Wydarzenia z zagranicy w skrócie, sobota-niedziela, 7 - 8 lipca
...
08.07.2012 | aktual.: 09.07.2012 07:08
08.07. Warszawa (PAP) - Wydarzenia z zagranicy w skrócie
- Do 171 wzrosła liczba zabitych w nagłej powodzi na Kubaniu - poinformowały w niedzielę rosyjskie władze. Prezydent Władimir Putin nakazał śledztwo, mające wyjaśnić, dlaczego liczba ofiar była tak wysoka. Pomoc oferują sąsiedzi Rosji, w tym "wroga" Gruzja.
- Prezydent Barack Obama zarzucił Mittowi Romneyowi, kandydatowi Partii Republikańskiej do Białego Domu, brak konsekwencji w składanych obietnicach wyborczych dotyczących nieprzenoszenia amerykańskich miejsc prac za granicę, głównie do Chin. Sztab Obamy wyemitował w sobotę spot wyborczy, z którego wynika, że kilka firm z kapitałem Romney'a "zbija fortunę" dzięki zatrudnianiu poza granicami USA. Przeniesienie miejsc pracy do Chiny i Indii pomogło im w obniżeniu kosztów.
- Republikański kandydat do Białego Domu Mitt Romney popełnił w ostatnich tygodniach kilka kompromitujących błędów, które - zdaniem analityków - mogą osłabić jego szanse w starciu z Barackiem Obamą o Biały Dom.
- Pierwsze dni przewodnictwa w Radzie UE Cypr ma już za sobą. Cypryjczykom podobała się pokazywana w czwartek w telewizji uroczysta inauguracja prezydencji, dla wielu jednak towarzyszący jej kryzys ekonomiczny jest o wiele ważniejszym tematem do dyskusji.
- Prezydent Francji Francois Hollande oraz kanclerz Niemiec Angela Merkel wezwali w niedzielę Europę do pogłębienia integracji. Ich rozmowy w Reims upamiętniały 50. rocznicę symbolicznego spotkania generała Charlesa de Gaulle'a i Konrada Adenauera.
- Nowy prezydent Egiptu Mohamed Mursi wydał w niedzielę dekret o przywróceniu zdominowanego przez islamistów parlamentu. Według niego izba powinna pracować do czasu, aż zostanie wyłoniony jej nowy skład.
- KE zdecydowała o pomocy w finansowaniu badań tzw. wirusa ze Szmallenbergu. Atakuje on bydło i owce, uszkadzając płody tych zwierząt. Pieniądze dostaną kraje, w których wystąpił wirus: Belgia, Niemcy, Hiszpania, Francja, Włochy, Holandia i W. Brytania.
- Jose Manuel Barroso, który odbywa obecnie pierwszą wizytę na Zachodnim Brzegu i w Izraelu wezwał w niedzielę do wznowienia izraelsko-palestyńskich rozmów pokojowych, gdy Bliski Wschód przeżywa arabską wiosnę.
- Libijczycy wybrali w sobotę, po kilkudziesięciu latach dyktatury Muammara Kadafiego, pierwsze zgromadzenie narodowe - Konstytuantę. Poważnym incydentem była wymiana ognia między siłami bezpieczeństwa a autonomistami ze wschodniej Libii, w której zginął jeden napastnik.
- Na zakończonej w niedzielę międzynarodowej konferencji w Tokio ponad 80 krajów i organizacji międzynarodowych zobowiązało się przeznaczyć do końca 2015 roku ponad 16 mld dol. na pomoc dla zniszczonego wojną Afganistanu. Pomoc opatrzona jest surowymi warunkami.
- Polityczny kryzys w Rumunii prędko nie ustąpi - ocenia amerykański ośrodek badawczy Stratfor. Kryzys ten może zagrozić realizacji programu uzgodnionego z MFW i skomplikować stosunki Bukaresztu z UE w czasie, gdy kraj jest w recesji.
- Watykan obrał nową, bardziej surową strategię wobec mediów grożąc im pozwami w przypadku publikowania nieprawdziwych informacji- pisze w sobotę "Il Messaggero". Oznacza to według dziennika koniec tolerancji, jaka charakteryzowała dotąd wzajemne relacje.
- Syryjski ostrzał moździerzowy sięgnął w sobotę wsi w północnym Libanie; w konsekwencji zginęło trzech ludzi, a kilku innych zostało rannych - poinformowały libańskie służby bezpieczeństwa.
- Upały panujące w USA odpowiedzialne są za śmierć co najmniej 27 osób w kilku stanach - poinformowała w sobotę telewizja Fox News. Fala gorąca z temperaturami powyżej 100 stopni Fahrenheita (37,7 st. Celsjusza) przesuwa się ze Środkowego Zachodu USA nad wschodnie wybrzeże.
- Coraz więcej wątpliwości i zastrzeżeń wyrażają włoscy historycy sztuki kilka dni po tym, gdy dwoje badaczy ogłosiło, że znaleźli około stu rysunków Caravaggia w Zamku Sforzów w Mediolanie. To tylko optymistyczna hipoteza - odpowiadają sceptycy. (PAP)
ana/