Wydarzenia z zagranicy w skrócie, sobota-niedziela, 27‑28 marca

...

28.03. Warszawa (PAP) - Wydarzenia z zagranicy w skrócie

Generał Wojciech Jaruzelski został zaproszony do Moskwy na obchody 65. rocznicy zwycięstwa nad hitlerowskimi Niemcami - poinformował szef wydziału administracyjnego kancelarii prezydenta Rosji Władimir Kożin, cytowany przez agencję RIA Nowosti.

Prezydent USA Barack Obama przybył w niedzielę do Kabulu z niezapowiedzianą wizytą. Ma spotkać się z prezydentem Afganistanu Hamidem Karzajem, jego rządem i amerykańskim personelem wojskowym - podał Biały Dom.

Od odwołania 29 lotów z Londynu rozpoczął się w sobotę rano czterodniowy strajk personelu pokładowego linii lotniczych British Airways. Brytyjski przewoźnik zapewnia jednak, że obędzie się bez poważnych zakłóceń w harmonogramie przelotów.

Co najmniej 57 osób zginęło, a 73 zostały ranne w dwóch zamachach bombowych, do których doszło w piątek w pobliżu miejscowości Chalis, około 65 km na północ od stolicy Iraku Bagdadu - poinformowała w sobotę iracka policja.

Liga Arabska odrzuciła wszelką możliwość porozumienia z Izraelem bez zaprzestania przez to państwo dalszej kolonizacji Wschodniej Jerozolimy; sekretarz generalny Ligi, Amr Musa wezwał 22 państwa zrzeszone w tym bloku do nawiązania bezpośredniego dialogu z Iranem w związku z obawami o rosnące wpływy Teheranu w tym regionie.

Chociaż Biały Dom przedstawił jako wielki sukces uzgodnienie w piątek traktatu z Rosją o dalszej redukcji strategicznej broni nuklearnej (START), zawiera on pewne braki, które wytknęła mu prasa w USA. Mogą one utrudnić ratyfikację układu w Senacie.

Politolog z waszyngtońskiego instytutu analitycznego New America Foundation, Steven Hill, uważa, że uchwalona w minionym tygodniu reforma opieki zdrowotnej to zaledwie pierwszy krok ku "europeizacji" amerykańskiej służby zdrowia.

Kilkadziesiąt tysięcy wiernych uczestniczy w Niedzielę Palmową we mszy na Placu świętego Piotra pod przewodnictwem Benedykta XVI. Mszę poprzedziła procesja z palmami.

Co najmniej 152 górników zostało uwięzionych w zalanej kopalni węgla w prowincji Szansi na północy Chin - podała w niedzielę agencja Xinhua.

Premier Tajlandii Abhisit Vejjajiva nie ugiął się w niedzielę przed żądaniami przywódców antyrządowych protestów. Rozmowy ze zwolennikami byłego premiera Thaksina Shinawatry nie przyniosły przełamania impasu.

Od Australii poprzez Hongkong i Japonię po Europę i Amerykę w sobotę na znak poparcia dla walki z ociepleniem klimatu o godzinie 20.30 czasu lokalnego zgasły światła wielkich budowli w ramach kampanii "Godzina dla Ziemi". Wyłączono nawet światła stacji naukowej na Antarktyce. (PAP)

pam/

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)