Wydarzenia z zagranicy w skrócie, sobota-niedziela, 31 grudnia - 1 stycznia

...

01.01. Warszawa (PAP) - Wydarzenia z zagranicy w skrócie

- Prezydent USA Barack Obama podpisał w sobotę, pomimo pewnych zastrzeżeń, ustawę o finansowaniu Pentagonu, nakładającą sankcje na Iran.

- Marynarka wojenna Iranu poinformowała w niedzielę, że podczas ćwiczeń na wodach międzynarodowych w pobliżu strategicznej Cieśniny Ormuz dokonała próbnego wystrzelenia przeciwlotniczego pocisku kierowanego średniego zasięgu.

- Irańska marynarka wojenna przeprowadziła symulację blokady Cieśniny Ormuz w ramach ćwiczeń wojskowych pod kryptonimem "Velayat 90" - poinformował w niedzielę rzecznik sił zbrojnych Iranu admirał Mahmud Musawi, cytowany przez oficjalną agencję IRNA.

- Iran pomyślnie wyprodukował i wypróbował pręty paliwowe do użycia w swych elektrowniach atomowych - podała w niedzielę państwowa telewizja irańska. Oznacza to ignorowanie międzynarodowych wezwań do rezygnacji z kontrowersyjnych elementów programu nuklearnego.

- Palestyńscy i izraelscy negocjatorzy spotkają się we wtorek po raz pierwszy po ponadrocznej przerwie - podało w niedzielę źródło palestyńskie, zaznaczając, że nie będzie to formalne wznowienie negocjacji pokojowych, które się załamały we wrześniu 2010 r.

- Silne trzęsienie ziemi dało się w niedzielę odczuć we wschodniej i północno-wschodniej Japonii; na razie brak doniesień, by spowodowało ono ofiary w ludziach lub straty materialne. Nie wydano też ostrzeżenia przed tsunami.

- O północy Dania przejęła od Polski przewodnictwo w Radzie Unii Europejskiej. Nową szefową duńskiego rządu Helle Thorning-Schmidt czeka trudne zadanie wyprowadzenie Unii z kryzysu finansowego.

- Noworoczny wspólny artykuł wstępny trzech głównych dzienników Korei Północnej obiecuje jej mieszkańcom dobrobyt, wzywając ich jednocześnie, by "aż po śmierć" byli wierni nowemu przywódcy państwa Kim Dzong Unowi, który zastąpił swego zmarłego ojca Kim Dzong Ila.

- Iran ma zamiar zaproponować sześciu światowym mocarstwom powrót do rozmów w sprawie swojego kontrowersyjnego programu nuklearnego - podała w sobotę irańska agencja Mehr, która powołuje się na irańskiego ambasadora w Niemczech.

- Unia Europejska jest otwarta na rozmowy z Iranem w sprawie prowadzonego przez ten kraj programu nuklearnego, pod warunkiem, że Iran nie będzie stawiał żadnych warunków wstępnych - podkreślił w sobotę rzecznik szefowej unijnej dyplomacji Catherine Ashton.

- Co najmniej 42 osoby zginęły w piątek na południu Indii, w stanie Tamil Nadu po uderzeniu cyklonu Thane - poinformowały w sobotę lokalne władze. Wcześniejszy bilans mówił o 33 ofiarach.

- W starciach między rywalizującymi grupami etnicznymi we wschodniej Nigerii zginęło w sobotę co najmniej 50 ludzi - podał rzecznik nigeryjskiego władz stanu Ebonyi.

- Prezydent Nigerii Goodluck Jonathan ogłosił w sobotę stan wyjątkowy w części północy kraju, gdzie nie ustają zamachy islamistów z ruchu Boko Haram. Prezydent zapowiedział zamknięcie granic państwa na obszarach objętych dekretem o stanie wyjątkowym.

- KE chce dokończyć liberalizację rynku kolejowego UE. Krokiem w tym kierunku ma być zaplanowany na koniec 2012 r. czwarty pakiet kolejowy, ale wobec sprzeciwu Niemiec i Francji propozycje w nim zawarte prawdopodobnie nie będą tak ambitne jak chciała KE.

- W telewizyjnym orędziu noworocznym prezydent Francji Nicolas Sarkozy ostrzegł swych rodaków, że 2012 będzie trudny, bo kryzys finansowy, który nęka Europę, wcale się nie skończył.

- Rosyjska policja zatrzymała w sobotę w Moskwie i Petersburgu podczas nielegalnych manifestacji, domagających się odejścia premiera Władimira Putina, kilkudziesięciu opozycjonistów, m.in. pisarza Eduarda Limonowa.

- Wielki pożar szaleje w parku narodowym Torres del Paine na południu Chile. Jak poinformował minister spraw wewnętrznych tego kraju Rodrigo Hinzpeter, do soboty spłonęło już 11 tysięcy hektarów lasu.

- Nie spełniły się nierealne oczekiwania związane ze wstąpieniem do UE - oświadczył w niedzielę w orędziu noworocznym czeski prezydent Vaclav Klaus. Ostrzegł, że Czechy, zmierzające według niego w "umiarkowanie pozytywnym kierunku", też mogą popaść w recesję.

- Ok. 70 tys. Irlandczyków wyemigrowało w roku finansowym 2010-11 do Australii, Nowej Zelandii, Kanady, W. Brytanii, USA i Niemiec - wobec 46 tys. w roku 2009-10 - wynika z wyliczeń "The Irish Independent".

- Prezydent Barack Obama i szefowa dyplomacji Hillary Clinton kolejny rok z rzędu prowadzą w zestawieniu najbardziej podziwianych osób w Stanach Zjednoczonych, ułożonym na podstawie sondażu dziennika "USA Today" i Instytutu Gallupa.

- Justyna Kowalczyk wygrała w Oberstdorfie bieg sprinterski techniką klasyczną z cyklu Tour de Ski. Broniąca trofeum Polka o 3,2 s wyprzedziła Norweżkę Marit Bjoergen. Sobotnie zawody były trzecim etapem imprezy, która potrwa do 8 stycznia.

- Pierwsza z dwóch bliźniaczych sond księżycowych Grail dotarła w sobotę, po ponad trzech miesiącach lotu, do celu. Jak poinformowała amerykańska agencja kosmiczna NASA, sonda Grail-A, zgodnie z planem, weszła na orbitę Księżyca.

- Na Wełtawę wpłynęła w sobotę łódź wypełniona kwiatami w hołdzie Vaclavowi Havlowi. Rejs ma symbolicznie zakończyć życiową podróż zmarłego przed blisko dwoma tygodniami czechosłowackiego i czeskiego prezydenta.(PAP)

bg/

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)