Wydarzenia z zagranicy w skrócie, środa 13 października, 20.00

...

13.10. Warszawa (PAP) - Wydarzenia z zagranicy w skrócie

- Ratownicy sprawnie wyciągają górników uwięzionych od 69 dni w chilijskiej kopalni. Od północy do wczesnego popołudnia w środę na powierzchnię wyjechało 17 z 33 mężczyzn. Z głębokości ponad 600 metrów kolejni ludzie wyciągani są nawet co 40 minut.

- Aresztowany w poniedziałek na 72 godziny pod zarzutem współodpowiedzialności za katastrofalny wyciek czerwonego szlamu szef węgierskiej firmy MAL Zoltan Bakonyi został w środę zwolniony, gdyż sąd nie uznał argumentów prokuratury za przekonujące - podał jego obrońca.

- Aby zaakceptować polsko-rosyjską umowę gazową, KE czeka m.in. na zatwierdzone przez URE porozumienie na temat uprawnień operatora gazociągu Jamał (Gaz-System), gwarantujące jego niezależność - powiedział w wywiadzie dla PAP dyrektor generalny ds. energii w KE Philip Lowe.

- Od przyszłego tygodnia we Francji może zabraknąć paliwa na stacjach benzynowych, jeśli przedłuży się strajk tamtejszych rafinerii - informują w środę media. Jedna z największych rafinerii na zachodzie kraju ogłosiła, że będzie zamknięta co najmniej do poniedziałku.

- Jedna z największych w W. Brytanii grup bankowych LBG (Lloyds Banking Group) ogłosiła w środę decyzję o zwolnieniu 4,5 tys. pracowników zatrudnionych w dziale informatyki (IT). Ogółem bank w różnych krajach zatrudnia ok. 146 tys. pracowników.

- Rabin David Rosen z Amerykańskiego Komitetu Żydowskiego w wystąpieniu na Synodzie Biskupów dla Bliskiego Wschodu w Watykanie wyraził opinię, że część duchowieństwa katolickiego nie zna judaizmu ani podstawej soborowej deklaracji Nostra Aetate o dialogu.

- Rada Bezpieczeństwa ONZ przedłużyła w środę o kolejny rok mandat dowodzonych przez NATO sił ISAF w Afganistanie. Wyraziła też poparcie dla wysiłków afgańskiego rządu na rzecz "pokojowego dialogu politycznego".

- W dzień po rekordowo licznych manifestacjach przeciw reformie emerytalnej prezydent Nicolas Sarkozy powtórzył w środę, że przeprowadzi te zmiany do końca. We Francji drugi dzień trwają strajki w transporcie i rafineriach.

- Filia Al-Kaidy w Jemenie wezwała swoich agentów do ataków w Waszyngtonie, gdzie celem mają być m.in. restauracje, pełne amerykańskich pracowników rządowych - podał dziennik "Washington Post".

- Kolejarze i pracownicy transportu publicznego w Paryżu i innych miastach Francji kontynuują w środę rozpoczęty dzień wcześniej strajk przeciw reformie emerytalnej. Nie ma już natomiast utrudnień w ruchu lotniczym.

- Hala głównego dworca kolejowego w Rotterdamie została w środę na krótko ewakuowana, gdy znaleziono w niej porzuconą torbę, którą musieli sprawdzić pirotechnicy - poinformowała holenderska straż pożarna. Rotterdamska policja oświadczyła, że był to fałszywy alarm; okazało się, że torba nie stanowiła zagrożenia.

- Brytyjski minister spraw zagranicznych William Hague powiedział w środę w stolicy Rosji, że Londyn i Moskwa powinny współpracować w rozwiązywaniu globalnych wyzwań w dziedzinie bezpieczeństwa, mimo utrzymujących się między nimi nieporozumień.

- Ministrowie spraw zagranicznych krajów Unii Europejskiej mają przedłużyć na kolejny rok sankcje wobec Białorusi, utrzymując je jednocześnie w zawieszeniu - dowiedziała się PAP w środę. Takie stanoiwsko uzgodnili już ambasadorzy "27" w Brukseli.

- Prywatny kapitał będzie mógł przejąć do 90 proc. brytyjskiej poczty (Royal Mail), a urzędy pocztowe (Post Office) mogą stać się własnością klientów i pracowników - przewiduje projekt opublikowanej w środę ustawy o usługach pocztowych.

- Greccy kolejarze przerwali w środę pracę na trzy godziny, a związkowcy zapowiedzieli na czwartek 24-godzinny strajk w proteście przeciwko planowanej przez rząd prywatyzacji greckich kolei OSE.

- Do dziewięciu wzrósł bilans ofiar śmiertelnych wycieku toksycznej substancji z huty aluminium w zachodnich Węgrzech. Dziewiąta osoba zmarła w szpitalu w wyniku odniesionych obrażeń - poinformowały w środę węgierskie służby ratownicze.

- Polscy biegli - archeolodzy i geodeci - w środę rozpoczęłi prace na miejscu katastrofy Tu-154M pod Smoleńskiem. Przez dwa tygodnie będą badać teren, gdzie 10 kwietnia rozbił się prezydencki samolot.

- W piątek i sobotę w Czechach odbędą się wybory samorządowe i uzupełniające do Senatu. Czeska scena polityczna nie spodziewa się wprawdzie wielkich zmian, ale centroprawicowa Obywatelska Partia Demokratyczna (ODS) może stracić władzę w stolicy.

- Prezydent Iranu Mahmud Ahmadineżad rozpoczął w środę swą pierwszą państwową wizytę w Libanie, która jest postrzegana jako wyraz silnego poparcia dla kluczowego sojusznika Teheranu w tym kraju, radykalnego ugrupowania szyickiego Hezbollah.

- Co najmniej 18 ludzi zginęło, a 14 zostało rannych w eksplozji, do której doszło we wtorek w bazie szkoleniowej elitarnej Gwardii Rewolucyjnej w Choramabadzie w prowincji Lorestan na zachodzie Iranu. Miejscowe dowództwo utrzymuje, że był to wypadek.

- Żona laureata pokojowego Nobla Liu Xiaobo zaprotestowała w środę przeciwko "bezprawnemu umieszczeniu jej w areszcie domowym". 49-letnia Liu Xia wypowiedziała się na portalu Twitter.

- Norwegia wezwała Chiny do zniesienia restrykcji, nałożonych na Liu Xia - żonę laureata tegorocznej Pokojowej Nagrody Nobla Liu Xiaobo - której dyplomatom norweskim nie pozwolono odwiedzić w Pekinie.

- U wybrzeży Korei Południowej rozpoczęły się w środę manewry wojskowe, których celem jest przećwiczenie współdziałania kilku państw w walce z rozprzestrzenianiem broni masowego rażenia - poinformowało ministerstwo obrony w Seulu. (PAP)

osz/ jtt/ asa/

Źródło artykułu:PAP

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)