Trwa ładowanie...
d4c5el8
d4c5el8

Wydarzenia z zagranicy w skrócie, środa 13 czerwca, 20.00

...
Share
d4c5el8

13.06. Warszawa (PAP) - Wydarzenia z zagranicy w skrócie

- Chadecko-liberalny rząd Niemiec oraz opozycyjni socjaldemokraci i Zieloni nie zdołali uzgodnić w czwartek warunków ratyfikacji przez Niemcy unijnego paktu fiskalnego, który ma wzmocnić dyscyplinę budżetową. Kolejną rundę rozmów wyznaczono na 21 czerwca.

- Parlament Europejski przegłosował w środę, jako poprawkę do rozporządzeń wzmacniających nadzór budżetowy w strefie euro, propozycję utworzenia funduszu, który zbierałby część długów krajów eurolandu powyżej 60 proc. PKB. Na propozycję odpowiedzą teraz rządy.

d4c5el8

- Parlament Europejski chce solidnego budżetu UE na lata 2014-20 i nie zatwierdzi go, jeśli nie będzie porozumienia ws. zasobów własnych - oznajmili eurodeputowani w środowej rezolucji, dwa tygodnie przed szczytem UE, który zajmie się m.in. budżetem.

- Szef greckiej konserwatywnej Nowej Demokracji Antonis Samaras wyraził w środę opinię, że zmiany w Europie stwarzają Grecji okazję do renegocjowania planu oszczędności narzuconego przez UE i MFW, gdy jego partia wygra niedzielne wybory parlamentarne.

- Grecja, gdzie w niedzielę odbędą się wybory parlamentarne, ogromnie ważne dla przyszłości kraju, dysponuje około dwoma miliardami euro, które wystarczą na wypłatę pensji w sektorze budżetowym i emerytur do 20 lipca - podał w środę dziennik "Kathimerini".

- Ponad dwie trzecie Niemców opowiada się za tym, by Grecja opuściła strefę euro. Wynika to z sondażu przeprowadzonego przez instytut badania opinii publicznej YouGov, którego rezultaty opublikowano w środę.

d4c5el8

- Socjalistyczny rząd Francji rozważa wznowienie pomocy finansowej dla krajowego przemysłu motoryzacyjnego, aby zapobiec dalszej redukcji miejsc pracy i zamykaniu zakładów. Jednocześnie chce wprowadzić w nich nowe standardy etyczne.

- Premier Włoch Mario Monti zapewnił w środę w Izbie Deputowanych, że sytuacja finansowa kraju jest lepsza niż w ostatnich miesiącach i nie potrzebuje on pomocy z zewnątrz. Monti przedstawił informację na temat działań antykryzysowych swojego rządu.

- Niemiecki minister finansów Wolfgang Schaeuble oświadczył w środę w wywiadzie dla dziennika "La Stampa", że "Włochy nie są w niebezpieczeństwie", jeśli o chodzi o sytuację finansową, ale "muszą stanowczo podążać drogą obraną przez rząd Mario Montiego".

- Koncerny energetyczne chcą przed Federalnym Trybunałem Konstytucyjnym dochodzić od rządu Niemiec odszkodowania o łącznej wysokości 15 mld euro za nagłe zamknięcie elektrowni jądrowych - napisał w środę dziennik "Frankfurter Allgemeine Zeitung".

d4c5el8

- Prezydent Ukrainy Wiktor Janukowycz dopuszcza możliwość, iż jego przeciwniczka polityczna, więziona obecnie była premier Julia Tymoszenko mogła być zaangażowana w latach 90. w zlecenie zabójstwa parlamentarzysty i biznesmena z Doniecka Jewhena Szczerbania.

- USA nałożyły grzywnę w wysokości 619 mln dolarów na holenderski ING Bank za naruszenie amerykańskich sankcji przeciwko Iranowi i Kubie - poinformowały we wtorek wieczorem we wspólnym komunikacie nowojorska prokuratura i Departament Sprawiedliwości USA.

- Szwedzka firma motoryzacyjna Saab Automobile została w środę uratowana przed bankructwem przez azjatyckie konsorcjum, które kupiło jej główne aktywa z zamiarem produkowania samochodów elektrycznych. Finansowych warunków przejęcia Saaba nie ujawniono.

- Minister spraw zagranicznych Iranu Ali Akbar Salehi wyraził w środę przekonanie, że dialog jego kraju z Zachodem w sprawach nuklearnych jest na dobrej drodze, i zadeklarował optymizm co do ostatecznego wyniku rozmów.

d4c5el8

- Zagraniczna interwencja wojskowa w Syrii nie byłaby dobrym sposobem na rozwiązanie konfliktu w tym kraju - ocenił w środę sekretarz generalny NATO Anders Fogh Rasmussen, opowiadając się za rozwiązaniem politycznym.

- Niemiecki dziennik "Sueddeutsche Zeitung" napisał w środę, że inicjatywa Rosji zorganizowania w Moskwie międzynarodowej konferencji w sprawie Syrii jest ostatnią nadzieją na zakończenie krwawej wojny domowej w tym kraju, chociaż szanse na sukces nie są duże.

- Co najmniej 53 osoby zginęły w środę w serii zamachów bombowych i w wyniku strzelaniny w Iraku, gdzie tego dnia odbywają się szyickie uroczystości religijne - poinformowały irackie źródła policyjne i medyczne. To kolejne ataki w ostatnich dniach.(PAP)

pif/ ana/

d4c5el8

Podziel się opinią

Share
d4c5el8
d4c5el8