Wydarzenia z zagranicy w skrócie, środa 12 września, 20.00
...
12.09. Warszawa (PAP) - Wydarzenia z zagranicy w skrócie
- Niemiecki Federalny Trybunał Konstytucyjny orzekł w środę, że Niemcy mogą ratyfikować traktat o europejskim funduszu ratunkowym EMS, jeśli zostanie zagwarantowane, że ich udział finansowy nie przekroczy 190 mld euro.
- To dobry dzień dla Niemiec i dobry dzień dla Europy - powiedziała w środę niemiecka kanclerz Angela Merkel, komentując wyrok Trybunału Konstytucyjnego, który zgodził się na ratyfikację funduszu ratunkowego EMS i paktu fiskalnego UE.
- Euroland odetchnął z ulgą po orzeczeniu Trybunału Konstytucyjnego, który zgodził się na ratyfikację funduszu ratunkowego EMS przez Niemcy. W PE wyrok przyjęto brawami; szef eurogrupy mówi o wzmocnieniu integracji eurolandu, ale eksperci mają pewne zastrzeżenia.
- Francja z zadowoleniem powitała w środę orzeczenie niemieckiego Trybunału Konstytucyjnego, że Niemcy mogą ratyfikować traktat o europejskim funduszu ratunkowym EMS. Zdaniem Paryża pozwoli to na postęp w stabilizacji eurostrefy.
- Szef KE Jose Barroso wezwał we wtorek do wielkiej debaty ws. stworzenia europejskiej federacji państw narodowych, do czego konieczna byłaby zmiana traktatu UE. Zaapelował też, by w wyborach do PE w 2014 r. partie wskazały swych kandydatów na szefa KE.
- Przewodniczący KE Jose Barroso uspokajał w środę w Parlamencie Europejskim, że wspólny nadzór bankowy EBC w strefie euro nie będzie dyskryminował krajów spoza strefy. Propozycja KE nie ma na celu budowania murów na jednolitym rynku - zapewnił.
- Komisarz UE ds. rynku wewnętrznego Michel Barnier zadeklarował w środę w PE, że jest otwarty na pełen udział krajów spoza euro we wspólnym nadzorze bankowym, który ma sprawować Europejski Bank Centralny EBC. Przyznał, że teraz w tej sprawie są problemy prawne.
- Wspólny nadzór bankowy EBC, choć mogą z nim współpracować kraje spoza euro, będzie praktycznie unią strefy euro - oceniła Danuta Huebner. Polska musi zawalczyć o dobrą formułę współpracy z nowym nadzorem, opcją jest wzmocniona współpraca krajów UE - dodała.
- Hiszpania rozważa zwrócenie się o pomoc z programu skupu obligacji przez Europejski Bank Centralny, ale nie planuje poproszenia o pełny program ratunkowy - powiedział hiszpański premier Mariano Rajoy, cytowany w środę przez fińskie gazety.
- Ambasador USA i trójka innych pracowników ambasady zginęli w następstwie ataku na konsulat amerykański w Bengazi na wschodzie Libii - podały w środę agencje. Powodem ataku był film obrażający proroka Mahometa.
- Stany Zjednoczone będą współpracować z rządem Libii, by postawić przed sądem sprawców ataku na konsulat USA w Bengazi, w którym zginął m.in. ambasador USA Chris Stevens - oświadczył w środę prezydent Barack Obama.
- Talibowie wezwali w środę Afgańczyków do walki ze Stanami Zjednoczonymi i zachęcali do dokonania "zemsty" na żołnierzach amerykańskich z powodu zrealizowanego w USA obrazoburczego filmu o proroku Mahomecie.
- Międzynarodowi kredytodawcy żądają od Grecji dalszych radykalnych zmian w prawie pracy, w systemie emerytalnym oraz redukcji zatrudnienia w sektorze publicznym - pisze w środę agencja dpa, powołując się na informacje "z kręgów resortu pacy w Atenach".
- Koncerny w Europie, domagające się od Gazpromu obniżenia cen gazu, mogą już nie zwracać się do nas w tej sprawie - oświadczył prezes rosyjskiego monopolisty gazowego Aleksiej Miller, którego w środę cytuje dziennik "Kommiersant".
- W Holandii rozpoczęły się w środę rano wybory parlamentarne, zdominowane przez kryzys w strefie euro. W sondażach przeprowadzonych dzień wcześniej prowadziły dwie partie proeuropejskie.
- Izraelski filmowiec mieszkający w Kalifornii ukrył się, gdy jego film, odebrany jako obraza proroka Mahometa, sprowokował ultrakonserwatywnych muzułmanów do ataków na placówki dyplomatyczne USA w Egipcie i Libii. W Benghazi w takim ataku zginął ambasador USA.
- Przewodniczący Zgromadzenia Narodowego Libii Mohammed Megarjef przeprosił w środę Stany Zjednoczone za atak w Bengazi, w którym zginęło czterech Amerykanów, w tym ambasador USA.
- Irańscy dyplomaci są obecnie traktowani przez Kanadę jako osoby niepożądane i zostali zobowiązani do opuszczenia kraju do środy. Kanada zamknęła w miniony piątek swoją ambasadę w Teheranie.
- Co najmniej kilkanaście osób rannych po wtorkowym wypadku polskiego autokaru pod Miluzą na wschodzie Francji przebywa wciąż w kilku miejscowych szpitalach. 5-6 z nich nadal walczy o życie. Już we wtorek ze szpitala w Miluzie wypisano 9 osób.
- Rosnący optymizm wśród Amerykanów przekłada się na rosnące poparcie dla prezydenta Baracka Obamy, zwiększając jego przewagę nad rywalem Mittem Romneyem na kilka tygodni przed listopadowymi wyborami prezydenckimi - wynika z opublikowanego w środę sondażu.(PAP)
pif/ ana/