Trwa ładowanie...
d37kb6d
wydarzenia

Wydarzenia z zagranicy w skrócie, środa 12 stycznia, 17.00

...

Share
d37kb6d

12.01. Warszawa (PAP) - Wydarzenia z zagranicy w skrócie

- Podczas specjalnej konferencji prasowej MAK, na której prezentowano raport końcowy dotyczący okoliczności katastrofy smoleńskiej, przedstawiono też animację ukazującą przelot i podejście do lądowania Tu-154.

- Międzynarodowy Komitet Lotniczy (MAK) uwzględnił ok. 20-25 proc. polskich uwag do projektu raportu nt. katastrofy smoleńskiej, były to uwagi techniczne - poinformował szef komisji technicznej MAK Aleksiej Morozow na konferencji poświęconej ostatecznej wersji tego dokumentu.

d37kb6d

- Komitet Śledczy Federacji Rosyjskiej przygotował do przekazania Polsce kolejne 30 tomów akt swojego śledztwa w sprawie katastrofy polskiego samolotu Tu-154M pod Smoleńskiem - dowiedziała się w środę PAP ze źródła w Komitecie Śledczym FR.

- Obecność w kabinie dyrektora protokołu dyplomatycznego MSZ Mariusza Kazany i dowódcy Sił Powietrznych gen. Andrzeja Błasika oraz przewidywana negatywna reakcja prezydenta Lecha Kaczyńskiego stanowiła presję na załogę Tu-154M, by lądować w Smoleńsku - powiedziała szefowa MAK Tatiana Anodina.

- Szef dyplomacji Białorusi Siarhiej Martynau zagroził w środę, że Białoruś odwzajemni się, jeśli Polska zdecyduje o niewpuszczaniu na jej terytorium przedstawicieli władz białoruskich. Zapewnił jednak, że intencją Mińska jest dalsza współpraca.

- Rosyjskie firmy naftowe wstrzymały dostawy ropy na Białoruś z powodu braku umów - podała w środę białoruska kompania Biełneftiechim. Jej rzeczniczka Maryna Kaściuczenka zapewniła, że strona białoruska oczekuje wkrótce wznowienia dostaw.

d37kb6d

- Kanclerz Niemiec Angela Merkel wyraziła w środę zaniepokojenie i ubolewanie z powodu sytuacji na Białorusi i prześladowań tamtejszej opozycji przez reżim prezydenta Alaksandra Łukaszenki

- Korea Płn. skontaktowała się w środę z Koreą Płd. za pomocą przebiegającej przez granicę gorącej linii - podały władze w Seulu. To pierwszy przypadek bezpośredniej komunikacji między nimi od ostrzelania przez Północ południowokoreańskiej wyspy na Morzu Żółtym.

- Komisja kardynałów i biskupów z Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych zaaprobowała cud za wstawiennictwem Jana Pawła II, potrzebny do jego beatyfikacji - podało w środę "Il Giornale".

- Chiny wstrzymały import jaj i wieprzowiny pochodzących z Niemiec na skutek skażenia niektórych z nich dioksynami - poinformował w środę chiński urząd ds. jakości żywności żywności.

d37kb6d

- Co najmniej 18 osób zginęło w środę w zamachu samobójczym na posterunek policji w mieście Bannu, na północnym zachodzie Pakistanu - podały lokalne źródła szpitalne.

- Najwyższy Sąd Administracyjny w Kijowie uznał za nieważny dekret b. prezydenta Wiktora Juszczenki o nadaniu tytułu Bohatera Ukrainy przywódcy Organizacji Ukraińskich Nacjonalistów (OUN) Stepanowi Banderze - podała w środę administracja prezydenta Wiktora Janukowycza.

- Po trzecim dniu referendum w sprawie podziału kraju nieoficjalnie wiadomo, że do urn poszło ponad 80 proc. z 3,9 mln uprawnionych osób - powiedziała w środę PAP w Dżubie przewodnicząca parlamentarnej komisji ds. referendum. Wyraziła nadzieję na 100-proc. frekwencję.

- Kościół katolicki w Belgii zidentyfikował w swoich szeregach 134 księży pedofilów - wynika z kościelnego raportu dla parlamentarnej komisji ds., nadużyć seksualnych w Kościele. Większość nie została ukaranych ani przez biskupów, ani przez wymiar sprawiedliwości.

d37kb6d

- Wojsko zostało w środę rozmieszczone w Tunisie, dokąd dzień wcześniej dotarła społeczna rewolta, w której udział biorą głównie młodzi ludzie buntujący się przeciwko bezrobociu. Od połowy grudnia w gwałtownych protestach w Tunezji według władz zginęły 23 osoby.

- We Francji złożono już ponad 100 skarg przeciw producentowi leku dla cukrzyków o nazwie Mediator, który miał - według szacunków władz medycznych - spowodować śmierć od 500 do 2000 pacjentów - informują w środę francuskie media.

- Byłemu kandydatowi w wyborach prezydenckich na Białorusi Ryhorowi Kastusiouowi nie pozwolono jechać do Warszawy na konferencję o Białorusi w czwartek. Inny były kandydat Aleś Michalewicz prosił żonę telefonicznie z aresztu, by nie jechała na spotkanie.

- Pigułka wczesnoporonna jest od środy dostępna w katolickiej Irlandii bez recepty lekarskiej w sieci 49 sklepów farmaceutyczno-drogeryjnych Bootsa. Aborcja jest w Republice Irlandii nielegalna. Wyjątkiem jest sytuacja, gdy ciąża zagraża życiu kobiety.

d37kb6d

- Radykalna konsolidacja budżetowa, silne pobudzenie wzrostu PKB i wzrost zatrudnienia - to priorytety, jakie Komisja Europejska ogłosiła w środę w pierwszym dorocznym raporcie, który oznacza początek nowego cyklu zarządzania gospodarczego w UE w odpowiedzi na kryzys.

- Niemiecki rząd przyjął w środę nowy mandat dla kontyngentu Bundeswehry w Afganistanie na kolejne 12 miesięcy. Po raz pierwszy w mandacie wyznaczono termin, w którym rozpocząć ma się wycofywanie niemieckich żołnierzy spod Hindukuszu: koniec 2011 r.

- Szefowa dyplomacji UE Catherine Ashton spotkała się w środę w Brukseli z szefem dyplomacji Białorusi Siarhiejem Martynauem, zapowiadając, że 31 stycznia UE podejmie decyzję o "adekwatnych środkach" w odpowiedzi na powyborcze represje na Białorusi. (PAP)

zdz/ asa/

d37kb6d

Podziel się opinią

Share
d37kb6d
d37kb6d