odejściu Vaclava Havla - ostatniego prezydenta Czechosłowacji i pierwszego przywódcy Czech po upadku komunizmu, dramaturga, legendy czechosłowackiej opozycji, obrońcy praw człowieka.

d1ta5eh

- Nadania jednej z sal w Parlamencie Europejskim imienia zmarłego w niedzielę Vaclava Havla chcą polscy europosłowie Krzysztof Lisek i Paweł Zalewski. Jak podkreślają, zasługi Havla dla upowszechniania demokracji w Europie zapewniły mu trwałe miejsce w historii.

- Przewodniczący Komisji Europejskiej Jose Barroso napisał w liście kondolencyjnym, że Vaclav Havel był mistrzem demokracji i wolności, a jego imię na zawsze pozostanie związane z dziełem zjednoczenia Europy.

- Europa jest już trochę inna bez Vaclava Havla - tak szef Parlamentu Europejskiego Jerzy Buzek powiedział o zmarłym w niedzielę byłym prezydencie Czech i ocenił, że właśnie jemu Czesi i Słowacy zawdzięczają cywilizowane przejście od totalitaryzmu do demokracji.

- Vaclav Havel był zawsze wiernym przyjacielem Polski i Polaków. Odcisnął bardzo piękne i wyraźne piętno na współczesnej Europie, zwłaszcza Europie Środkowej - powiedział w niedzielę polskim dziennikarzom w Szanghaju prezydent Bronisław Komorowski.

d1ta5eh

- Vaclav Havel był wzorem dla tych, którzy pragną samostanowienia i sprawiedliwości - napisał prezydent Niemiec Christian Wulff w liście kondolencyjnym do żony zmarłego w niedzielę byłego prezydenta Czech Dagmar Veszkrnovej-Havlovej.

- Vaclav Havel nadał sens pokojowym rewolucjom, które stały się przykładem do naśladowania dla litewskich dysydentów - napisała w liście kondolencyjnym prezydent Litwy Dalia Grybauskaite.

- "Wraz z odejściem Vaclava Havla Republika Czeska traci swojego wielkiego patriotę, Francja - przyjaciela, a Europa - jednego ze swoich mędrców" - napisał francuski prezydent Nicolas Sarkozy w liście do prezydenta Czech Vaclava Klausa.

- Wiceprzewodniczący włoskiej Izby Deputowanych Rocco Buttiglione oświadczył w niedzielę na wiadomość o śmierci Vaclava Havla, że opłakują go Europa i świat. Włoski polityk położył nacisk na odwagę, która cechowała całe życie byłego prezydenta Czech.

d1ta5eh

- Ratownicy w niedzielę szukają ponad 800 osób uznanych za zaginione w wyniku osunięć ziemi i powodzi, które w piątek w nocy zaskoczyły śpiących mieszkańców południowych Filipin. Z najnowszego bilansu Czerwonego Krzyża wynika, że zginęły ponad 652 osoby.

- Niedziela jest trzecim dniem starć egipskiego wojska z protestującymi na placu Tahrir w Kairze. Zginęło w nich 10 osób, a 441 zostało rannych. Niedzielne zamieszki wywołało zatrzymanie i pobicie przez żołnierzy jednego z demonstrantów - pisze agencja AP.

- Co najmniej 38 osób, wśród nich troje dzieci i dwie kobiety, zginęło w sobotę w Syrii od kul wojska i policji tłumiących demonstracje opozycyjne. Do Damaszku udała się z ramienia Ligi Arabskiej delegacja iracka, aby próbować kolejnych negocjacji.

- Drewniany trawler na pokładzie którego było około 250 imigrantów z Bliskiego Wschodu zatonął w sobotę u wybrzeży Indonezji. Uratowano 33 osoby, reszta uznana jest za zaginione - poinformowała indonezyjska agencja Antara.

d1ta5eh

- Izrael zwolni w niedzielę 550 uwięzionych Palestyńczyków. Będzie to druga faza realizacji umowy w sprawie uwolnienia więźniów palestyńskich w zamian za wydanie dwa miesiące temu przez Hamas izraelskiego żołnierza Gilada Szalita uprowadzonego przed pięciu laty.

- Izraelskie ministerstwo budownictwa mieszkaniowego i ogólnego ogłosiło w niedzielę przetarg na budowę nowych 1 028 mieszkań w trzech osiedlach żydowskich na okupowanych terytoriach Zachodniego Brzegu i we Wschodniej Jerozolimie.

- Przewodniczący Rady Europejskiej Herman Van Rompuy ma nadzieję, że podczas zaplanowanego w poniedziałek szczytu Ukraina-UE możliwe będzie ogłoszenie zakończenia rozmów o umowie stowarzyszeniowej między Kijowem a Brukselą.

