Wydarzenia z zagranicy w skrócie, sobota-niedziela 21‑22 kwietnia
...
22.04.2012 | aktual.: 23.04.2012 07:08
22.04. Warszawa (PAP) - Wydarzenia z zagranicy w skrócie
Francois Hollande uzyskał w niedzielę w pierwszej turze wyborów prezydenckich we Francji 27,5 proc. głosów, Nicolas Sarkozy - 26,6 proc., a kandydatka skrajnej prawicy Marine Le Pen - 19,9 proc. głosów - wynika z prognoz po przeliczeniu 34 proc. głosów.
O godz. 17 w niedzielę frekwencja w pierwszej turze wyborów prezydenckich we Francji wynosiła 70,59 proc. i była niższa niż w pierwszej turze w wyborach z 2007 r. - poinformowało francuskie Ministerstwo Spraw Wewnętrznych.
Socjalista Francois Hollande po niedzielnej pierwszej turze wyborów uplasował się na dobrej pozycji do zdobycia prezydentury - komentuje na gorąco agencja AFP prognozy powyborcze.
Reagując na wyniki pierwszej tury wyborów prezydenckich we Francji minister spraw zagranicznych Alain Juppe powiedział w telewizji France 2, że "jeszcze nic nie jest przesądzone, a wysoka frekwencja świadczy o tym, że Francuzi zrozumieli, iż wybór jest historyczny".
Szefowie parlamentów krajów UE zgodzili się w sobotę w Warszawie na utworzenie międzyparlamentarnej konferencji, która ma kontrolować unijne polityki: zagraniczną i bezpieczeństwa oraz bezpieczeństwa i obrony. Zastąpi ona nieistniejącą już Unię Zachodnioeuropejską.
Stany Zjednoczone i Afganistan sfinalizowały w niedzielę długo oczekiwaną umowę o partnerstwie strategicznym, która określa warunki zaangażowania USA w Afganistanie po wycofaniu stamtąd zagranicznych sił bojowych - poinformowały rządy obu państw.
Przyspieszone wybory parlamentarne w Holandii wydają się nieuniknione - oświadczył w sobotę premier Mark Rutte. Wcześniej informowano o załamaniu się prowadzonych od kilku tygodni negocjacji w sprawie redukcji deficytu budżetowego.
Odbywająca karę siedmiu lat więzienia była premier Ukrainy Julia Tymoszenko nieoczekiwanie została przewieziona w nocy z piątku na sobotę z kolonii karnej do szpitala w Charkowie. Jej partia podejrzewa, że zrobiono to pod przymusem.
Odbywająca karę siedmiu lat więzienia była premier Ukrainy Julia Tymoszenko, którą w nocy z piątku na sobotę nieoczekiwanie przewieziono do szpitala, w niedzielę równie nieoczekiwanie została przetransportowana z powrotem do żeńskiej kolonii karnej w Charkowie.
Prezydent Białorusi Alaksandr Łukaszenka oświadczył w sobotę, że nie ułaskawił opozycjonistów Andreja Sannikaua i Źmiciera Bandarenki pod naciskiem UE, i ostrzegł, że jeszcze mogą oni wrócić za kratki, jeśli będą "mleć ozorami".
Hiszpańskie związki zawodowe oskarżyły konserwatywny rząd premiera Mariano Rajoya o próbę "przejęcia" publicznego radia i telewizji hiszpańskiej (RTVE) w drodze "zamachu instytucjonalnego" polegającego na zmianie trybu wyboru prezesa tej instytucji.
Chiny i Rosja rozpoczęły w niedzielę w pobliżu chińskiego wybrzeża pierwsze wspólne manewry morskie - poinformowała chińska agencja państwowa China News Service. Ćwiczenia potrwają sześć dni.
Chińskie władze uwolniły 21 wietnamskich rybaków przetrzymywanych od początku marca na jednej ze spornych wysp Morza Południowochińskiego, do których prawa roszczą Chiny i Wietnam - podała w sobotę agencja AP.
Władze Pakistanu zakazały opuszczania kraju szefowi linii lotniczych Bhoja Air, których maszyna rozbiła się w piątek pod Islamabadem. W sobotę rozpoczęto dochodzenie w sprawie przyczyn katastrofy, w której zginęło 127 osób. Odnaleziono już czarne skrzynki.
Afgańskie siły bezpieczeństwa zatrzymały w Kabulu pięciu bojowników i przejęły 10 ton ładunków wybuchowych, których rebelianci zamierzali użyć do przeprowadzenia zamachów w zatłoczonych miejscach - poinformował w sobotę rzecznik afgańskiego wywiadu.
Izraelskie Biuro Antyterrorystyczne wezwało w sobotę wszystkich obywateli Izraela przebywających na Synaju do jego 'niezwłocznego" opuszczenia i powrotu do kraju, ponieważ - jak twierdzi - mogą stać się celem ataków terrorystycznych.
Rada Bezpieczeństwa ONZ jednogłośnie przyjęła w sobotę rezolucję przewidującą wysłanie do Syrii 300 nieuzbrojonych obserwatorów, których zadaniem będzie monitorowanie przestrzegania rozejmu w kraju. Antyreżimowa rewolta w Syrii trwa od ponad roku.
136 osób zostało rannych, w tym 56 ciężko, wskutek kolizji pociągu dalekobieżnego z podmiejskim w Amsterdamie w sobotę wieczorem - poinformowały straż pożarna i policja kolejowa.
Brytyjski kontrwywiad (MI5) zdradził libijskich opozycjonistów ubiegających się w W. Brytanii o azyl, przekazując informacje o nich tajnym służbom Muammara Kadafiego, które dzięki temu mogły zastosować wobec nich represje - napisał tygodnik "Mail on Sunday".
Trzęsienie ziemi o sile 6,6 st. w skali Richtera nawiedziło w sobotę rejon wyspy Sumatry oraz indonezyjską Papuę Zachodnią - poinformował amerykański Instytut Geofizyczny (USGS). Nie ogłoszono ostrzeżenia przed falami tsunami.
Najnowocześniejszy w Europie szybki pociąg, pod nazwą Italo, należący do prywatnej spółki, został konkurentem pociągów dużych prędkości włoskich kolei państwowych. Będzie kursował od 28 kwietnia. Inauguracyjny uroczysty przejazd odbył się na trasie Rzym-Neapol.(PAP)
bas/