Wydarzenia z zagranicy w skrócie, sobota-niedziela 26‑27 maja, 20.00
...
27.05.2012 | aktual.: 28.05.2012 07:08
27.05. Warszawa (PAP) - Wydarzenia z zagranicy w skrócie
- Spotkanie przywódców Francji, Niemiec, Hiszpanii i Włoch, poświęcone kryzysowi finansowemu w Unii Europejskiej, odbędzie się 22 czerwca w Rzymie - poinformował w sobotę francuski dziennik "Le Figaro", powołując się na źródła we włoskim rządzie.
- Konserwatywna partia Nowa Demokracja, która popiera wynegocjowane z UE oszczędności w zamian za pomoc finansową dla Grecji, wyprzedziła lewicową koalicję SYRIZA, sprzeciwiającą się programowi - wynika z czterech sondaży przedwyborczych opublikowanych w sobotę.
- Premier Irlandii Enda Kenny zaapelował w niedzielę do obywateli swego kraju o poparcie paktu fiskalnego UE w mającym odbyć się w najbliższy czwartek referendum. Celem paktu jest zaostrzenie dyscypliny finansowej w krajach unijnych.
- Większość Irlandczyków opowiada się za przyjęciem paktu fiskalnego w mającym się odbyć w czwartek referendum, ale o jego wyniku mogą przesądzić niezdecydowani. Irlandia jest jedynym krajem UE, w którym pakt będzie przyjęty w drodze referendum.
- Michał Mackiewicz został ponownie wybrany na przewodniczącego Związku Polaków na Litwie (ZPL). XIII zjazd ZPL, największej polskiej organizacji na Litwie, obradował w sobotę w Wilnie.
- Rosyjski premier Dmitrij Miedwiediew został w sobotę wybrany na przewodniczącego partii Jedna Rosja. Wyboru dokonał zjazd ugrupowania, który zebrał się w Moskwie. Szef rządu nie miał konkurenta.
- Wyniki I tury wyborów prezydenckich w Egipcie dla tych, którzy brali udział w rewolucji, to porażka i zdrada. Do drugiej tury, według nieoficjalnych wyników, przeszedł kandydat Bractwa Muzułmańskiego Mohamed Mursi i człowiek starego reżimu i armii Ahmed Szafik.
- Ponad połowa głosujących w pierwszej turze wyborów prezydenckich w Egipcie wybrała kandydatów utożsamianych z rewolucją. Problem w tym, że ich głosy podzieliły się na kilku kandydatów, więc są pozbawioną głosu większością - oceniają w rozmowie z PAP eksperci.
- Mimo sprzeciwu Chin kanclerz Austrii Werner Faymann przyjął w sobotę w Wiedniu dalajlamę. Po spotkaniu podkreślił konieczność respektowania praw człowieka w Tybecie. W wiecu "Europa dla Tybetu", który odbył się w stolicy Austrii, uczestniczyło 2500 osób.
- Prezydent elekt Serbii Tomislav Nikolić zapowiedział w sobotę w Moskwie, że jego kraj nie zrezygnuje z roszczeń do Kosowa, nawet gdyby miało to doprowadzić do zerwania rozmów z UE. Rosja była celem pierwszej podróży zagranicznej nowego serbskiego przywódcy.
- Społeczność międzynarodowa potępiła w sobotę masakrę w syryjskiej Huli, w której zginęło od piątku ponad 90 ludzi, w tym wiele dzieci. Brytyjskie MSZ zażądało "zdecydowanej odpowiedzi międzynarodowej" i zapowiedziało, że chce zwołania Rady Bezpieczeństwa ONZ.
- Rada Bezpieczeństwa ONZ spotka się w niedzielę o godz. 20.30 czasu polskiego, aby przedyskutować masakrę w syryjskim mieście Hula, w którym od piątku zginęło ponad 100 osób, w tym wiele dzieci - poinformował jeden z dyplomatów.
- Iran zamierza rozpocząć w przyszłym roku realizację projektu budowy drugiej elektrowni atomowej w Buszerze, w pobliżu swej jedynej jak dotąd siłowni jądrowej, wybudowanej przez Rosję - poinformował w niedzielę szef programu nuklearnego Ferejdun Abbasi-Dawani.
- Rząd USA zabiega o poparcie Rosji dla swego planu pokojowego odsunięcia od władzy prezydenta Syrii Baszara el-Asada w drodze kompromisowego rozwiązania wzorowanego na transformacji w Jemenie - poinformował w niedzielę "New York Times".
- Afgański parlament zatwierdził w sobotę umowę o partnerstwie strategicznym między Kabulem a Waszyngtonem, określającą rolę USA w Afganistanie po zakończeniu tam misji bojowej z końcem 2014 r., czyli 13 lat po jej rozpoczęciu.
- Opozycja syryjska walcząca z reżimem prezydenta Baszara el-Asada kontroluje "ważne rejony" niektórych miast Syrii, ale sytuacja w tym kraju pozostaje "bardzo poważna" a ostatnie zamachy bombowe mogły być dziełem Al-Kaidy - stwierdził sekretarz generalny ONZ Ban Ki Mun.
- Benedykt XVI jest "zasmucony i wstrząśnięty" wiadomością o zatrzymaniu jego osobistego kamerdynera - poinformowały w piątek włoskie media po tym, gdy w Watykanie doszło do bezprecedensowego wydarzenia. Zatrzymano jedną z najbliższych osób z otoczenia papieża.
- W Watykanie panuje wstrząs z powodu aresztowania papieskiego kamerdynera pod zarzutem kradzieży poufnych dokumentów; sekretarz stanu kardynał Tarcisio Bertone gotów jest podać się do dymisji - taki obraz zza Spiżowej Bramy przedstawia sobotnia włoska prasa.
- Watykan potwierdził oficjalnie w sobotę doniesienia mediów, że aresztowaną osobą podejrzaną o kradzież poufnych dokumentów, jest papieski kamerdyner Paolo Gabriele. Wyjaśniono, że do jego zatrzymania doszło w środę wieczorem.
- Były premier Włoch Silvio Berlusconi dał do zrozumienia, że zgodzi się kandydować na prezydenta kraju, jeśli takie będzie życzenie jego partii Lud Wolności. Jednocześnie opowiedział się za bezpośrednimi wyborami prezydenta kraju; obecnie wybiera go parlament.
- Na terytoriach kilku państw afrykańskich oraz Australii i Nowej Zelandii powstanie największy na świecie radioteleskop złożony z 3000 pojedynczych anten parabolicznych, który - jak mają nadzieję naukowcy - pomoże w wyjaśnieniu budowy i przyszłości Wszechświata. (PAP0
dan/