- Około 1,5-2 tys. osób demonstrowało w sobotę na Placu Bołotnym w Moskwie, domagając się unieważnienia wyników wyborów do Dumy Państwowej z 4 grudnia i rozpisania nowych, a także dymisji szefa Centralnej Komisji Wyborczej (CKW) Władimira Czurowa.

d1ta5eh

- Około 5 tys. stronników Komunistycznej Partii Federacji Rosyjskiej (KPRF) przyszło w niedzielę na Plac Maneżowy, przed murami Kremla, aby zaprotestować przeciw nieuczciwym wyborom do Dumy Państwowej z 4 grudnia.

- Komunistyczna Partia Federacji Rosyjskiej (KPRF) wysunęła w sobotę swojego lidera Giennadija Ziuganowa na kandydata na prezydenta Rosji w wyborach wyznaczonych na 4 marca 2012 roku.

- Demokratyczna partia Jabłoko wysunęła w niedzielę kandydaturę swojego współtwórcy i byłego wieloletniego przywódcy Grigorija Jawlińskiego na prezydenta Rosji w wyborach wyznaczonych na 4 marca 2012 roku.

- Prezydent Bronisław Komorowski wraz z małżonką przybył w niedzielę o godz. 11 czasu miejscowego do Szanghaju, gdzie weźmie udział w forum inwestycyjnym. W Pekinie spotka się z prezydentem Hu Jintao i premierem Wen Jiabao, a także będzie uczestniczył w forum gospodarczym i akademickim.

d1ta5eh

- Prezydent Bronisław Komorowski spotkał się w niedzielę w Szanghaju z dyrekcją generalną polsko-chińskiej firmy Chipolbrok oraz z prezesami najważniejszych firm chińskich z regionu Szanghaju.

- Kierowana przez premiera Władimira Putina partia Jedna Rosja zarekomendowała w sobotę Siergieja Naryszkina, dotychczasowego szefa Administracji (kancelarii) Prezydenta Federacji Rosyjskiej, na przewodniczącego Dumy Państwowej.

- Szef Pentagonu Leon Panetta przybył w sobotę do Libii, gdzie m.in. spotka się z przedstawicielami władz. Libijczycy wywalczyli sobie prawo do stanowienia o swojej przyszłości - powiedział. Podkreślił, że USA są gotowe wspierać Libię w budowaniu demokracji.

- Egzystencja Unii Europejskiej nie zależy od utrzymania się wspólnej waluty - uznał szef dyplomacji Czech Karel Schwarzenberg w wywiadzie dla sobotniego wydania niemieckiej gazety "Rheinische Post".

- Premier Pakistanu zdementował w sobotę nieoficjalne doniesienia o konflikcie między rządem a wojskiem. Spór wywołać miała tajna notatka, w której rząd prosi Stany Zjednoczone o pomoc w zapobieżeniu rzekomemu przewrotowi wojskowych.

- Prezydent Kazachstanu Nursułtan Nazarbajew w sobotę wprowadził ze skutkiem natychmiastowym 20-dniowy stan wyjątkowy oraz godzinę policyjną w mieście Żanaozen na zachodzie kraju. W piątek doszło tam do zamieszek, w których zginęło 10 osób.

- Prezydent USA Barack Obama ma obecnie niskie poparcie w sondażach, ale zważywszy na wysokie bezrobocie, które zmniejsza aprobatę opinii publicznej, wypada bardzo dobrze, tak jak Ronald Reagan w latach bezrobocia - podał w sobotę CNN.

- Co najmniej dwie osoby zginęły w niedzielę w wyniku zatonięcia pływającej platformy wiertniczej na Morzu Ochockim, na rosyjskim Dalekim Wschodzie. Na jej pokładzie znajdowało się 67 ludzi. Czternaście osób uratowano. Los pozostałych jest nieznany.

- Słynna pieśniarka Cesaria Evora, znana jako "bosonoga diwa" z wysp Zielonego Przylądka, zmarła w sobotę w wieku 70 lat w swoim rodzinnym mieście Mindelo - poinformował minister kultury Mario Lucio Sousa. Artystka wielokrotnie występowała w Polsce.

- Hiszpańskie linie lotnicze Iberia musiały w niedzielę odwołać jedną trzecią lotów z powodu 24-godzinnego strajku pilotów. Naraziło to na niedogodności ponad 12 tys. pasażerów, ale dla 98 proc. znaleziono alternatywne połączenia. (PAP)

bg/

d1ta5eh

Podziel się opinią

Share
d1ta5eh
d1ta5eh