Wydarzenia z zagranicy w skrócie, środa 12 maja, 20.00

...

12.05.2010 | aktual.: 12.05.2010 20:23

12.05. Warszawa (PAP) - Wydarzenia z zagranicy w skrócie

- Brytyjski koalicyjny rząd konserwatystów i liberałów zapowiedział, że w terminie 50 dni przedstawi nadzwyczajny budżet i jeszcze w obecnym roku obrachunkowym obetnie wydatki rządowe o 6 mld funtów.

- Międzynarodowy Fundusz Walutowy, który zaangażował się w plan pomocy dla państw strefy euro w wysokości 250 mld euro, jest "gotów" zwiększyć, w razie potrzeby, tę pomoc - powiedział w środę Marek Belka, dyrektor Departamentu Europejskiego MFW.

- Prezydent USA Barack Obama oświadczył w środę po spotkaniu z prezydentem Afganistanu Hamidem Karzaiem, że siły koalicji międzynarodowej w Afganistanie zaczęły odwracać bieg wydarzeń w walce z rebelią i zrobią wszystko, by uniknąć ofiar cywilnych w trwającym tam konflikcie.

- Premier Donald Tusk przybył w środę po południu do Akwizgranu, gdzie w czwartek odbierze nagrodę Karola Wielkiego, przyznawaną za zasługi w promowaniu zjednoczenia Europy i pokoju. Laudację na cześć szefa polskiego rządu wygłosi kanclerz Niemiec Angela Merkel.

- Komisja Europejska zaproponowała w środę rozszerzenie 1 stycznia 2011 roku strefy euro o Estonię. Żaden inny kraj UE nienależący do strefy euro nie spełnia wszystkich kryteriów konwergencji, niezbędnych dla przyjęcia wspólnej monety.

- Rekomendując tego samego dnia przyjęcie Estonii do strefy euro i proponując wzmocnienie gospodarczego zarządzania, Komisja Europejska pokazuje, że jest zarówno za pogłębieniem jak i rozszerzeniem strefy euro - powiedział komisarz UE ds. walutowych Olli Rehn.

- Komisja Europejska zaproponowała w środę wzmocnienie zarządzania gospodarczego w Unii Europejskiej oraz unijnego Paktu Stabilności i Wzrostu, tak by wszystkim krajom członkowskim groziło odebranie środków UE za łamanie dyscypliny budżetowej.

- Prezydent USA Barack Obama wezwał we wtorek Hiszpanię do podjęcia "zdecydowanych działań" w celu wzmocnienia jej gospodarki i zadeklarował poparcie USA dla takich działań.

- Premier Hiszpanii Jose Luis Rodriguez Zapatero ogłosił w środę cięcia budżetowe w celu zredukowania deficytu finansów publicznych. "Problemy gospodarki hiszpańskiej to ponad 11-procentowy deficyt budżetowy i 20-procentowe bezrobocie" - powiedział.

- Deputowani i kierownictwo partii Liberalnych Demokratów formalnie zaakceptowali wymaganą większością dwóch trzecich głosów porozumienie o zawarciu koalicji rządowej z Partią Konserwatywną - oświadczył w środę nad ranem rzecznik liberałów. Przywódca liberałów Nick Clegg, który obejmie stanowisko wicepremiera, powitał "powstanie rządu nowego typu".

- Rosja i Turcja podpisały w środę porozumienie o budowie pierwszej tureckiej elektrowni atomowej, której koszt szacuje się na 20 mld dolarów (15,8 mld euro).

- Produkt krajowy brutto Niemiec nieoczekiwanie wzrósł w pierwszym kwartale tego roku o 0,2 proc. - poinformował w środę Federalny Urząd Statystyczny w Wiesbaden.

- Korea Pólnocna dokonała fuzji jąder atomowych, czyli decydującego kroku na drodze rozwoju technologii nuklearnej - poinformował w środę dziennik "Rodong Sinmun", oficjalny organ komunistycznych władz tego kraju.

- Północnokoreańska broń, przechwycona w zeszłym roku w Tajlandii, była przeznaczona dla islamistycznych ugrupowań Hamas i Hezbollah - powiedział w środę minister spraw zagranicznych Izraela Awigdor Lieberman.

- W trakcie wizyty prezydenta Rosji Dmitrija Miediwediewa na Ukrainie nie dojdzie do podpisania żadnych umów o współpracy w dziedzinie energetycznej - oświadczył w środę ukraiński wicepremier Andrij Klujew.

- Prezydent Ukrainy Wiktor Janukowycz odwołał w środę wielu ambasadorów swego państwa, m.in. w USA, Francji i Polsce, a także przedstawicieli Kijowa przy NATO i Unii Europejskiej.

- Była premier Ukrainy Julia Tymoszenko uważa, że nowe władze kraju z prezydentem Wiktorem Janukowyczem na czele chcą ją uwięzić za działalność opozycyjną. W ten sposób Tymoszenko skomentowała wezwanie jej do prokuratury, dokąd przybyła w środę rano.

- Oficerowie rosyjskiego kontrwywiadu, którzy na życzenie poprzednich władz w Kijowie opuścili Ukrainę w grudniu 2009 roku, znowu będą mogli działać w tym kraju - pisze w środę dziennik "Kommiersant-Ukraina".

- Niższa izba parlamentu Kazachstanu zatwierdziła w środę jednomyślnie poprawki do konstytucji, które przyznają prezydentowi republiki status "Lidera Narodu".

- Francuski minister ds. imigracji i tożsamości narodowej Eric Besson chciałby, aby publiczne uniwersytety wprowadziły w swoich programach kursy dla przyszłych muzułmańskich duchownych, uczące ich zasad świeckiego państwa i dialogu religijnego.

- Rząd Tajlandii nie prowadzi już negocjacji z demonstrantami, okupującymi centrum Bangkoku i wycofał się z propozycji przedterminowych wyborów 14 listopada - oświadczył w środę wicepremier Korbsak Sabhavasu.

- W relacjach z pielgrzymki Benedykta XVI do Portugalii włoska prasa zwraca uwagę w środę na jego słowa o tym, że obecne ataki na papieża i cierpienia Kościoła w rezultacie skandalu pedofilii zostały zapowiedziane w trzeciej tajemnicy fatimskiej.

- Sto trzy osoby zginęły w środę w katastrofie samolotu libijskich linii lotniczych Afriqiyah, który rozbił się podczas lądowania na lotnisku w Trypolisie. Katastrofę przeżyła jedna osoba. Maszyna leciała z Johannesburga w RPA. Początkowo informowano o 105 zabitych.

- Tunezyjskie porty lotnicze odnotowują od wtorku utrudnienia w ruchu lotniczym w kierunku Europy spowodowane chmurą pyłu z islandzkiego wulkanu - poinformowało w środę tunezyjskie ministerstwo transportu.(PAP)

mln/ jtt/

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)