Trwa ładowanie...
d2pae52
d2pae52

Wydarzenia z zagranicy w skrócie, sobota-niedziela, 9-10 kwietnia

...
Share
d2pae52

10.04. Warszawa (PAP) - Wydarzenia z zagranicy w skrócie.

- Po intensywnych atakach samolotów NATO na pozycje wojsk rządowych wokół Adżdabii oddziały Muammara Kadafiego wycofały się w niedzielę z miasta, które opanowały częściowo w ciągu ostatnich kilkudziesięciu godzin - podała EFE.

- Co najmniej 30 powstańców zginęło w sobotnim ataku sił rządowych Muammara Kadafiego na miasto Misrata na zachodzie Libii - podał rzecznik powstańców, powołując się na źródła medyczne i innych walczących.

d2pae52

- Międzynarodowy Komitet Czerwonego Krzyża (MKCK) ogłosił w sobotę, że rozszerza swoją działalność humanitarną na zachód Libii. Statek należący do tej organizacji dostarczył tego dnia zaopatrzenie medyczne do oblężonej Misraty.

- Były prezydent Egiptu Hosni Mubarak, usunięty 11 lutego pod naciskiem protestów ulicznych po 30 latach sprawowania władzy, zaprotestował w niedzielę w telewizji przeciwko "kampanii oszczerstw" wymierzonej w jego osobę.

- Siły bezpieczeństwa otworzyły w niedzielę ogień do uczestników demonstracji przed meczetem w sunnickiej dzielnicy nadmorskiego miasta Banias w Syrii, zabijając i raniąc kilka osób. Ich dokładna liczba nie jest znana.

- Liga Arabska zapowiedziała, że zwróci się do Rady Bezpieczeństwa ONZ o wprowadzenie zakazu lotów nad Strefą Gazy, aby położyć kres atakom izraelskiego lotnictwa na to palestyńskie terytorium.

d2pae52

- Minister obrony Izraela Ehud Barak powiedział w niedzielę, że strona izraelska jest gotowa zaprzestać ataków przeciw Hamasowi w Strefie Gazy, jeśli bojownicy także ogłoszą zawieszenie broni i będą tego przestrzegać.

- Co najmniej 300 osób zostało rannych w starciach jemeńskich sił bezpieczeństwa z uczestnikami antyrządowych demonstracji w sobotę w stolicy Jemenu Sanie oraz w kilku innych miastach - donoszą agencje.

- Siedem osób zginęło, a co najmniej 15 zostało rannych w sobotę w strzelaninie w centrum handlowym w mieście Alphen aan den Rijn, w zachodniej Holandii. Wśród zabitych jest napastnik, który popełnił samobójstwo - poinformował burmistrz.

- Niemiecki land Bawaria chce przywrócenia w razie potrzeby kontroli na granicy niemiecko-austriackiej, aby powstrzymać napływ do Niemiec tunezyjskich imigrantów - zapowiedział bawarski minister spraw wewnętrznych Joachim Herrmann.

- Amerykański reżyser Sidney Lumet, twórca m.in. filmu "Dwunastu gniewnych ludzi" ("12 Angry Men") z 1957 roku, zmarł w sobotę w wieku 86 lat w swoim domu w Nowym Jorku - poinformował "New York Times". (PAP)

jtt/

d2pae52

Podziel się opinią

Share
d2pae52
d2pae52